1. 1.
  istanbul'da bir semt.

  (bkz: haseki hastanesi)
  1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  Osmanlı Sarayında,cariyeler arasından seçilen padişahın gözdeleri.
  1 ... lumpiya
 3. 3.
  bir görevde eskimiş olanlara verilen ünvan.
  ... worldlike
 4. 4.
  osmanlı imparatorluğunda, görevde eskimiş olanlara verilen ünvan.
  1 ... fashiondesigner
 5. 5.
  sadece memluk'lar ve osmanli'larda kullanilmis, hukumdarlarin gittigi her yere giden birincil dereceden hizmetliler icin kullanilmis sozdur.
  ... radament
 6. 6.
  istanbul'un Fatih ilçesindeki eski semtlerinden biridir. Fındıkzade ve Aksaray semtleri arasında yer alır. 16. yüzyılın ortalarına kadar bu semt kadınlar için kurulan bir pazar dolayısıyla Avrat Pazarı adıyla biliniyordu. 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından bu semtte yapılan Haseki Darüşşifası (Haseki Hastanesi), Haseki Hürrem Camii ve Haseki Külliyesi nedeniyle semtin ismi Haseki haline geldi. 1957 yılında genişletilen Millet Caddesi Haseki semtine ulaşımı kolaylaştırdı.
  1 ... meraklikedi
 7. 7.
  babamın ısrarla hasaki! şeklinde söylediği hastane adı. böyle japonca, korece gibi geliyor kulağa.
  ... endustriyel siyah
 8. 8.
  Osmanlı Devleti'nde sarayda harem bölüğünde ve enderun'da hizmette eskiyenlere; yeniçeri ocağı'Nda da 14., 49., 66. ve 67. ortalara "haseki ortası", bu ortalara mensup askerlere de "haseki" denirdi.

  Dört ortanın yayabaşısı yani komutanı, padişahın tören sırasında ikişerli düzende sağında ve solunda bulunurlar ve "Hünkar haseki"si olarak bilinirlerdi. Bunlar arasında en kıdemli olanına da "başhaseki" denirdi.
  ... rick blaine
 9. 9.
  her tramwaya binişimde geçtiğim durak. bazen dalıyorum tramwayda ta ki o sesi duyana kadar birden duyunca da yanlış anlamadığım olmuyor değil.
  ... ding a dong
 10. 10.
  nereye baksan eczane her bir tarafta medikal koseleri kapatan tus kurslari.
  ... bir seyler olacak yarin