1. 1.
  International Air Transport Association

  uluslararası hava taşımacılığı birliğinin kısaltması. bir çok havayolunun bağlı olduğu ve havayolları taşımacılığı kurallarını belirleyen birlik. merkezi kanada' da bulunan birlige 140 ülkeden 270in üzerinde havayolu üyedir. türkiye den sadece Türk hava yolları ve yeni üye olan atlasjet bulunmaktadır.
  2 ... nicome
 2. 2.
  yahudilere para akisi saglayan en onemli kuruluslardandir. yeryuzunde hicbir ucak bu kurumun onayini almadan yolcu tasiyamaz. her hava yolu sirketi sahip oldugu ucak sayisi, yaptigi sefer sayisi ve tasidigi yolcu basina bu kurulusa para aktarmak zorundadir. alinan biletlerin parasinin yuzde bilmem kaci bu kurumun kasasina akar. yani istemeseniz de bu kuruma para veririsiniz. sadece bununla da degil;

  turizm sirketlerinin de bu kurulusa uye olmalari gerekir, mesela hac organizasyonu yapacak bir firmanin iata uyeligi yoksa haci tasiyamaz. bunda bizzat sorumlu arap yonetimidir.

  dunya daki tum ucuslari(belli bir yukseklige kadar) dnetleyen bir kurumdur, onun izni olmadan hicbir ucak belli bir yuksekligi gecemez. iste bu yuzdendir ki d8 doneminde yapilan ucaklar simdi tarim ilaclamada ve yangin sondurmede kullanilmaktadir. muslumanlarin disa bagimliligini azaltacak bu girisim her zaman oldugu gibi yahudiler tarafindan engellenmisitr. bu ucaklara ucus izni verilmeyerek hem bir gelismenin onune gecilmis hem de medya araciligi ile muslumanlar kucuk dusurulmustur. yasi eren herkes hatirlar o zamanki gazete basliklarini, medya resmen dalga gecmisti "ilaclama ucagi" yaptilar diye. halk ta buna inanip kucuk gormustu bu ugurda calisanlari. iste hep bu yuzden kaybediyoruz, basarabilecegimize inanamiyoruz, inanmazi istemiyorlar, uykudan uyumamizi istemedikleri icin hep kulagimiza ninni fisildiyorlar, atalarimizin sahip olduklarini, bize miras kalanlari, hakkimiz olanlari bize unutturuyorlar, arastirmamizi bile istemiyorlar, tarihimizi ve atalarimizi kucumsememiz ve asagilamamiz icin calisiyorlar. senin olani geri almak icin,zulme son vermek icin, atalarin icin, tarihi gorevin icin ;

  "irkil ve kendine gel."
  2 ... fewzi1907
 3. 3.
  uluslararası havayolu taşımacılığı birliği

  1945 yılında havana'da toplanan 44 ulusal havayolu şirketi tarafından kurulan, dünyada tarifeli sefer yapan tüm uçak şirketlerinin üye olduğu birlik.
  1 ... bayernmelankusen
 4. 4.
  sadece sivil hava yolu şirketlerinin, bazı kurallar çerçevesinde üye olabildği ve her şirketinde üye olmadığı birliktir.
  iata'ya üyesi hava yolları birbirleri ile dayanışma içindedir. iata'nın kuruluş amacı sivil havacılığı artırmak, kaliteli uçuşlar sağlamak, düzgün tarifeler ve kolay bilet satışı yapabilmek, haksız rekabeti engellemek gibi olgular için kurulmuştur. hiç bir ülkede kanuni olarak yaptırımı olmasada üye olduğu şirketlerin crs programlarından, uçaklarına kadar her şeylerini denetlerler.

  ortak uçuşların olmazsa olmazıdır. ayrıca havayolu şirketlerinin ve acentaların birbirlerine olan ödemeleri ve borçlarıyla ilgili olan para transferleri hakkında da yardımcı olur.

  edit: (bkz: bsp)
  ... hedesini ariyan hodo
 5. 5.
  Uluslar arası turzim acentalar birigi ve Uluslar arası otelciler birliği'dir. 5 aylık bir eğitimle iata diploması alınabilmektedir.
  *iyi para vardır.
  ... niida
 6. 6.
  uluslararası hava yolu taşıma birliğinin kısaltılmışıdır. tüm uluslararası ve deniz aşırı hava yolu şirketlerinin üye oldukları bir dernektir.
  ... unutursun mihribanim
 7. 7.
  dünyadaki tüm uçuş ve bilet bilgilerinin toplandığı merkez. dünyanın neresinden bilet alırsanız alın bunların haberi olur. ayrıca her bilet ücretinin yüzde 9'u bunlara gider.
  1 ... anambunelan