1. 1.
    Bir çok platforma çıkmış güzel bir metroidvania oyunudur. Oyunu diğer metroidvanialardan ayıran şey ise açıkçası ciddi anlamda dark souls lardan alışkın olduğumuz bazı mekaniklere de sahip olması. Aynı zamanda çok daha aksiyon odaklı olması da işin bir diğer kısmı.

    Oyunu bir metroidvania olarak adlandırmaktansa soulslike olarak adlandıran arkadaşlar var ama o tabir biraz abartı. Dediğim gibi soulslardan alınan belli mantıklar var. Öncelikle Dark Souls'ta olduğu gibi oyunda kısıtlı checkpointler var ve bu checkpointler arasında oyunu kaydedemiyorsunuz. Checkpointler dark soulslardaki kadar hayati önem taşımasalar da ciddi bir öneme sahipler. Öldüğünüz zaman tekrardan checkpointe ışınlanıyorsunuz. Yine öldüğünüzde soulunuz öldüğünüz yere düşüyor ve üzerinizde taşıdığınız tüm para olduğu yerde kalıyor. iki defa ölürseniz eğer klasik souls mekaniği olan kaybolması hadisesi de bulunmakta. Bir de soulslike demeyi pekiştirmek amaçlı oyundaki düşmanların bir kısmının gerçekten sizi öldürme odaklı olmasını gösterebilirim. Hepsi bu kadar.

    Metroidvania olarak diyebileceğim ise bildiğimiz klasik metroidvania mekanikleri. Reflekslere dayalı bir oynanış, platforming, ability kazanarak ilerleme ve haritada yeni yerler açma gibi özelliklerin hepsine sahip oyun. Yeterince iyi kesinlikle ama çok daha iyilerini gördüğümü söylemem şart. Harita yapısının da oldukça başarılı ve metroidvania bir oyuna yakışır olduğunu söylemem de gerekli. Dark Souls 1'in haritası kadar kompleks, her yer bir şekilde birbirine bağlı falan deniyor ama, bir metroidvania oyundan beklenen de bu. Oldukça çok bölge var ve her bölgenin kendine has bossları var. Zorluk olarak ne aşırı zor ne de aşırı kolay diyebilirim. Oyunu bitirmediğim ve aşırı açıkçası araştırmadığım için anladığım kadarıyla bossların büyük bir oranı opsiyonel. Level atlama gibi bir durum da söz konusu değil. Health, soul ve nail upgradeleri ve kişisel olarak refleks gelişimi oyun boyunca upgrade oluyor, onun dışında değişen bir durum söz konusu değil.

    Sözün özü Hollow Knight çok ciddi anlamda Dark Souls 1'den esinlenilmiş * * aksiyon bazlı bir metroidvania oyunu. Kesinlikle elinizden tutmuyor ve yine dark soulslarda olduğu gibi sizi çayır çimene salıyor. NPC'lerde yine dark soulslarda olduğu gibi muallak muallak konuşup size hikaye parçaçığı vermekten öte birşeyler yapmıyorlar. Oturup onları birleştirmeye çalışırsanız falan ancak hikayeyi anlarsınız. Daha platforming tarzında bir şeyler arıyorsanız ya da bitirdiniz ve kesmediyse (bkz: ori and the blind forest). Gayet güzel ama bir o kadar da sinir bozucu bir deneyim. Bunu bilerek alın efendim.
    ... mert41994