bugün

Dostoyevski'ye göre ayrılmak üzereyken.
biri diğerinin emanetine bir şey verdiğinde.
tolstoyevski'ye göre barışırken.
üç insan olduğu zaman.
ben insanları kaybederek tanıyorum. zaten tanıyınca geri kazanmak için isteğim kalmıyor.
Birini bir ömür tanıyın. her şeyini bildiğinizi düşünün. Ne zaman ki ölümle burun buruna gelirsiniz, yepyeni bir yüzünü görürsünüz.
Size heyecan vermeyi bıraktığı zaman. Tam olarak tanımamaya çalışın birinin yanında kalmak istiyorsanız. Böyle salak saçma duygusallıklar işte.
Hayatları bambaşka noktalara evrilmişken yeniden karşılaştıklarında. Araya insanlar, olaylar, kitaplar, şarkılar, ne bileyim başka insanlarla geçirilmiş güzel günler giriyor. Buna rağmen birlikteyken hala aynı frekans varsa o iki insan birbirini biliyordur. Bilmek.
Konusmadan bile anlasmaya basladigi zaman tanir

bu zaman kavga sevgi mutlu anlarda olabilir.
Ya ticaret ya da seyehat demişler. Ben de onların yalancısıyım.
Aynı evde yaşamaya başlayınca.
Kimse de borç verdiği zaman dememiş.
araya üçüncü kişi girdiğinde. muhtamelen arkanızdan konuşacaktır. *
gerçek anlamda sahiplenmeye başlayınca.

flört ederken hiç dikkatinizi çekmeyen davranışlar hiç bilmediğiniz huylar, iş ciddiye binmeye başlayınca netleşmeye başlar.
Yolculukta veya aynı evde yaşamaya başlayınca. Çiftler için, aynı yatağa yatmaya başlayınca.
Sözleri bırakıp bakarak anlaşmaya başladığında.
Ben sanki çok üzgünmüşüm gibi arıyorum. konuşmaları, mimikleri , ses tonları sayesinde karşı taraf hakkında bilgi sahibi oluyorum. Aramak için de mutlu olduğu zamanları seçiyorum özellikle çünkü kendi mutluluğunu bir kenara bırakıp benimle dertlenebiliyor olması benim açımdan çok önemli.
Evlenince. Sevgiliyken olmuyor o is nedense.
bence kötü gününde. bu aralar baya zor geçiyor benim için. eşek kadar adam olduk her şey tıkırındayken kendi kendimizi aptal bir işe soktuk. değer verdiğim hemen her insan yanımda oldu. öyle ki bazılarına haksızlık ettiğimi anladım. bazıları var mesela, imkanları kısıtlı ama gönülleri o kadar zenginmiş ki. hakikaten insana güç veriyor.
Birinin yaptığı hata diğerine dokunuyorsa yani o hatadan dolayı diğeri zarar görmüşse vereceği tepkiden tanıyabilir.
Buradaki iki insandan kasıt evli iki insan ise Yokluk ve hastalık zamanlarında. Eğer zaten vasat bir hayat sürerken varlıklı bir hâle geldiyseler o taktirde zengin olunca. iki samimi candan yürekten yakın arkadaş iseler araya bir kadın girince. Ticaret yapınca ve Borç alıp vermede. Yada seyahatte ve uzun bir yolculuk esnasında. Dost, Düşünce belli olur. Kara günde.

Şahsen biri benimle arkadaşlık etmek istese önce bi yolunu bulur damarına basarım. Bakarım ona öfkelenince adaletten ve merhametten ayrılıyor mu diye. Hemen belli olur. Anında görüntü net. Hiç şaşmaz.
Şüphesiz, stresli ve gergin anlarda.

Özellikle bu sebepten yeni bir ilişkiye başlayacaksam karşımdaki insanı, stresli ve gergin olduğunda nasıl bir tutum ve davranış sergiliyor diye değerlendirmebilme açısından, normalde kafama takmayacağım bir sorunu bir miktar büyütebilirim. veya biri ile ilk kez buluşacaksam her zaman randevu saatinin beş dakika öncesinde hazır bulunan ben, on dakika bilinçli bir şekilde gecikebilirim.

Biraz tatsız başlayan ama garanti bir yoldur.

Çünkü bir insan en çok düşünce ve davranışlarını kontrol etmekte zorlandığı, öfkeli olduğu anlarda kendini ele verir fikrimce.
Birbirine ihtiyaç duydukları anda.
Paraya sıkışıldığında, ayrılırken, ani bir sıkıntı yaşarken.
ayrılırken.