bugün

aslan ceylani yeme hakkina sahipse ben neden olmayim.
vardır.
yiyoruz bir taneside çıkıp beni niye yiyorsun demedi yeme beni diyen çıkarsa düşünürüz.
etme bulma dünyası. o inekte çimleri yemesin o zaman arkadaş.
o hayvanların daha küçük hayvanları yada bitkileri yeme hakkı var mi sorusunu akla getirir.
hayvanlar birbirini yerken bizim yememiz pek garip kaçmasa gerek. adamlar birbirinin yaşama hakkına saygı duymuyor; varsın insanoğlu da onların yaşama hakkına saygı duymasın. ayrıca nasıl bir aslan bir ceylanı yiyip yaşamını idame ettiriyorsa; bir insan da vücudunun yapıtaşı olan proteinin en bol bulunduğu hayvan etini yeme hakkına ziyadesiyle haizdir.
hayvanlar hayvanları yiyorsa vardır cevabıyla çözülebilecek sorunsal. bence aslanları timsahları yılanları filan yemeliyiz. otla beslenen hayvanların suçu günahı ne?
büyük balık küçük balığı yer ve kurallar büyük balığa göre belirlenir. doğanın kanunu budur. ancak büyük balık dikkat etmezse küçük balık yok oluşuyla ona en büyük cezayı verir.
hinduizme göre bütün canlıların yaşamı kutsaldır. bu yüzden et yenilmez.
demek ki bu dunyada en zeki varlik katil balina. ne bulsa yiyor ibnetor.
Onlar mı bizi yesin? Heralde var. Yoksa da ben yerim.
mangalda biftek mis gibi koktuğunda kimsenin umurunda olmayacağı sorunsaldır.

hapur hupur götürürüm valla.
Vardir vardir karistirmayalim simdi .
uzaylılar bizden ne kadar zeki olurlarsa olsunlar bizi yediklerinde farkederiz ve buna bir dur deriz ama hayvanlardan bunu farkeden henüz çıkmadı.
hayvanların insan için yaratıldığını bilmeyen yazar söylemleri. bu feym olma çabalarıda nereden geliyor anlamıyorum.
hak sorunsalı yoktur ama zorunluluk meselesi vardır.
(bkz: hancı bana şarap kurda et getir)

hayvanın da hayvanı yediğini düşündüğümüzde sorunsallığı sona eren durum.
bugün sabaha karşı bir baykuş çatının tepesinde çatır çatır başka bir hayvan yiyebiliyorsa ben de gayet hayvanları yiyebilirim.*
"ateistler hadi bunu da aciklayin"
hakkı nerden aldığına bağlı yaratıcıdan mı doğadan mı yada bir düşünceden mi ona göre değişir ama tüm insanların dini veya felsefesi ne olursa olsun ortak noktası olan doğaya baktığımızda öyle bir hakkımız var kurana göre domuz hariç hadise göre yırtıcı hayvan hariç böyle bir hakkımız var ama evrime göre düşünüp aynı varlığın biraz gelişmişi olduğunu düşünürsen ve hayvanlarla insanların kurduğu bağları da göz önüne alırsan biraz iğrenç gibi ama sonuçta bitkilerle ve diğer canlı cansız herşeyle aynı varlıktan geliyoruz bu durumu bir dönüşüm olarak düşünürsen de afiyet olsun git ye bir buçuk adanayı*.
besin zincirinin en üst basamağında yer alan hayvan olarak, evet var.
Bu sorunsal hakkında diyecek tek bir sözüm var hayat kebapsız geçmez be dostlar.
(bkz: doğal denge)
hayvanlar insanlar için yaratılmıştır. insan ise hayvanları telef etmemesi için uyarılmıştır.

şimdi siktirolup gidebilirsiniz.
doğanın gereği budur. vardır. ama bana kalırsa bir sınır konulmalıdır.