bugün

arapca bir erkek ismi.
ayrica kuran'da adi gecen bir peygamber. onemli bir ornektir cunku tanri'nin akilla bulunabilecegini gosterir. etrafta bortu bocek ay gunes her seye "bu benim tanrimdir" diye taptiktan sonra, hepsinin bir zayifligini gormus ve "tanri kusursuz olmak zorundadir. o zaman o her yerdedir" demistir. tabii sonra atese atilir ve saire oralari cosar ama aklin onemini vurgulamasai acisindan oneme haizdir. yoksa allah vardir demek icin ayin ortadan ikiye bolunmesi, devenin japonca konusmasi, cekirgenin yazilim yazmasina filan gerek yok.
(bkz: ibo)
(bkz: abraham)
her zaman ibo diye çağırılan ve böylece daha sempatik görünen isim.
ege ve trakyada ibram da denilir.
orjinalinden daha çok ibo denmesiyle bilinen, tatlı bir isimdir güzel bir isimdir.
halkın babası anlamına gelir.
potansiyel beşiktaşlı futbolcu ismi. lincoln le birebir pozisyona girdiklerinde voltranı oluşturuyolar. abraham lincoln hesabı.

(bkz: ibrahim toraman)
(bkz: ibrahim üzülmez)
(bkz: ibrahim akın)
(bkz: ibrahım kaş)
dü ibrahim amed de deyri cihan
yeki pütşiken, yeki pütnişan
(cihana iki ibrahim geldi biri putları yıktı diğeriyse dikti)
edit: sadrazam ibrahim paşaya atfen söylenmiş bir söz
ibrahimiler ve nemrudiler diyarında erkek isimlerinin yüzde ellisini oluşturan isimdir.
(bkz: ibrahim kurban)
ibranice hakları babası anlamına gelir, arapça olarakta merhametli baba anlamına gelir. kısaca baba bir isim.
imam muhammed bakır'ın katilinin adıdır.
(bkz: 12 imamlar)
kurban ibadetini insanlığa miras bırakan peygamber dir.
iBRAHiM Türkiye'de en çok kullanılan 8. isim (... 6. hakan, 7. hasan, 8. ibrahim, 9. hüseyin, 10. osman, ...). Ülkemizde yaklaşık her 135 kişiden birinin adı iBRAHiM ve ismin yaygınlık oranı binde 7.4.

iBRAHiM adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 13-02-2009 19:26 itibariyle yaklaşık 532,236 kişinin isminin iBRAHiM olduğu ve iBRAHiM isimli kişi sayısının her yıl ortalama 8795 kişi arttığı tahmini yapılabilir.

iBRAHiM isminin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranını hesaplarken bu isme elimizdeki Amerikan veritabanındaki 702,203 kişi arasında hiç rastlayamadık. Bu nedenle ismin Amerika Birleşik Devletindeki yaygınlık oranın bir milyonda 1.4'ten dahi az olduğunu ve Amerikada toplam 400'den az sayıda iBRAHiM yaşadığını tahmin ediyoruz.

iBRAHiM Türkiye'nin en yaygın 8. ismiyken, Amerika Birleşik Devletinde en yaygın 8. ad ise Richard ismi. iBRAHiM adının yakın kullanım oranına sahip diğer Amerikalı isim kardeşleri arasında 6. William 7. Joseph 8. Richard 9. Thomas 10. Paul isimleri de sayılabilir.

http://www.ismiDidikle.com dan alınmıştır
küçükken iboş,ergenliğinde ibo, hayatının aşkını bulduğu anda ibik ve kendisine sinirlenildiği zaman ibok diye seslenilen erkek.
ismin anlamını bilmeden,ibo diye seslenen tiplere uyuz olan kişinin adıdır. *
Harika bir THE GYPSY QUEENS & KINGS şarkısı.

http://www.youtube.com/watch?v=-xGsVlY90xk
türkçede "ata" anlamına gelen ibranice "ab" ile yine türkçede "soy" anlamına gelen ibranice "raham" sözcüklerinin birleştirilip elde edilen isimdir. arapçası ibrahim, türkçesi "soyun atası" anlamına gelir.
islam peygamberi muhammed'in 25. göbekten dedesi ve aynı zamanda kurban ibatedini keşveden kişilik.
genelde anadoluda "ipram" yada "ibram" şeklinde telaffuz edilen bir isim.
Tüm insanlığa akıl yoluyla Tanrı'nın varlığının ve birliğinni bulunabileceğini ispatlayan peygamber. Peygamberlerin dedesi. Toplum dinine aykırı, muhteşem zeki, baltasıyla putları bir bir kıran devrimci insan.
pardon filminde ferhan şensoy'un canlandırdığı karakter.
--spoiler--
müdür : merhaba ibrahim.
muzaffer : muzaffer.
aydın : aydın
ibrahim : ibrahim olan sakata mı geliyo.
--spoiler--
gayda istanbul'un enfes şarkısı.

Ne çıkar ağlamaktan, ne çıkar gamlanmaktan
Yüreğini serin tut, rati yavin ovela
Gece döner sabaha

But pirgan but dikjan (Çok gezersin, çok görürsün)
Navaljangan so kerdan (Ama kalbimi kırmamalısın)
Mo ternipe rovljargan (Gençliğimi kararttın)
Ko kalipe bicavgan (Onu –gençliğimi- karanlıklara saldın)

ibrayim mangav tut (ibrayim, seni seviyorum)
ibrayim ka lav tut (ibrayim, alacağım seni / seninle evleneceğim)
ibrayim ka merau (ibrayim, beni hasta ediyorsun / öldürüyorsun)
Başi tut nasvaljovav (Öylesine muhteşemsin, parlaksın ki!)

Bizi tute diyes kalo pe (Sensiz, her günüm daha da kötü)
Bizi tute rati kalo pe (Sensiz, gecelerim zindan)
Bilacipe baro kerdan (Benden ayrılarak korkunç bir hata yaptın)
Mangipe bisregan (Aşkımıza dair her şeyi unuttun)

Cambazlık yapmayasın
Ayağını denk alasın
Arkamda gözüm var benim
Çal bana çalgıcı ibrayim
"ibrâhîm
gönlümü put sanıp kıran kim"