bugün

"Kurgu yazmanın zevklerinden biri de bu; kendi filmimi sadece kendim için yapıyorum." H.Murakami
‘’Her şeyin bir zamanı vardır. Tıpkı denizlerin gelgitle yükselip alçalması gibi. Kimse bunu değiştiremez. Beklemek gerektiğinde, beklemeli."
“ölmedikten sonra ölümü anlayabilmek mümkün değil. ölüm her şey olabilir.”
haruki murakami - uyku
“Belli bir yaşı geçince yaşam dediğin, sahip olduğun şeyleri sürekli olarak kaybettiğin bir süreçten öteye geçmez.”
çoğu kitabını okuduğum, kalanları da okumaktan kendimi alamadığım yazardır. koşmasaydım yazamadım kitabında kendi hayatıyla ilgili ayrıntılardan yüzeysel bir biçimde bahsetmiştir. azizmli ve disiplinli bir yazardır.
(bkz: ölmeden önce okunması gereken yazarlar)

Modern çağın en büyük yazarlarındandır. Okuyunuz. Evet.
haddinden fazla abartılıyor. hatta resmen gözümüze sokuluyor okuyun diye. pek iyi niyetli bir çaba olarak görmüyorum.
“ benim ben olmam, başka biri olmamam, benim için önemli bir servet. Yürekte açılan yaralar, bir insanın bağımsızlığı karşılığında dünyaya ödemek zorunda olduğu çok doğal bir bedel.”

Koşmasaydım yazamazdım.
"Farklı insanları severim. Şu alemde, yüzlerindeki sıradanlığı bozmamaya çalışarak, düzenli bir hayat yaşıyor gibi görünenler daha güvenilmez olur çünkü."
benim nedense sevemediğim ve abartıldığını düşündüğüm nobel ödüllü yazar.

japon bir yazar okuyup bir japona veya japon kültürüne dair hiç mi bir şey öğrenemez insan? nobel ödülü almasında, kitaplarında çok fazla hissedilen amerikan kültür ve sanat hayranlığının etkisi olduğuna inanıyorum. hani bilmese fitzgerald veya faulkner okuduğunu sanır insan. bence bu iki yazarın anlamsız da bir taklidi zaten.

ayrıca karakter betimlemeleri de çok zayıf fikrimce.
Okuması kolay bir yazar, romanları sürükleyici, ama Batıya hoş görünecek şekilde kaleme alınmış hissi veriyor. Asyalı kökenine dair hiçbir iz yok kitaplarında, ehlileştirilmiş gibi.
Sikko yazar.
“Bendeniz nakata çok akıllı biri değilimdir doğuştan akılsız değilim gerçi ”

Kitabın pek çok sayfasında değerli nakata kendini bu şekilde tanıtır ve her seferinde yeni baştan tanıştırır yazar nakata ile, okudukça sevdim sevdikçe 3 5 sf daha geriye giderek hep baştan hep baştan okudum , sayfalar ilerledikçe de üzüldüm niçin bu kadar geç kaldım diye. * Buarada eserin adı : (bkz: sahilde kafka) gelelim yazarımıza okumanızı şiddetle tavsiye ederim inanılmaz leziz yazmakta, defalarca Nobel’e aday olmuş olması da günümüzde çok geçerli bir bilim sanat ödülü olduğundan yazarın kalitesi hakkında illaki fikir verecektir. Tavsiyedir.
" Belli bir yaşı geçince yaşam dediğin, sahip olduğun şeyleri sürekli olarak kaybettiğin bir süreçten öteye geçemez hale gelir. "
Okumak isteyip bir türlü denk gelip de okuyamadığım yazar. inşallah en kısa zamanda alıp okuyabilirim.
Bu yıl da nobel edebiyat ödülünü alamamıştır. Seneye artık inşallah.
Neden bu kadar geç okuduğum için kendime kızdığım yazar. Muhteşem sürükledi gibi şeyler söyleyemesem de Sahilde Kafka 'da beni çeken bir şeyler oldu doğrusu.Mutlaka diğer eserlerini de okuyacağım çünkü son zamanlarda tüm romanlar bi başkasının benzeri gibi gelmeye başlamış ve tat vermiyorken karşıma tesadüfen çıktı ve aradığım başkalıktaydı.
Murakami’nin yeni romanının adının ‘Killing Commendatore’ olacağı belirtildi kitap şubat ayında yayımlayacak.
Nobel mevzusu Leonardo'nun oscarına dönen yazar.
Nobel edebiyat ödülünü bob Dylan'a kaptırmış yazar.
Koca japonyanın tek başarılı yazarıdır.
Leonardo di caprio'nun yazar versiyonu.
edit: dün itibariyle johnny depp in yazar versiyonudur.
Surrealizm sevenlere bu adamın tüm kitaplarını tavsiye ederim. Anlatımı gayet akıcı.

(bkz: haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu)
yeni başladım bu yazarı okumaya .
şimdilik çok sevdim
bakalım zamanla değişecek mi düşüncelerim.
uyku kitabının yazarıdır. uykuları çalınmış bir kadının öyküsüdür.