1. 1.
  dünya tarihinde kurulan ilk suikast orgutudur. kurucuları hasan elsabbah tır. unlu vezir nizam-ül mülk ü öldürmüşlerdir. alamut kalesinde yaşamışlar. moğol istilasından nasiplerini almış ve yok olmuşlardır.
  -1 ... cavit
 2. 2.
  Suikastçı anlamına gelen ingilize "assasin" kelimesinin buradan türediği düşünülmektedir. ayıca dünyanın ilk intihar komandoları da içlerinden çıkmıştır. 1256 yılında Moğolların ve Mısır Memlük sultanı Baybars'ın çifte saldırısı Haşhaşi iktidarına son vermiştir.
  (bkz: hashasin)
  ... hezer
 3. 3.
  cennet vaadinin ete kemiğe bürünmüş versiyonuyla ruhunu kiralamış ortaçağ katillerine verilen isim. hasan sabbah'ın iran'da bulunan alamut kalesi'ne getirilen potansiyel katil gençler, haşhaş ile uyuşturulup cennet fonuna sahip, içinde suların aktığı, birçok dekoratif ağacın bulunduğu ortamda reklama sokulur, hasan sabbah için öldürür ve ölürlerse işte bu kadar somut olan cennetle ödüllendirilecekleri vaadedilir.

  haşhaşın etkisinden çıkan genç, gerçekle olağandışının karmaşası içinde hasan sabbah için herşeyi yapabilecek kıvama gelmiş olur. ortaçağ'ın en korkulan kiralık katilleri olan bu insanlar, dönemin birçok liderinin ölümüne sebep olarak önemli bir politik güç haline gelmişlerdir. templar şövalyeleri'yle bağlantıları olduğu da öne sürülür.
  1 ... caesaraug
 4. 4.
  Pirleri Kum şehrinden Hasan Ali Bin Sabbah olan tarihin en karanlık tarikatlerinden... Amin maaolouf'un semerkant kitabında sürükleyici bir dille anlatılmaktadır.
  ... serazat
 5. 5.
  (bkz: hasan sabbah)
  ... sevgipitircii
 6. 6.
  (bkz: assassin)
  ... havada bulut
 7. 7.
  günümüzde bazı çevrelerin ergenekon örgütüyle bağ kurmaya çalıştıkları örgüt.
  -1 ... myosotis
 8. 8.
  zamanında selahaddin eyyubi'ye karşı tapınak şövalyeleri ile işbirliği yapmış olan dünyanın ilk bilinen gizli örgütüdür. her ne kadar moğol saldırısından sonra tamamen bitmiş olarak bilinse de, halihazırda hepimizin bildiği el kaide isimli örgüt olarak misyonlarına devam etmektedirler.
  1 -2 ... cerquanne
 9. 9.
  (bkz: alamut kalesi)
  ... meydanbenim