bugün

kahramanlastirilan bir ermeninin ardindan yakilan agitlarda kullanilan bir slogan.
gabar da turk askerler
kerkuk te turkmenler
bagdat siiler-sunniler
cecenistan da dogu turkistan da musluman turkler
bosna da kosova da musluman siviller
filistin de masum cocuklar
cezayir de gozu yasli analar olurken
hic sesleri cikmayanlarin nedense pekte sevdikleri soylem
(bkz: bedros agopyan)
hrant dink'i tanımayan, anlayamayan insanların duymaya bile katlanamadıkları cümle.
ben kendimi ermeni olarak hissediyorum, ermenistan'ın amaçlarına hizmet ederim, yaşasın ermeniler gibi bir anlam taşımayan, ama insanların nedense, neden hepimiz türküz demiyonuz? diyerek ısrarla anlamadıkları slogan. slogandaki kasıt, sen fikirlerini beğenmediğin adamı vurursan, biz de fikirlerine katılmasak bile onun yanında oluruz'dur. yani her türlü gerici ve faşizan eyleme karşı atılmış bir slogandır.
bazıları uzun uzun saymış, filistendekiler, çeçenistandakiler falan diye..neden demiyoruz onlara birşey şundan;
çünkü zaten onların yayında olduğumuzu, onları desteklediğimizi herkes biliyor. demek istediğim şu, filisten'deki çocuklar ölüyor ve bu, akıl ve mantık sahibi herkesin kanına dokunuyor. bunu biliyoruz, çıkayım bağırayım hepimiz filistin'liyiz. bunu kim anlayacak, türkiye sınırları içindeki insanlar, e zaten hepsi öyle düşünüyor. kime ne anlatmaya çalışıyorsun demezler mi adama?
peki hrant dink olayını bundan ayıran neydi? şuydu, birileri tarafından gazlanmış cahil bir çocuk, gitti bir insanı vurdu ve bu şekilde vatana hizmet ettim sandı. üstelik böyle düşünen başkaları da vardı. biz de onlara, bu şekilde vatana hizmet etmediklerini, vatana ihanet ettiklerini belirtmek için attık bu sloganı.

edit: arkadaşlar bakın 10 satır yazı yazmışım. göndere bastım, aradan 5, hadi en fazla 8 saniye geçti daha, ne ara okudun, ne ara üzerinde düşündün ne ara eksilemeye karar verdin. allahını seversen bir oku, becerebiliyorsan azıcık düşün ondan sonra istersen elli tane eksi ver.
küresel ısınmaya karşı olan ama kutup ayılarının da üşümesini istemeyen tiki feryadı..
hayır ermeni değilim ama ezilen ermeninin her zaman yanındayım.
hayır kürt değilim ama ezilen her kürdün yanındayım.
hayır yahudi değilim ama ezilen her yahudinin yanındayım.
hayır filistinli değilim ama ezilen her filistinlinin yanındayım.

ben türküm elhamdülillah müslümanım. ama embesil dünya vatandaşı da değilim.
(bkz: hep imiz ermeni yiz)

(bkz: bu ne lan)
adam olmaktır, vicdan sahibi olmaktır.

edit: vicdan yoksunlarına selam ederim.
solingen katliamından sonra "hepimiz türküz" diyen almanlara tepki gösteren milliyetçi-ırkçı almanlardan (hepiniz türkseniz, gidin o zaman..biz almanız.. diyorlardı..) farkı olmayan türk milliyetçileri tarafından anlaşılmayan ya da anlayıp da anlamamazlıktan gelinen empati cümlesidir.

(bkz: içimizdeki ırkçılar)
turk uz ya her bokun bokunu cikarttigimiz gibi bokunu cikarttigimiz bir laf. ermeni olan bir gazeteci olduruldu, biz de haklinin ya da , haksiz yere oldurulen birisinin yaninda olduk, son yolcuguna ugurlanirken bayraklar, pankartlar actik hepimiz ermeni yiz dedik. buraya kadar her sey iyi guzel.

sonra mi noldu, geyik malzemesi oldu,

- futbolcu gelir, begenmezsin

- teknik adam gelir, begenmezsin b.kunu cikarirsin,

- cep telefonunu ona buna hava atmak icin alirsin, bokunu cikarirsin,

- cebinde paran yoktur, kicinda bilmem kac binlik kot vardir, bokunu cikarirsin,

- bandirmaya canagin olmaz, "vayy ray ban" yapmisiz dedirtirsin, amacin dedirtmek (!)tir, onun da bokunu cikarirsin,

boyle boyle orneklerle cogaltirsiniz bunun varyasyonlarini, ama iyi niyetimiz vardi, misal ben de iyi niyetliydim, amac hakli nin yaninda olmakti, ermeni de olsa, onun neticesinde bir insan oldugunu vurgulamakti... ama biz de boyle kafa olurken, teskere gote girer...

pasa pasa gelen edit : kotulemeden once, gel bir soyle bari de, istersen haftanin en kotuleri arasina sok...
bir türk'den duyuldugu zaman; hayko cepkin'in konser* sonunda hepimiz türk'üz demesi kadar anlamlidir. hayko cepkin bunu ne amaçla söylemistir bilinmez ama ne hepimiz ermeni'yiz diyen türkler kökenlerini satmistir, ne de hepimiz türk'üz diyen hayko cepkin ermeniligini, kilise kültürünü satmistir. amaç bir olmak ya da bir oldugunu anlatmaktir. o nedenledir ki bir türk'ün hepimiz türk'üz demesinin irkçilik disinda* hiç ama hiçbir anlami yoktur. *
bazıları tarafından hiçbir zaman ne demek istediği anlaşılamayan slogan. kafa tokuşturmaktan beyin algılamıyor tabi.
Hiçbir konuda bir araya gelemez bizim milletimiz.Yani hepimizin Ermeni olması zor.Zira bunlar reklam ve dejenerasyon kokan hareketler...
hrant dink ermeni olduğu için öldürülseydi doğru olabilecek slogandı.

hrant dink ermeni diasporasının türk milleti tarafından en sevilen ve sayılan isimlerinden biriydi. barışçı çağrıları ve ermenistan'a "türk düşmanlığını bırakın" mesajları, halkta sempati uyandırmıştır. sanıldığı gibi "türk kanı zehirlidir" diye bir beyanatı da yoktur. o yazının bir öncesi vardır ve kimse o önceki tarafı okumaz. tamamen yanlış anlaşılmıştır. hrant dink'i sevmeyen bir taraf varsa o taraf ermeni diasporasının kendisidir. yani hrant dink iki ülke arasında bir dostluk kurulabilecekse bunda en çok katkısı olacak insanlardan biriydi.

19 ocak 2007'de öldürüldü hrant dink. ama ermeni olduğu için öldürülmedi. hrant dink olduğu için öldürüldü. "bu ülkede güvercinleri öldürmezler" dediği için öldürüldü. derin güçlerin halkı ikiye bölmesi için öldürüldü ve başarılı da olundu. bir tarafta hepimiz ermeni'yiz diyenler, bir tarafta "ne ermeni olacam türk'üm" diyenler, diğer tarafta "adam türklüğe hakaret etti hak etmiş" diyenler. hrant dink'in ölümünün ardından hrant dink'in en istemeyeceği şeyler gerçekleşti bu ülkede. en azından görmediğine seviniyorum.

doğrusu için ;
(bkz: hepimiz hrant ız)
artık ve hala tartışılıyor olmasından gına getiren slogan. savunulmasına bir sözüm yok ama yeter artık. şimdi ben diyelim ki musevi yim ama sevgilim kürt . sülalem halep li. dedemin dedesi belki caferi, belki pontus. müslümanları çok severim, lazları da. museviyim ama diyelim ki çok çok iyi arapça biliyorum. ve mardinli bir annenin kızıyım diyelimki, yani bir kolumuzda süryani. alevi türkülerini ve kültürünü çok severim benimsedim, uyum sağladım diyelim ki. eee nolucak yani. almanca da biliyorum, ispanyolları da çok seviyorum nolmuş yani ne. * *
Bazıları "Ermeni" sözcüğünü küfür niyetine kullanıyor. Bu ırkçı yaklaşıma karşı Ermenilerin yanında saf tutmak; onların hassasiyetini paylaşmak, bir insanlık görevi...
Eminim aynı topluluk, ASALA Türk diplomatlarını kalleşçe vurduğunda "Hepimiz şehit ailesiyiz" diye yürürdü; çünkü burada asıl mesele "Ermeni olmak" değil, mağdurun yanında durmak...
gazeteci,yazar hırant dink"in öldürülmesinden sonra insanların birlik ve beraberliğini kanıtlamak için meydanlarda bağırdıkları söz.
hepimiz ermeni kürt laz çerkez olabiliriz ama ben ülkemde türküm dediğim zaman faşist damgasıda yemek istemiyorum.
hepiniz hala ermeni misiniz?

http://www.hurriyet.com.t....asp?gid=229&sz=30025
yunanların 17 ağustos'ta "biz de türküz" dediğini hatırlatan anlamlı ve vicdanlı söz. "ermeni olduğu için öldürülecekse insanlar, o zaman biz de ermeniyiz, onların yanındayız, acılarını hissediyoruz, gelin bizi de öldürün" anlamı taşır. anlamak için insan olmak gerekir, herkesten de bunu beklemiyoruz tabi. kimse ermeniyim diyince ermeni olmuyor korkmayın, kimse ırkını değiştiremez zaten.
nasıl bir zekadır ki bu sloganı anlayamaz. nasıl bir faşistlik yerleşmiştir ki yüreğine ben bu lafı söylediğimde bana: "madem ki ermenisin istemeden vermelisin" gibi iğrenç bir lafı söylemiştir. bunu yapanın hrant dink'i öldüren / öldürten zihniyetten ne gibi bir farkı vardır. mesele hepimizin ermeni ya da türk olması değil; hepimiz önce insanız ve haksızlığa uğrayan her insanıda sanki kendimiz haksızlığa uğramışız gibi egoist, menfaatçil duygulardan uzak bir şekilde savunmalıyız. madem ki bunu yapamayacak kadar acizsiniz en azından yapanlara dil uzatmayın.
bu lafı duyduğumda hep, starbucks'ın dışarı yerinde eline kahve ve gazete almış, kahvesini bitse de içen ama gazeteyi okumayan tipler gelir. bu, biz diyen insanların ne tarih, ne gelecek bilgisi vardır, ya salaklardır ya da artistlik olsun da bir gruba gireyim diyen insancıklardır. ama bir liste ki sayıları epey olan devlet büyüklerinin ölümünden bile haberleri yoktur.
(bkz: asala tarafindan sehit edilen diplomatlar)
asala ile hrant dink'i aynı kişi sanan insanların eleştirdiği slogan.

yoksa, asala ile "ermeni" kavramını mı aynı şey sanıyorsunuz? e şimdi hepimiz kürdüz desek, pkk dan haberdar olmamış mı olacağız nedir? tabi canım türklerden asla ve kat'a katil çıkmadığından böyle genellemeler yapmakta sakınca görmüyoruz. mesela ermeninin biri hepimiz türküz dese, ona "ogün samast" dan haberin yok mu, deseler komik olmaz mı?

zira ben kendimi ogün samastla bir tutmuyorum, aramızda tutanları tenzih ederim.
- hepimiz ermeni'yiz!
+ ben değilim lan!
- sen kimsin?
+ ben değilim!
- biz ermeni'yiz.
+ ben değilim lan!
- iyi de sen bizim yanımızda değilsin ki!
+ olsun ben değilim!
- tamam ben de onu diyorum işte.
+ o zaman ben de ermeni'yim.
- haydaaa!
+ muhalifliği bırakın len! ideolojik olmayın!
- tamam arkadaş, sen o köşede tek başına takıl. "hepimiz" kısmıyla seni tenzih ediyoruz zaten.
+ çok didaktik oldun doktor!
- sence buradaki nüansı anlarlar mı bay arkın?
+ "nüans farkı" deseydin anlarlardı, ama biz yine de üzerimize düşeni yapalım.