1. 1.
  "seni bir yalarım, bir de himalayalar" gibi iğrenç bir espride adı geçen dağ.
  2 ... salca
 2. 2.
  Dünyanın en buyuk ve en yüksek sıradağlarıdır.*
  1 ... sossamon
 3. 3.
  dağlar ruhların evidir sözünü doğrular
  2 ... birdy
 4. 4.
  (bkz: himalaya sediri)
  ... no leaf clover
 5. 5.
  Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya'nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır. Dünyanın en yüksek zirvesi Everest'i (8850 m.) içine alır. Everest Tepesi, Nepal ile Tibet (Çin) sınırında yer alır. Everest tepesi Nepal'in sınırları içersindedir. Himalayalar, levha tektoniği kuramına göre, iki kıtasal levhanın yani Hindistan levhası ve Asya levhasının çarpışması sonucu oluşmuştur ve bu oluşum halen devam etmektedir.
  1 ... lark
 6. 6.
  oncelikle kamuoyunun bildigi ya da tahmin ettigi gibi himalayalar bir "dag" degil, sinirlari boyunca binlerce dagin olusturdugu bir dag silsilesidir. 8000 m.'den yuksek 14, 7000 m.'den yuksek 5000'e yakin ve 7000 m. altı irtifada sayisiz dagin ya da tepenin oldugu tespit edilmistir.

  uydu fotograflarina bakildiginda, himalayalar'in orta asya'nin biraz guneyinde, hindistan'in uzerinde ve cin'in ucsuz bucaksiz topraklarinin guney bati sıniri arasinda, hafif yarim aya benzer bir sekilde uzandigi farkedilir. batida, pakistan sinirlari icerisinde, bu yarim ay goruntusunu biraz bozan ve icinde 8000 m.'den yuksek (bkz: k2), (bkz: broad peak i), (bkz: broad peak ii), (bkz: gasherbrum i), (bkz: gasherbrum ii)) 4 zirvenin barindigi karakurum dag silsilesi uzanir.

  gunumuzde himalayalar'in, bilimsel calismalar sonucunda, her sene 1 mm. yukseldigi tespit edilmistir. yani yillar sonra bilindik yuksek tepelerin (bkz: everest) boylarinin daha da yukselmesi ongorulmektedir.
  1 ... banker yakup
 7. 7.
  Dünyanın en yüksek 14 doruğundan 9' unun yer almasıyla ünlü Asya' daki dağ sistemi.
  1 ... linka
 8. 8.
  söylenirken adamın dilini düğümleyen kelime.
  (bkz: himalayamalar)
  (bkz: tekerleme gibi geçmişini siktimin)
  1 -2 ... yes comment
 9. 9.
  en küçük olanı, en az bilinen dağıdır...
  ... demolay
 10. 10.
  -Abi yarın himalayalara gidiyorum.
  +Selam söyle...
  3 -2 ... yapma niyazi