bugün

evet efendim, hayatın bir bütün olarak paradan ibaret olduğu gerçeğidir.paran varsa hayat sana hayat, yoksa sürünürsün.

edit:makyavelistim ben."para için herşeyi göze alan adam" mı? AMACIM PARA OLURSA OLABiLiR.
büyük bir bölümü olsada tamamı para değil diye karşı gelincek entry. Gerçek sevgi o reklamlardaki gibidir paha biçilemez.
(bkz: kapitalizm)
şimdi bi yazar çıkıp sevgiyi, aşkı duyguları satın alamaz demeye kalkacak ben o demeden diyeyim yok öyle bir şey bebişim bildiğin her şey para. kızlar bile parası olan çocuğun peşinden koşuyor aşk meşk sevgi her şey yalan oldu.
lidyalılardan kalma hayat felsefesi.
ne yazık ki % 99'u böyle.
öznel bir söylemdir.

benim gerçeklerim arasında her şey para değil, hatta çok az şey para demek, tabi hayatta tek derdi ayakkabı çanta ya da ev araba olanlar için hayatın büyük bir kısmı para demek oluyor.
sonuna kadar doğru olan önermedir.
hayatta her şey para değildir sadece her şeyi almak için araçtır.
buna saygı duyarlar. kötü bu yüzdendir. iyiliği bile para üzerinden yaparsın.
Ben bilmem esim bilir.
sakıp sabancının özürlü oğlu için : "düzelmesi için servetimi verirdim" cümlesinden bihaber insan fikridir. her şey para değildir. ama birçok şey paradır.
neyin eksikliğini hissetmemizle alakalı bir durum ama ne var ki aşk, sevgi ve bunun karşlılıklı olması haricinde tüm eksiklerimiz maddi konudadır. ne yazık ki hayatta her şeyin para olduğu gerçeğini değiştirmez. zaten yazar da bundan bahsetmiş para ile satılmayan birşey varsa zaten onu bu konunun içine sokamazsınız.
gerçek sevginin ederi yoktur. sen istediğin kadar fiyat biç, o kalıp ona dar gelir.
hayatta her şey değildir para, ama hayatın içinde daima yer kapsayan bir şey olduğu gerçeğidir. hayatta her şeyin para olduğunda gerçek varsa, bu gerçek namerde muhtaç olmadan yaşayabilmek gerçeğidir. fakat bunun içinde de sadece para değeri yok. insani değerler, milli değerler, arkadaşlık değerleri, kendi öz değeriniz gibi gibi. ama parayı büsbütün yok saymak olmuyor işte. olmuyor yani. dediğim gibi kendinizi namerde muhtaç olmayacak seviyeye getirmenizin koşulu ile paranın esiri olmaktan kurturabiliriz.
Yanlıştır.

Paradan da büyük var.
Her şey değildir ama her şeye etkisi vardır.
Hayatta paranın satın alamayacağı çok az şey vardır.
Özellikle Türkiye gibi az gelişmiş kapitalist ülkelerde para çok şey demektir.

Görece refah seviyesinin dengeli ve yukarıda olduğu gelişmiş ülkelerde ise paranın gücü sosyal hayatta daha az hissedilir elbette. Mesela o ülkelerde iyi bir arabanız var diye hiçbir kız size yanaşmaz, elbette Ferrarisi olanlar istisna.