yüce Allah'ın H.z. Adem'i dünyaya gönderdiğinde, ilk insan ve peygambere söylediği ilk sözlerden biridir.
tanrının isa, musa, davut ve nicelerine haksızlık, bir ayrımcılık yaptıgını gösteren durum *
kaynağı hadis dir.
biraz yahudik soylem gibi duruyor. detayini bilemem, ama su da var ki,
(bkz: hristiyanlikla muslumanlik arasindaki farklar)
hz. muhammed mezarını, ileride bazı kendini bilmezlerin kendisini putlaştıracağını bilerek, bilinmeyen bir yere yaptırmıştır. hz. muhammed böyle bir eylemde bulunmuşken, h z muhammed dunyanin yaratilma sebebidir demek nedir? kuran'ı okumadan ahkam kesmenin bir sonucu olsa gerek. Hz. muhammed de insandır., bu dünyada yaşamış ve yaşayacak herkes de insandır.
http://www.kuranikerim.co...13d62ef144ad7cbb44228c05d adresinden kuran-ı kerim incelenerek kuran'da olmadığı görülebilecek, kuran-ı kerim okumadan müslümanım demenin, bilmeden ahkam kesmenin önüne geçilebilecektir.
bu dunyanin tumevarim veya tumdengelim seklinde olusturuldugu sorusunu belirsiz kilan iddia.
ALEMLERiN RABBi OLAN YÜCE ALLAH´IN KAiNATI SENiN iÇiN YARATTIM DEDiĞi VE ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERDiĞi YÜCE EFENDiMiZE hakaret sebebi olmaması gereken cümle...
dogrusu
sadece dunya degil alemler O*nun icin yaratildi olmasi gereken baslik. zira kuds-i hadisin asli "Habibim sen olmasaydin alemleri yaratmazdim" (Levlâke lemâ halaktü'l-eflâk) dir
Efendimiz büyük bir peygamberdir. Ruh-u Seyyidi'l-Enam'dır. Tasavvufî ifadesiyle "Taayün-ü evvel"in kahramanıdır. "Levlâke lemâ halaktü'l-eflâk - Sen olmasaydın, şu alemleri yaratmazdım" kudsi hadisinin mazharıdır o. Hadis, hadis kriterleri açısından sahih olmasa bile manâ itibariyle doğru; doğru çünki O Muarrif olmasaydı, bu alemlerden de, bu kitaptan da hiç kimse bir şey anlamayacaktı. O halde bu hadisin manası şu demektir; "Ey Rasulum! Bu kitapların okunması da, manâlarının şerhi de senin sayende oldu. Öyleyse Sen elindeki Kur'an'la her şeyin kavl-i şarihi, tefsir-i vâzıhısın." Eskilerin ifadesiyle "ille-i gaiye"sin.
"levlake levlak lema halaktul eflak"
"ya habibim, sen olmasaydın, sen olmasaydın, bu felekleri, bu kainatı halketmezdim" kelamını hatırlatır.
"Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik." hadisinin "Sen olmasaydın, şu alemleri yaratmazdım" şeklinde yorumlanıp, "h z muhammed dunyanin yaratilma sebebidir" haline getirilen söz. Enbiya / 107
dogru oldugunun ispatlanmasi halinde celiskiler zincirinin bas halkasi haline gelebilecek iddia.
*

--spoiler--
- Ya Rasûlallah! Dünya kralları, Kisralar servet içinde yüzüyorlar. Senin ise altına sereceğin bir sergin bile yok.. yatağın hasır.. ve teninde yattığın zeminin izleri.. Halbuki kainat senin için yaratıldı.

Allah Rasûlü, şu cevabı verir: istemez misin ya Ömer, dünya onların, âhiret de bizim olsun!
--spoiler--

kaynak:

http://www.hz-muhammed.ne...a/02_sonsuz_nur/01/21.asp
islam'ın tek kaynağı kuran-ı kerim'den sure ve ayet belirtilerek ispatlanması gereken önerme.
(bkz: DiYANET VAKFI)
(Resulüm!) Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.
(bkz: DiYANET iŞLERi)
Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.
(bkz: SUAT YILDIRIM)
107 işte bunun içindir ki ey Resulüm, Biz seni bütün insanlar için sırf bir rahmet vesilesi olman için gönderdik! *
(bkz: ALi BULAÇ)
Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik.
(bkz: Y NURi)
107 Ve biz seni ancak âlemlere bir merhamet/bir sevgi olman dışında bir şey için göndermedik.
(bkz: ELMALILI)
(Ey Muhammed!) biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.
(bkz: E YÜKSEL)
Biz seni tüm halklara bir rahmet olarak gönderdik
(bkz: MUHAMMED ESED)
Ve [bunun içindir ki, ey Peygamber,] Biz seni yalnızca, bütün âlemlere 102 rahmetimiz[in bir işareti] olarak gönderdik.
(bkz: ÖMER NASUHi)
Ve seni başka değil, bütün âlemlere bir rahmet olmak için gönderdik.
(bkz: S ATEŞ)
(Ey Muhammed) Biz seni ancak alemlere rahmet için gönderdik.
(bkz: GÖLPINARLI)
Ve biz seni, ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.
(bkz: ŞABAN PiRiŞ)
Seni ancak insanlığa rahmet olarak gönderdik.
(bkz: G ONAN)
Biz seni alemler için yalnızca bir rahmet olarak gönderdik.

görüldüğü üzere enbiya suresi 107. ayette yer almayan önerme.

kaynak:
http://www.kuranmeali.com....asp?sure=21&ayet=107
iddia edenlerin, savlarını kanıtlayamadığı, bize ise; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak eylemini uygulamalı olarak gösterdiği önerme. kur'an-ı kerim de böyle bir tanım yoktur. fakat; bu konuda verilen yanlış bilgiler de; sözlük yazarları ile dalga geçercesine düzeltilmemiş, olduğu gibi bırakılmıştır. islam'ın neden zihinlerde cehaleti uyandırdığı, apaçık ortadadır. islam kuran-ı okumadan, kulaktan kulağa yayılmış bilgilerle uygulanan bir din değil, bizzat bilimi, düşünmeyi, okumayı işaret eden bir dindir.

edit: sözün kaynağı hadis olarak düzeltilmiş. teşekkür ederim.
hz. muhammed bir simgedir, salt sıradan bir insan değildir, son peygamberdir, ahlaktır, aşktır, özdür, ab-ı hayattır, hz. isa'ya haksızlık yapılmış gibi şirk kokan ifadelerden sakınmak gerekir, ne diyor gazali, cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizi kabuk zanneder. din konusunda konuşurken dikkat etmeliyiz deyince dogmatik düşünen yobazlar gibi görünüyor olabiliriz ama allah katında hangisinin değerli olduğu çok daha önemlidir, o zaman ben niye doğdum, ehe ehe gibi yüzeysel ifadelerin yerinin bu başlık olmadığını düşünüyorum, ben istediğimi girerim, özgürüm diyorsanız da selam ederim.
kesinlikle doğru olan önermedir. hatta sadece dünya değil bütün kainat O yaratıldığı için yaratılmıştır.

bana enteresan gelen olay şu: niçin bazı insanlar bu olaydan gocunuyor ve karşı çıkıyor ben anlamıyorum !!!
"O, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı. Sonra (kendine has bir şekilde) semaya yöneldi, onu yedi kat olarak yaratıp düzenledi (tanzim etti). O, her şeyi hakkıyla bilendir."

(bkz: bakara 29)

"O, kara ve denizin karanlıklarında kendileri ile yol bulasınız diye sizin için yıldızları yaratandır. Gerçekten biz, bilen bir toplum için ayetleri geniş geniş açıkladık."

(bkz: enam 97)

"O (Allah), geceyi içinde dinlenesiniz diye sizin için yaratan, (çalışıp kazanmanız için de) gündüzü aydınlık kılandır. Şüphesiz bunda dinleyen bir toplum için ibretler vardır."

(bkz: yunus 67)

"Orada hem sizin için hem de rızıkları size ait olmayanlar için (gerekli) geçim vasıtaları yarattık."

(bkz: hicr 20)

"Hayvanları da O yarattı. Onlarda sizin için ısıtıcı (şeyler) ve birçok faydalar vardır. Onlardan bir kısmını da yersiniz."

(bkz: nahl 5)
doğrusu dünya değil, kainatın yaratılma sebebi olmalıdır. bu ifade islam'da Allah'ın peygambere lûtfettiği sevgi ve makamın büyüklüğünü de anlatan bir ifadedir. saygın islam alimlerinin sohbet ve kitabplarında mevcuttur. Özellikle imam Rabbânî'nin Mektûbat adlı eserinin birçok yerinde Hz.Muhammed'in bu özelliği uzun şekilde izah edilmiş ve islam teolojisi dahilinde kanıtlanmıştır. bu iddia, hiçbir islâm alimi tarafından reddedilmemiştir.

onsekizbin âlemin Mustafa'sı ifadesinde anlatılan da bu durumdur. (Mustafa, seçilmiş demektir.)
ne zaman söylendiği bugüne kadar nasıl geldiği kim tarafından bugüne aktarıldığı belli olmayan kayıdı tutulmamış dönemin imamlarının kafasına göre yorumladığı hadislerden kıssalardan meallerden yola çıkarak üretilmiş bir sonuç. bir cümleden bu sonuca varılıyorsa o halde sünnet olsun diye herkez peygamber kadar yaşamalı. peygamberin ömrünü dolduranlar hayatlarını sona erdirmeli.

not: biraz daha abartında allah buyur benim kürsüme sen otur dedi deyin. bu din hristiyanlık gibi peygamberi aynı zamanda tanrı olan bir din degil. yanlış kapıya gelmişiniz.
yalnizca "ne zaman söylendiği bugüne kadar nasıl geldiği kim tarafından bugüne aktarıldığı belli olmayan, kaydı tutulmamış dönemin imamlarının kafasına göre yorumladığı hadislerden kıssalardan meallerden yola çıkarak üretilmiş bir sonuç" olmakla kalmayip, soylenen lafi "yanlis anlama, lafi istedigi tarafa cekme" ornegi. a$in artik bu kaliplari. gözunuzu acin biraz acin. anladik basiniz kapali* da icindeki de mi kapali be kardesim? bu kadar mi dar acidan bakilir hayata? at gozluklerinizin capi bu kadar mi dar? siz degil misiniz "islam mantik dini" diyen? hani mantik? nerde? kaynak nerde hani?
yanlis bir önerme. o kadar yanlis bir önerme ki, öner-me yani mumkunse! ö-ner-me!
diğer insanların allah katında hayvanlar kadar değersiz olduğunu gösteren, tahminimce sonradan uydurulmuş laf.