bugün

Hikayelerinizi paylaşın , ben hatırladığıma göre kılık kıyafet alıp , ripple ye yatırım yapmıştım .
Ehliyet aldım. Yaş 18.

Yok lan bi dakka. Ehliyet değil anneme küpe almıştım.
Aileme dağıttım.
Adidas samba spor ayakkabı almıştım.
iç anadolusu ayı olduğum için karıya gittim.
bu çok paraymış en iyis mi harcamayım biriktiririm demiştim. sonrada rutin harcamalar başlayınca özel hiçbirşey yapamamıştım. elde avuçta da birikim mirikim olmadı
ilk maaşımla güzel bir baklava almıştım hala daha unutmam. çoook güzeldi çooooook.
Hayırlı olsun tatlıları dağıtmaktan elde para kalmamıştı, aldigim maaş bitti borçlandım direkt bir daha da borcum bitmedi keşke hiç çalışmasaydım en azindan borcum olmazdi
Kendime hatıra altın kolye yaptırdım.
Aileme yardımcı oldum biraz.
Kalanıyla eşofman falan aldım.
Steamden rainbow six siege aldım.
Bitti zaten bu kadardı aşkımız.
çocukken oto sanayide çalıştığım bir hafta vardı. hafta sonu elli lira vermişlerdi jordanın basketbol şortlarından almıştım. hala duruyor arada giyerim.

o yaşlarda da vizyonsuzmuşum.
Gitarımın tellerini değiştirip harçlığımı ayırdım kenara, kalanı da papaoute ye verdim...
13 yaslarindaydim. Hatta ortaokul sonu sanayiye girip cirak olarak calismak istiyordum. Bizimkiler “illaki liseye gideceksin“ diye tutturdular. Yaz tatilinde calismak istiyordum. Halimiz vaktimiz yerindeydi. Kime ve neye özeniyordum bilmiyorum.

Birgün arkadaslarla bisiklet turu yaparken; sokak lambasi diregine asili “cirak araniyor“ ilani gördüm. Hemen koparip cebime attim. Eve gittigimde kimse yoktu (o dönem cep telefonu tek tük kisilerde var) aldim telefonu aradim. “Gel yarin basla“ dedi.

Oto kaporta boyaci ciragi olmustum. Adini unuttum ustanin. Haciydi. “ögle yemegi benden“ dedi. Bir is sahibi olmanin ve bir ise yaramanin gururunu yasiyordum ama is yoktu. Yerleri süpürdüm, camlaru sildim ama zaman gecmiyor.
Öglen oldu. Bir müsteri geldi. Onun kaportasini zimparalamaya basladik. Haci usta bize namaz kildirdi, ardindan da gitti. Aradan bir iki saat gecti elinde torbbayla geldi. Biz hala zimparayla ugrasiyoruz. O da sofrayi kurup yemegini yedi. Ardindan benden üc gün önce baslamis olan cocuga seslendi “kalfa, yemegini ye öyle devam.et!“
Kalfa gitti o yemegini yerken usta geldi bana direk bir sille cakti. “n'oldu“ bakislariyla saskin saskin vurdugu yeri elimle tuttum. “böyle zimpara mi olur cenabet“ diye söylenirken; bir de tekme cikartti. Sonra da hakaretlerle zimpara tutmayi anlatti.
Kalfa yemegini yedikten sonra bizimle beraber calismaya basladi. Usta “hadi git! Sira sende!“ diyerek beni yemek masasina gönderdi. Acliktan karnim yapisti. Kosturarak gittim masaya. Masa üzerinde bir gazete kagi serilmis. Sogan kabuklari var ama sogan yok. Isirilmis yarim domates, ustanin takma dislerinin izi kalmis (catal izi olamaz catal yoktu ve o kalinlikta catal izi mi olur?) bir dilim peynir, bircok zeytin cekirdegi arasina saklanmis üc bes adet zeytin ve kemirilmis kuru bir ekmek. Sadece su icip geri döndüm. “yemegini nede yemedin?“ diye sordu usta. “tokum usta“ diye gecistirdim.

Ikindi namazi sonrasinda dini egitim dersine basladik. Bilmedigimiz her sure icin tokat yedik. Üc gün sonunda dayanamadim ve gitmedim. Usta evi aramis “gelsin, parasini alsin“ demis. Gittim parami aldim. Hicbir sey söylemedi.

O para ile bütün arkadaslarima gazoz, cikolata, gofret vb. seyler ismarladim. Hatta kardesimin aklina uyup geri kalani ile 5 mark aldik. Onu da anneme verdim.

Bana kalan bu ani da büyük ders oldu.
A101 den bir poşet sanane ve biraz danone.
Ekmek alıp eve ekmek götürmüştüm.

Gerçekten.
ilk maaşımla şunu yapıcam bunu yapıcam diyip diyip biriktirmiştim. bir kuruş bile harcamamıştım swh. ne kadar da cimriyim.
Bi koyun aldım, eşi dostu çağırdım yediler...

iş yerindekilere de tatlı almıştım.

Geri kalanını da harcadık işte ufak ufak...
Hayatta kalmaya çalıştım.
Ailemi yemeğe götürdüm.
Org aldım.
herkesi toplayıp alem yaparak bir güzel ıslatmıştık.
Aileme 1 kilo pastırma ve 1 tepsi baklava götürmüştüm.
Fethiye Belceğiz plajında içtim.
kazandığım ilk para ile babama gömlek almıştım.

ilk maaşımla ise mısır'a tatile gittim.
Borç ödedim zaten dünyaya borç ödemeye gelmedik mi ?.