1. 1.
  boşanmış kadının boşanmadan sonra tekrar evlenebilmesi için geçirmesi gerekli 300 günlük süre.
  4 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  boşanan kadının hamile olup olmadığının anlaşılabilmesi için tekrar evlenene kadar beklemesi gereken hukuki zaman birimi.
  3 ... komandost
 3. 3.
  o zamanlar dna testi olmadığı için konulmuş gayet yerinde bir kuraldır, üstelik teknoloji gelişti bunu kaldıralım demek yanlıştır.
  2 -1 ... zirdelisair
 4. 4.
  bu süreyi henüz doldurmamış kadınlarla evlenmenin haram olduğu süre. (üstü kapalı olarak evlenme niyetini belli edebilirsiniz ama)

  --spoiler--
  (bekleme süresi içindeki kadınlara), onlarla evlenme istediğinizi ima etmenizde veya kendi içinizde (böyle bir arzuyu) gizlemenizde sizin üzerinize günah yoktur. allah, sizin onları daima hatırlayacağınızı bildi. fakat onlara (örf ve adete uygun) bir söz söylemeniz hariç (üstü kapalı evlenme isteğiniz dışında), sakın onlarla gizlice sözleşmeyin. farz olan bekleme süresi sona erinceye kadar nikâh akdine azmetmeyin. ve allah'ın, içinizde olanı bildiğini bilin! artık o'ndan sakının. allah'ın, gafûr (ve) halîm olduğunu bilin! (bakara suresi 2. ayet)
  --spoiler--
  1 ... ileri goruslu miyop
 5. 5.
  boşanmış kadında hamilelik ihtimali olduğundan zorunlu süredir. yasa da ise daha uzundur.
  1 ... selia
 6. 6.
  boşanan bir kadının yeniden evlenebilmesi için boşanmasının üzerinden geçmesi gereken 300 günlük yasal süre. Bu uygulama yalnızca kadınlar için mevcut ve nesebin korunaması amacıyla gerekli. Burada bir sıkıntı yok. Ancak dava açtıktan sonraki süreç oldukça sıkıntılı.

  Mahkeme kadının gebe olup olmadığının ispatı için hastaneye sevk ediyor ve kadının sol koluna kocaman bir mühür basıyor. Bu mühür tecavüze ugrayanlara ve fuhuştan yakalanan kadınlara da vuruluyor. Bunu sonradan öğrendim.

  Teknoloji bu kadar gelişmişken bir kadının koluna o kocaman mühürü basmak ve tüm işlemler bitene kadar o mühürle gezmeye mecbur bırakmak tam bir rezalet. Kadın için onur kırıcı. Muayeneye başka birinin gitmesini önlemek için pekâlâ başka çözümler bulunabilir.

  Hastanede tüm personelin iddet müddeti gelsin diye seslenmesi de ayrı bir tuhaflık. Garip bakışlardan söz etmiyorum bile..

  Bu dava için muayeneye gittiğimde kan testi ve ultrason istendi. Ultrason ne hikmetse vajinadan bakılıyormus. Ben istemediğimi söyledim ve karından ultrason çektirdim. Eğer itiraz etmeseydim vajinal muayene yapılacaktı ne gereği varsa.. Anlamadigim şu, kan testi zaten gebeligi kesin olarak gösteriyor, ultrasona ne gerek var? Onu da geçtim vajinal muayeneye ne gerek var?Doktor da bana göre gereksiz olan birçok soru sordu. Boşanma nedenim, ne kadar süre evli kaldığım, ilişkiye girip girmediğim, boşanma nedenimin cinsellik olup olmadığı vs... Zaten ben boşanmasim, cinsel bir sorunum ya da hastalığım olup olmadığı neden önemli olsun?

  Iddet müddetinin kaldırılması davası kadın için tam bir eziyet. Ancak bu kadar zorlaştırılabilirdi...
  1 ... cipsever
 7. 7.
  boşanma davalarının (çekişmeli boşanma davası ise) ortalama bir yıl sürdüğü dikkate alınacak olursa oldukça gereksiz bir evlenme yasağı süresidir.
  Zira boşanma sürecinde eşlerin cinsel beraberlik yaşaması hayatın olağan akışına aykırıdır.
  iddet süresinin, dava tarihi esas alınarak belirlenmesi tek çözüm yöntemidir.
  1 ... infantes
 8. 8.
  huseyin hatemi hocamizin verdigi aile hukuku dersinde (eger bir sey ogrenebilmissem) bosanan kadinin tekrar evlenmesi icin beklemesi gereken suredir. bu sure 300 gundur yani en uzun hamilelik suresidir. cunku eger kadin evlenirse bu sureyi beklemeden ve bir cocugu olursa kocanin babaligi karinesi dolayisiyla soybagi ikinci kocaya ait sanilir. oysa ki cocuk ilk kocanindir.
  ... psychogemini
 9. 9.
  --spoiler--
  talak suresi/4. kadınlarınızdan âdetten kesilmiş olanlarla, henüz âdet görmeyenler hususunda tereddüt ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır. hamile olanların bekleme süresi ise, doğum yapmalarıyla sona erer.

  bakara suresi/228. boşanmış kadınlar kendi kendilerine üç ay hâli (hayız veya temizlik müddeti) beklerler. eğer allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa, allah’ın kendi rahimlerinde yarattığını gizlemeleri onlara helâl olmaz.

  bakara suresi/234. içinizden ölenlerin geride bıraktıkları eşleri, kendi kendilerine dört ay on gün (iddet) beklerler.
  --spoiler--

  ayetlerince anlatılmıştır. türk medeni kanuna göre de ise
  kadın için bekleme süresi evlilik sona ermişse, kadın, evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez.
  doğurmakla süre biter. kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması veya evliliği sona eren eşlerin yeniden birbiriyle evlenmek istemeleri hallerinde mahkeme bu süreyi kaldırır.
  ... selia