bugün

Özgürlüğün bir çeşididir şöyle ki;

Bir kişinin özgürlüğü başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter.

Her insan özgürdür. Günümüz düşünce dünyası kişilerin özgürlüğü üzerine kuruludur.

Peki bu özgürlük sınırsız mıdır? Tabiki hayır, özgürlüklerin sınırsız olması da mümkün değildir. O zaman özgürlük olmaz sınır tanımamazlık olur. Her insan kendi sınırları içinde başka kişilere zarar vermediği sürece özgürdür

Özgürlük başkasına zarar veremez. Çağdaş günümüz devletlerinde, özgürlüklerin sınırları yazılı olan kanunlarla yada yazılı olmayan ahlak, adet ve görenek kuralları ile belirlenmektedir.

Kısacık bir örnek verirsek, herkesin müzük dinleme özgrülüğü vardır ve kısıtlanamaz. Dinlediğimiz müzik başka insanları rahatsız edecek boyuta varıyorsa, müziğin sesi konusunda bir kısıtlama getirelebilir.

http://www.yardimcikaynak...un-basladigi-yerde-biter/
Ifade hürriyeti sadece " bir düşünceyi hiçbir baskı altında kalmadan söyleme" özgürlüğü değildir. Aynı zamanda hoşunuza gitmeyecek, yüzünüzü buruşturacak söylemlerde bulunma özgürlüğüdür.

Yanı kutsal ilke ve değerlerinize hakaret ifade hürriyetidir. Bu kutsallığı sadece din olarak anlamayın. Sizin için kutsal olan ne varsa alay edilebilir, hakaret edilebilir.

Toplumumun ortak değerleri ile alay edilmez saçmalığına girerseniz bu işin sonu gelmez. Üstelik hangi sınırdan sonrası hakaret olacak bunu belirlemek çok zor. Kimin keyfine göre bir kelime hakaret olacak ? Ben söyleyeyim; iktidarda kim varsa, otorite kimdeyse onun keyfine göre olacak. Bir zaman sonra normal eleştirilerinizde bile paranoya yaparsınız.

Peşinen not: alay edilmelidir demiyorum. Bu farkı anlayamayacak aptallar için düştüm bu notu.
Meslek icabı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki yoktur.
bunu bile kısıtlamak isteyenler var.
güncel Önemli Başlıklar