bugün

Görüp görebileceğiniz en güzel platformer oyunlardan birisi. Müzikler, atmosfer çok güzel. 600 küsür kere ölüp, 10 saatte bitirdim ve her kuruşuna değdi diyebilirim verdiğim paranın.
güzel oyun lakin çerezliktir. hardcore oyunculara hitap etmez.
Xbox platformunda en iyi oyunlar listesinde 3. Sıradadır, çoğu inceleme sitelerinde 10/9-9.5 puan almış bir oyundur. ilk açtığımda başından kalkmadan gece 3 e kadar oynadım, tahmini 8 saat falan dağın olduğu bölümde uykum geldiğinden kapattım, grafikleri şaheser müzikleri mükemmel şiddetle oynamayanlara tavsiye ederim, sizde kurtarın ormanın ruhunu,
Yalnız pc de klavye fare ile biraz zordu oynaması, xbox kontrolleri ile oynarsanız daha bi basitleşiyor.
Bir göz atıp izleyebilmeniz için
http://store.steampowered...Ori_and_the_Blind_Forest/
Yüksek puanlara sahip olan ve bu puanları dibine kadar hakeden bir 2D platformer oyunu. Hardcore kesime hitap etmez denmiş, hardcore kesimin tanımına göre aslında baya doğru da olabilir yanlışta. Hardcore olarak sadece Dota falan oynayan kesimi ele alıyorsak o adamlar zaten bu oyunun adını bile duymamışlardır, hayatları boyunca da oynayacaklarını zannetmiyorum ben. Ama genel çıkan oyunlara az biraz bakan kesimdeki belli yeteneğe sahip olan oyuncuların net bir şekilde oynayabileceği ve muhtemelen seveceği bir yapım.

Senaryodan bahsederim ben genel olarak ilk başta ama çok fazla klişe bir hikayeye sahip. Zaten odak senaryo değil kesinlikle. Açıkcası farkettiğimde de direkt skipledim. Ben başta senaryo odaklı bir oyun olduğunu düşünüyordum, yanılmışım. Siz de aynı yanılgıya düşmeyin. Çok fazla merak ediyorsanız dört element falan diyeyim siz çıkarın oradan bir şeyler.

Oynanış açısından bu oyun çok başarılı. Kontroller her ne kadar tam olarak hakim olduğunuzu hissettirmese dahi oldukça iyi. Ara ara istemsiz hareket yapmasından ötürü karakterim öldüm, baya sinirlendim o zamanlarda.
Genel olarak Metroidvania tarzı bir oyunmuş. Kısaca tanımlamak gerekirse ilerledikçe belli yetenekler aldığınız ve aldığınız yeteneklerle birlikte daha önce geçtiğiniz yerleri daha kolay geçtiğiniz ya da ulaşamadığınız yerlere gidebildiğiniz bir yapıya sahip. Bunun yanında bir de öyle ahım şahım etkilemiyor olsa da bir yetenek ağacı var. Topladığınız experience ile skill açmak mümkün ama çok ufak etkiler ettiğini söylemem gerekli. Biraz var olması için koyulmuş gibi. Ya da ben sonuna kadar gelemediğim için bilemiyorum.
Bu oyun tamamen nostalji treninden dolayı mı bu kadar yüksek puanlara sahip diyorsanız, hayır. Oyun sürekli olarak dinamik bir yapıya sahip. Her dungeon bir konsept üzerine kurulu ve o konsept çok yaratıcı şekillerde kullanılmış. iki puzzle birbirini tekrar etmiyor. Bazı ana sayılabilecek mekanikler oyun içinde sürekli kullanıyorsunuz tekrar ediyor aslında ama dungeonlar aşırı dinamik yapıları ile başarılılar. Ve oyun açıkcası zor. Platform puzzleları görünüş olarak çok zor olmasalarda hatalı yapmanız durumunda cezaları baya ağır. Bir de oyunun zorluğunu etkileyen bir save sistemi var ki biraz evlere şenlik. Mavi gemleri kırarak kazandığınız save noktalarını siz belirliyorsunuz. Bu kimi noktalarda baya baya az. Defalarca kez denemenize sebebiyet veriyor ben baya sinirlendim kimi noktalarda. Mini boss fight tadında bir iki şeyde koymuş ekip. Onlarda yine dinamikleri taze tutmak konusunda yardımcı olmuşlar baya.

2D platformer olarak oynayabileceğiniz en iyi oyunlardan biri Ori and the Blind Forest.
çok tatlı olmakla beraber son derece zordur ama zorluğuna rağmen insana keyif verir. atmosferi de son derece iç açıcıdır. 80 saat oynamışlığım var..