bugün

kandırıkçı moral cümlesidir ama bakmayın siz kimi zaman da doğrudur.*
(bkz: o direkle ordan bok atlar)
(bkz: iclal aydın)
-ben size vuruyo muyum ya?

-dondurmayı beğenmedin biz de bunu getirdik. carrera 4 s ta kendisi

-sen o sırıkla bok atlarsın ordan
*aa baba atladı
-burda kaz yazıyo di mi? (alnını göstererek) biz kazız anlamayız.

-ulan insan tatlı matlı bi şey getirir
*baba pişmaniye getirdim ya
-bak bak bak pişmaniye getirmişmiş, g.tünün kılları pişmaniyeye dönmüş mü demek istiyosun

-aa tahir baba nerde olucam baba bodrumdayım tabi (telefonda
*bodruma gömücem seni it (kapı açılır tahir baba içeri girer)
*siz kimsiniz lan?
+biz bar işletiyoruz
*s.ktirin gidin lan

repliklerinin geçtiği türk sinemasının en bomba filmlerinden biri.
mazhar'la cem yılmaz'ın bütün paraları, cem yılmaz'ın canlandırdığı altan karakterinin daimi sakarlığı sonucunda yanıp bitip kül olmuştur:

c. y. : özür dilerim.
m. a. : özür diliyosun da, hep yapıyo yapıyo özür diliyosun. yapıyo yapıyo özür diliyosun. (o muhteşem ses tonuyla, aynı lafı 2 defa bastıra bastıra söyleyerekten)
c. y. : ne yapıyosam ayla için yapıyorum.
m. a. : [gergin sessizlik ve tilki modunda karşısındakini dinleme]
c. y. : seviyorum, napayım.
m. a. : [anlam veremeyen ve cevap bekleyen adam bakışı]
c. y. : e napayım, seviyorum.
insanların her an düşündüğü yaşam felsefesidir.

belli bir yaşa gelen kişi üniversiteyi kazandığında daha güzel bir hayata sahip olacağını düşünür. üniversiteyi kazanır ayrıca bir de sevgilisi olur. üniversitye bittiğinde, bir iş sahibi olduğunda ve sevgilisiyle de evlendiğinde daha mutlu olacağını düşünür. üniversite biter, bir iş sahibi olur sevgilisiylede evlenir.

çocuk sahibi olmakta arar mutluluğu. o da gerçekleşir. çok güzel çocukları olur. çocuklar büyüdüğünde hayatlarının daha düzenli daha güzel olacağını düşünür. artık çocuklarının evlenmesini, torun torba sahibi olmayı ister. güzel günler onu bekliyodur...

onlarda tek tek gerçekleşir. artık her şayi torunları olmaya başlamıştır. kendi hayatında ve çocuklarında aradığı mutluluğu torunlarında aramaya başlar.

ve mutluluğu, güzel bir hayatı beklerken bir bakar; eli yüzü kırışmış, o ipek saçları ağarmıştır...

düşünün o kişi sizsiniz.

mutlulugu gelecekte arayan siz yok olmuş, artık geçmişi özlemle arayan birisine dönüşmüşsünüzdür. o anda yaşadığınız mutluluklar artık mazide kalmıştır. oysa siz herşeyin daha güzel olacağını düşünüyordunuz...

gelecek yaşanılan andan daha güzel olmayacak.
(bkz: beyaz yalan)
(bkz: kulliyen yalan)
(bkz: katmerli yalan)
(bkz: dunya yalan)
(bkz: bana yalan soylediler)

(bkz: allahtan umut kesilmez)
(bkz: bir umut)
(bkz: cikmadik candan umut kesilmez)
(bkz: umut fakirin ekmegi)
(bkz: umut baglanan basliklar)
- şu gözlere bak
* orada göz yok ki, iki tane çizgi var
- oğlum olay zaten o çizgilerde
* seviyorum ama kimi, en tatlı birisini, nasıl söylesem sana, çizgilere baksana...

replikleri de aşk ve mizahı çok iyi anlatır.

ayrıca filmde nusret karakterinin telefon numarası olarak verilen telsim numara, 1998'den (her şey çok güzel olacak'ın vizyona girdiği yıl) beri hala kullanılmamaktadır.
Kendini kandırmak. Her yıkıldığında kelebek misali yenilenmeye uğraşıp sadece avunmak.. Hiç bir şey güzel olmayacak! Renklilerle yıkadığın beyaz kazağını griye döndürdükten sonra beyazlatmanın yollarını çarşıda ara pazarda ara markette ara git dağın ardında ara bulsan ne yapabilirsin ilk seferinde açık griye döndürür ikincisinde yıpratırsın...
Hayatımı yeni baştan kurdum, yeni bi sayfa açtım, herşey çok güzel çok daha güzel olacak ha ha ha aman ne büyük yalan .. oynayalım bakalım nereye kadar!
(bkz: züğürt tesellisi)
yaşamı çekilir kılmanın tek yoludur yapanlar takdir edilesidir.
ünlü bir italyan atasözü der ki;
acıya müptela olmanın ne alemi var, hayatı hafifletmek varken...
tartışmasız en güzel türk filmidir. ayrıca benim için apayrı bir yeri olan, sarhoşken bir otel odasında tek başına hüzünlüyken karışıma çıkıp da hayata bağlayan film. şaheser.

"baba aldım ya kandil simidi, yemedin bayatladı hepsi"
bir gün ince parmaklı küçük bir el gelip düzeltecek herşeyi.
--spoiler--
daha önce kardeşi dışarıda yatmasın diye bir kereliğine gece depoda kalmasına izin veren nuri bu sefer kesin kararlıdır hayırsız altan ı içeriyi almamaya. ne olursa olsun. altan dondurma getirir, yavşar eder olmaz. defeder nuri başından onu. ama sonra öyle bir şeyle gelir ki altan... işte herkesin bir zaafı vardır. mutlaka.
--spoiler--
türk sinemasının en samimi filmlerinden birisi. cem yılmaz ve mazhar alanson rollerini o kadar güzel oynamışlar ki film sizi gerçek dünyadan soyutluyor. film altan ve nuri'nin yırtmaçlarını anlatıyor.
Geleceğe umutla bakmayı öğreten bir sözdür, ama bilmeyizki gelecek dipsiz ve kapkaranlık bir kuyudur, o güzel diye hayal ettiğimiz günlerde ne sevdalar, ne acılar, ne hayal kırıklıkları saklıdır oysa....
çok güzel bir yaşar şarkısı.
'herşey çok güzel olacak
sadece sen ve ben'
senaryosunu cem yılmaz'ın yazdıgı, gora ve hokkabaz'dan daha güzel buldugum filmi
yıkılmayan umutların dışa vurması.
--spoiler--
kimsiniz?
--spoiler--
--spoiler--
ben kadir
--spoiler--
--spoiler--
- ulan ben sana gelme demedim mi?
* ya abi gelme demedin, arama dedin...
--spoiler--

--spoiler--
- açar da, kapar da, batar da... bana müsade.
--spoiler--

--spoiler--
- sen o sırıkla bok atlarsın ordan...
* ha-ha, atladı baba...
- biz kazız değil mi? * burda kaz yazıyo, biz anlamayız...
--spoiler--

--spoiler--
- ulan bi talı bile getirmedin...
* baba pişmaniye getirdim ya?
- götünün kılları pişmaniyeye dönmü mü demek istiyosun bana? pişmaniye getimişmişmiş
--spoiler--
her ne kadar komedi filmi olduğu söylensede bu film aslında dram havasında geçmektedir. altan'ın tutunamayışı ama buna rağmen yılmadan hayatla mücadele etmesi, nuri'nin kardeşi ve babasına olan sevgisi ve mücadelesi...
başlarından geçen traji-komık olaylar.
eskiya ile beraber turk sinemasinin en guzel filmlerinde biri olarak anilan film..

mukemmel bir soundtracki de vardir..
(bkz: her sey komur olacak)