bugün

-yemek yapar yerdim. kıyafetlerimi yıkar ama bazen ütülerdim.

-neden ben? diye sordum tanrıya. hiçbir şey söylemedi. güldüm ve yıldızları seyrettim. yaşamak güzeldi.

önerdiğim kişilerden beğenmeyenin çıkmadığı kitap. okuyun okutun.
kendini özel hissetmek isteyen sıradan kişiliklerin başucu kitabı.
muazzam bir kitaptır. özellikle milla&jimmy sahneleri beni çok etkilemiştir. okunmalıdır. okuyunuz.
Ve herkes bu kadar siradandir.
kitapta acaba sonunda ne olacak diye bir hisimla okudugunuz ama klasik bir son ile sasirtmayan kitaptir. mukemmel falan dediklerine bakmayiniz , kitaplarla pek araniz yoksa bosuna okuyup sikilmayin. daha cok buldugu herseyi okumayi seven tarzda insanlarin okumasi gereken kitap
allasen herkes her şeyi elbette ki yapamaz. bazı insanlar dandiklikleriyle sınanıyor işte. allah birini diğerine göre daha dandik yaparken adil olmamaktan çekinmiş midir yani? insanlar tecavüze uğruyor. adalet yok, eşitsizlikleri yönetmek var. bu da daha iyilerimizin elinde.
--spoiler--
Senin gibi biri bütün o insanlar için o kadar şeyi yapabildiyse, belki de herkes yapabilir. Belki herkes yapabileceklerinin ötesine geçebilir.
--spoiler--
Şairi 'insan olmak bizatihi sansasyoneldir' sözünü düşündüren durumdur.
her siradan insanin kendini inandirdigi sozdur. Bir bana bakin bir de kendinize kaybolun ezikler.
sıradan olmama yönünde suni bir marjinallik takınanlara nasihat: tanrı sıradan insanları çok sever; zira onlardan çok ama çok yaratmıştır.
önermeyi mantık yönünden inceleyelim. kimse sıradan değilse sıra dışılık sıradan bir şey olur dolasıyla herkes sıradan olmuş olur.
'neden ben?' diye sordum tanrıya. bir şey söylemedi. güldüm ve yıldızları izledim. yaşamak güzeldi.

markus zusakın yazdığı, bugüne kadar okuduğum en güzel kitaplardan.
tek bir insan tüm dünyayı değiştirebilir.
büyük bir aptallık ve yalan. insanların %99.5 u sıradan. tüm internet alemi de bunun kanıtlarından biri.
doğan büyüyen okuyan evlenen çocuk yapan ve ölen kişi(ler) sözü.
sıradan insanların söylediği söz.
ödüller mödüller kazanmış bir kitap. iki üç gündür okuyorum, bitmeden konuşmak istemiyorum ama; kendi adıma overrated olma younda ilerlediğini söyleyebilirim.
Markus Zusak adlı yazarın etkileyici, sürükleyici ve sade bir dilden oluşan kitabı. Güzeldir okunası bir kitap.
eğlenceli bir kitap.

sıradan bir hayatı olan ed kennedy'nin, bir anda (özel güçleri olmayan) bir süper kahraman olmasını konu alıyor.

ed kitap boyunca insanlara yardım ediyor. kocasından dayak yiyen bir kadını kurtarıyor, kocası yıllar önce ölmüş bunak bir nineye arkadaşlık ediyor, kavgalı kardeşleri barıştırıyor, boş bir kiliseyi dolduruyor hatta kitabın başında bir banka soygunun durduruyor!

süper güçleri olmayan süper kahraman ed kennedy. güzel kitap. bir kaç saat önce bitirdim. öneririm.
hepimizin dünyaya belli bir amaçla geldiğimizi anlatmaya çalışan cümle.
çoğu insan buna sarılmış.
herkes sıradandır anlamındaki söz öbeği.
milletimizin neden her sıraya kaynak yaptığının açıklaması. *
vesselam...
olay ve kişilerin birbiriyle bağlantıları iyi kurgulanmış olan sürükleyici bir kitap.

19 yaşında bir taksi şoförü olan Ed kennedy'nin şans eseri bir banka soygununa tanık olması ve -yine şans eseri- hırsızı yakalatmasıyla başlayan sürükleyici bir hikaye.

kahramanımız nereden geldiği belli olmayan oyun kartları ve yanında bırakılan ipuçlarıyla beraber başta daha önce hiç tanımadığı kişilerin, sonra yakınlarının hayatlarını değiştiriyor.
markus zusak'ın kitabı. mükemmeldir.