sabahattin ali .
Hüseyin nihal atsız.
sabahattin ali?
Tek kelimeyle Sabahattin Ali.
hüseyin nihal atsız okumamışların cahil versusu. etme eşekle muhabbet küstürürsün, bilmediğin konuda yorum yapma çizdirirsin.
hüseyin nihal atsız'ın karşısına kimi koyarsanız karşısındaki alır.
Irkçılıkla kafayı bozmuş ruh hastası o.
sabahattin ali kim hüseyin nihal atsız'da mı oynuyor?
Mantık evliliği vs yıldırım nikahı gibisinden bir vs.
Nazım Hikmet ran alır.
Bu versusa girilmez. ideoloji köpeği olmayın. ikisi de harika yazarlardır. Kürk mantolu madonna da mükkemmeldir bozkurtlar da.
Ek: türkçüyüm.
Hüseyin nihal atsıza saygım çok fazla ama sabahattin ali'nin ebedi değeri daha fazladır.Sabahattin ali alır bu karşılaştırmayı.
atsız bu günleri görse çok üzülürdü. atsız belki öldü ama git gide günümüzde yükselen bir ideoloji yarattı hatta o yazdıklarının çoğunu ilerisi için yazdı, ruhu şad olsun. nihal atsız dil bilimci, ideolog, büyük bir tarihçi ve edebiyatçı iken sabahattin ali sadece edebiyatçıdır. karşılaştırmanın bir manası yoktur.
Sabahattin Ali, sözcüğün tam anlamıyla yazardır.
Sanatçıdır.
Sanatçı yaratıcılığını, hem romanlarında hem de şiirlerinde görürsünüz.

Alçakça katledileli, neredeyse 70 yıl oluyor, hala onun yazdıklarından yararlanıyoruz.
insanlar, 170 yıl sonra da sabahattin ali okuyacak.
Neredeyse tüm kitaplarını okuduğum mükemmel yazar sabahattin alinin alacağı versustur.ve benim düşünceme göre sabhattin ali ve aziz nesin kadar okuması keyifli başka bir yazar yoktur.
(bkz: içimizdeki şeytan)
(bkz: kürk mantolu madonna)
(bkz: kamyon)
(bkz: sırça köşk)
(bkz: kuyucaklı yusuf)
(bkz: yeni dünya)
(bkz: değirmen)
(bkz: ah biz eşekler)
(bkz: tek yol)
(bkz: yaşar ne yaşar ne yaşamaz)
Tercihim, Sebahattin Ali. Kitaplarını da severim, şiirlerini de.
Seneler sürer her günüm,
Yalnız gitmekten yorgunum;
Zannetme sana dargınım,
Ben gene sana vurgunum.

Başkalarına gülsem de,
Senden uzakta kalsam da,
Sevmediğini bilsem de
Ben gene sanavurgunum.

Dağları aşınca başım,
Geri kaldı her yoldaşım,
Gerl sevgilim, gel kardaşım,
Ben gene sana vurgunum.

Gönlüm seninkine yardı,
Aynı şeyleri duyardı;
Ayaklarımız uyardı...
Ben gene sana vurgunum.
Her ikisini de severek okurum. Onlar birbiri ile ne kadar ugrasmis olursa olsun bilirim ki ikside vatan haini degildir.

O yuzden ki birini sevmek digerinden nefrwt etmeyi gerektirmez.

ikiside buyuk edebiyatcidir...
iki büyük edebiyatçıdır. Versusa konu olmaması gereken nitelikte.

ikisi de siyasi görüşleri yüzünden sevilmezler, hak ettikleri değeri görmezler. Hatta meb ikisi de yok gibi davranıyordu bir ara.
ikisi de büyük edebiyatçıdır.

atsız, Ali'den bile daha büyük edebiyatçıdır.

şu da bir gerçek ki; ali,atsız'ın aksine siyaseten ırkçı olmayan ve çağa ayak uyduran biridir.
Şairlere, yazarlara mutlak doğruymuşcasına "en iyisi budur, bu bundan iyidir" zihniyetinde yorum yapmak çok saçma. Elbetteki kişisel yorumlar olabilir ama emin olun hiçbir şair veya yazar sizin onu sevmenizle en iyi olmaz.
Şairlere, yazarlara mutlak doğruymuşcasına "en iyisi budur, bu bundan iyidir" zihniyetinde yorum yapmak çok saçma. Elbetteki kişisel yorumlar olabilir ama emin olun hiçbir şair veya yazar sizin onu sevmenizle en iyi olmaz.
Hem edebiyatçılığıyla hem de davasından dönmemekle Atsız eze eze alır.
Sabahattin ali tokatlar.

Sabahattin ali candır. Gerisi boş işler.
Elbette tarafımız Sabahattin Ali'den yanadır.

Hüseyin Nihal atsız'a gereken ceza 1944 yılında ismet paşa tarafından verilmiştir.
Atsız hep haklı çıkmıştır itler bile gülecek kimsesizliğimize derken üstteki yazar gibileri kastetmiştir.
2 yazarın versusu.
Nihal atsız türkçü, sabahattin ali komünist.
Nihal atsız türk devletini, türk milletini ve türk töresini savunduğu için mahkemelerde süründü.
Sabahattin ali mahkemeden korkuğu için ülkeden götüm götüm kaçarken öldürüldü.

Sabahattin ali biraz onurlu olsaydı hakkında açılan davalara gider ve hakkını atsız gibi savunurdu. Atsız'da sabahattin gibi kaçabilirdi ama atsız ülkeden kaçacak kadar kaypak bir insan değildi.
Şimdi gelmişler sabahattin ali ile nihal atsız'ı karşılaştırıyorlar.