bugün

mersinlilerin dilinde evetdir.resmi dairelerde ,okullarda ,parti binalarında v.s. sıkça kullanılan sözcük..çok kılıksız bir laftır aslında basittir lakin ağıza yapışmıştır ..dilden atmak pek güçtür. (bkz: pelesenk)

-benimle çıkar mısın pıhtı_?
*heye.

-Hükmü Bey demek amacınız şirketin başına geçmek _?
*heye ..istiyom tabi.

-doktor bey kızımız pıhtı yaşayacak mı lütfen söyleyin
*heye yaşayacak..

-Hükmü oğlum yavrum bizde televizyondan izledik nba draftında 1 numaradan seçilmişin.
*heye anne ayıpsın

çokça türetilebilir..

9 sene sonra edit: mi ayrı olm salak mısın.
(bkz: heye baba)
mersinde evet anlamına gelen kelime.
heye: ilk e biraz uzun y neredeyse yok ikinci e hemen hemen ilk e kadardır. h yi söylemeseniz de anlaşılırsınız.
olası bir önerme çeşidi ; evet yerine heye diyorum.Öyle ise ben de mersinliyim.
heye heye doğrudur . yani biz evet e heye deriz . ben bugüne kadar tüm türkiye heye der biliyordum yahu. meerki mersinde meşhurmuş.

-yasemin benimle evelenirmisin kız.
+bilmemki bayram ne desem evetmi desim ki?
-sorun yok be güzelim heye de sen heye de ...
birbirinden güzel resim seçenekleri olan kaliteli puzzle markası.
güzel mersin imde evet anlamında kullanılan ünlem şeysi.
Güzelim memleketim mersinde evet anlamına gelmekle birlikte karşılıklı posta koymalarda en çok kullanılan kelimedir.

a-Baba şimdi bize de mi lolooo
b-heye baba annüünnuuu
a-heye heye ayiküruum
b-heye gardaş heye
.
puzzle markası.
çukurova bölgesinde kullanılan sözcük.
güney bölgesine özgü bir laf olduğu kesin, antalya'nın alevi ve yörüklerinin sık sık kullandığı bir laftır, evet anlamına gelir.
ilk zamanlar bir havayla 'kaba' diye tanımlanan ama her çukurovalının dönüp dolaşıp kullandığı sözcüktür. belirgin bir anlamı yoktur aslında, 'evet' anlamında da kullanılır, alay etmek anlamında 'evet' anlamında da kullanılır, 'siktir git' başımdan misali 'evet' anlamında da kullanılır. bunun ayrımını yapabilmek için uzun yıllar kulağınızın aşina olması gerekir. 'e' harfini uzatarak söylemekle 'y' harfini uzatarak söylemek çok farklı anlamdadır mesela. değişiktir, bir süre sonra müptelası olursunuz, elinizde olmadan her iki cümlenizden birinde kullandığınızı farkedersiniz. ayrıca kaba da değil lan. heye.
istanbulda söylenince o ne lan denilmesine sebep olan sözcük.
mersinde evet kelimesi yerine getirilen oldukca sempatik ağızdan çıkarken kaba olmasına rağmen insanların kullanırken acayip keyif aldığı bir kelime. umursamaz da bir yanı vardır. heye deyip geçmek.
sözlükte hemşehrilerimi gösteren evet anlamındaki kelime.
Azerice evet.
Mersinli biriyle konuşmuyor iseniz "ne diyo bu dingil?" Bakışlarına maruz kalsbilirsiniz. Kullanmayın efenim başka yerde onu da bilmesinler.
Mersin ağzında evet anlamına gelir. aynı kelime "heyye" şeklinde Antalya ağzında da yaygın olarak kullanılmaktadır.
Heye = evet

Mersinli bir yazar.
"Var" anlamına gelen kelime.
(bkz: türkiye nin şiveleri)
tahtacilarinmi yoksa abdallarinmi yada yoruklerinmi bilinmez ama akdeniz bölgesinde en çok mersinlilerin kullandigi evet deme kelimesi.

-silifkelimisin
?
+heye ba.
mersinli turnusolüdür. heye diyen biri varsa ona sarılın.
Osmaniye, Adana ve Mersin'de sıkça kullanılan sözcük.tam bir çukurova yerel ağzına örnek verilebilecek bir kelime.genel anlamıyla "evet" anlamına gelmekle birlikte bazen dalga geçmek içinde kullanılır.
Ege'de çokça kullanılan ve evet anlamına gelen ses.