1. 1.
  sinav kagidiyla basbasa birakildiginiz sinavlarda uygulanan metod. gelenek uzre bu sinavlarda, hoca sorulari dagitir, sorularla ilgili anlasilmayan bir nokta olup olmadigini kontrol eder ve ardindan, dersligi terkeder. siz ve vicdaniniz basbasasinizdir.
  bazen kopya cekmeyeceginize ve cektirmeyeceginize dair bi form imzalatilir. ancak benim girdigim sinavlarin cogunda form falan da verilmedi.

  ogrenciye guvenin esas oldugu bir uygulama. ve henuz bir kez bile istismar edildigini gormedim.* hatta bu sinavlarin tum gun surenleri var.. haliyle yemek yemenin lavaboya cikmanin serbest oldugu.. bu kadar esnek kosullarda bile kafasini kaldirip yanindakine soru soran yada etegini kaldirip dizinden kopya ceken bir zat-i muhtereme tesaduf etmedim.`

  nam-i diger honor system'dir kendileri.
  2 ... confusedy
 2. 2.
  genelde üniversitedeki sınavlarda uymayı kabul ettiğiniz "i pledge on my honor that i have not given or received any unauthorized assistance on this exam/assignment" şeklinde olan, türkçesi de "şerefim üzerine yemin ederim ki kopya vermeyeceğim ve almayacağım" olan kurallar bütünüdür, sınava başlamadan önce altına imza atmanız beklenir. bazen "kopya verenleri söyleyeceğim" de eklidir.
  anasayfasında honor code bulunan sınavlarda çoğunlukla gözetmen olmaz, vicdanınızla başbaşasınızdır.
  ama türk üniversitelerinde hem honor code imzalatılır, hem de hoca yanında 4 asistanla beraber sınıfta fink atar, ilginçtir.
  2 ... pammuk
 3. 3.
  yok hayir insanin icinde varsa ceker kopyasini pek honor code falan umrunda olmaz netekim ben imzaladigim hic bir sinavda cekmedim hos cekmeye kalksam kamera kayitlarini gotume sokacak halim yoktu apacik ortada kimin ne yaptigi ondan gozetmen dursada pek birsey ifade etmiyor ama yinede guzel bir uygulama ne diyelim elalem kendine serefsiz denmesini pek sevmiyor..
  ... robert terk