bugün

buraya şimdi döşemek isterdim ama öncelikle bir kaç ön açıklama yapmak gerek diye düşünüyorum. tüm komünistlere bok atar bir tarzda yazmak istemiyorum, zaten öyle bir amacım var. ama lisede bir eleman vardı, çocuk okuduğu bir iki broşürden edindiği yüzeysel bilgilerle komünist olduğunu sanıyor, bilgisi olduğu olmadığı her konuda davasını savunmak için konuya atlayıp maymun oluyordu. aslında tek gayesi ortamdan karı kız kaldırmaktı, ama hiçbir kız bu mantar kafaya vermedi. işte başlıkta bahsi geçen dangalaklar bu dangalaklardır. yine de biraz daha spesifikleştireceğim merak etmeyin.

komünizm bir ütopyaydı bence. yüz yıl önce hayali insanları heyecanlandırmış ve denenmeye çalışılmış bir ütopya. marx denen ortalığı karıştırıcı lavuk, teoriler üzerinden bir sistem oluşturmuş "abi bu kesin tutar ya, bak hesapladım oluyor" demiş ve pratikte denenmemiş belki de mümkün olmayacak, olağanüstü şartlarda gerçekleşmesi mümkün bir tezi insanlara sunmuş, ve beyni ufak insanları etkileyip belki de milyonlarca insanın telefine yol açmıştır. şimdi diyeceksiniz "lazzz, her sistem ilk başta teoride hayata geçirilmiş sonra denenmiştir, ne diyorsun sen." ilk başta bir siktir lan derim ve şu şekilde devam ederim.

evet her sistem kimi düşün ve fikir adamları tarafından teoride ortaya atılmış ve sonra da bunu gerçekleştirecek cesur adamlar tarafından hayata geçirilmiş ve (bu kişisel fikrim) her sistem ütopya olmuş, hiçbir sistem başarıya ulaşamamıştır, ya da kısmen ulaşmıştır. ama komünizm kadar da teoride hoş ama tarihteki uygulamalarında insanlık için felaket oluşturacak sistem de var olmamıştır. sovyetlerden, küba'ya, venezuella'dan vietnam'a, çin'e kadar her yerde kan ve acı getirmiştir. hepsi hüsranla sonuçlanmıştır. modern dünyada halen sefalet içindeki dünyayı süperiz, sağlık hizmetlerimiz en üst seviyede, aşmışız yalanlarıyla kandırmaya çalışan ama insanlırının açlık içinde, işsiz ve umutsuz olduğu bir küba örneği de bunu ispatlıyor. komünizmin denendiği hangi ülkede başarılı olmuştur? komünizm insani duyguları reddettiği için bence başarılı olması imkansız ve her gittiği yerde yıkıma yol açacak bir sistemdir. "yöööö bence küba süper" diyenler için de bir on beş dakikalarını şu siteye göz atarak geçirmelerini rica edeceğim http://www.therealcuba.com.

evet efendim akıllıca tarihsel gerçekleri tartabilen, biraz da mantıklı bir düşünme yetisine sahip bir insan bunları zaten görebilir, benim keşfettiğim süper gerçekler değiy, ben sadece ukalalık gibi olmasın ama yazıya döküyorum okumak isteyenlere. bu gerçekler dahilinde eğitim gördüğü sistem sayesinde rahat bir yaşam süren, gerçekten özgür olan bu dangalaklar halen komünizm hayaliyle yanıp tutuşuyorlar. bekara karı boşamak kolaymış derler, uzaktan yorum yapmak kolay. yahu en bariz örneği bunun küba, insanları sefalet içinde. bir gidip de orada konuşsun bakalım yerli halkla, komünizm ne kadar istekle beklenen bir sistemmiş görsün. ama işte yeteri kadar ilgi göremeyen ergen bunalımındaki sivilceli pırasa saçlı genç için bu ütopya halen hayal edilebilir gerçekleştirmesi mümkün bir sistem. zamanının bu palavra için harcamaya devam eder. etsin. kareli gömlek giyip, istiklalde broşür dağıtmaya devam etsin. eninde sonunda öğrenecek ki her şey bir hayalden ibaretmiş, efsunlu bir ütopya. daha uzatmak istemiyorum, yeterince anlaşılmıştır. o yüzden diyorum ki komünizme inanan ya ilgi açlığı çeken bir ergen ya da hakiki bir dangalaktır.
siyaset bilimi derslerinde ideal devlet şekli olarak tanımlanan ve öğretilen komünizm'i destekleyenleri, devlet şekli olarak benimsemek isteyenleri dangalak olarak niteleyen başlık.
elbette ki; komünizm bir ütopyadır, ulaşılması imkansızdır. ancak kişileri -sayıları az da olsa- dangalak olarak nitelendirmek son derece yanlıştır. bu ülkede şeriat isteyenler olduğu gibi, komünizm isteyenler de var. homojen bir halk yaratmak imkansızdır. bugün kapitalizmin bir numarası ABD'de yok mu komünist ya da komünizmi şiddetle isteyen?
şu anda mecbur olduğumuz ve kurtulmanın kanımca imkansız olduğu kapitalizmi destekleyenleri de ben "dangalak" buluyorum ama bunu yüksek perdeden söylemiyorum, dangalak demiyorum. sadece yollarının yanlış olduğunu dilim döndüğünce, bilgim, kültürüm yettiğince anlatmaya çalışıyorum. bu ülkenin/halkın başına (kapitülasyonlardan tutun da bugüne kadar gelin) ne geldiyse emperyalizm ve kapitalizm yüzünden gelmiştir. ama ne hikmetse biz hala emperyal ve kapital güçlerin merkez olduğu bir yörüngede devam ediyoruz. (#675368)

7.1 şiddetindeki edit: Komünist değilim.
taksim ve cevresinde bolca bulunan pis sakallı saçbaş dagılmış,sabah aksam ellerinde kominist düşünce içeren gazateler satan insanlar.
(bkz: komunizm ve sosyalizm arasındaki farkı bilmeyen insan)
ve dolayısıyla : (bkz: sosyalizmi denemiş ulkeleri komunist sanmak)

çıkarım : (bkz: brosurlerden edindigi bilgilerle ahkam kesmek)
sadece yıllar yılı anti-komunizm propagandasıyla beyni yıkanmış, fikir üretmekten aciz, siyasetten korkan acınacak yurdum gencinin agzından dokulebilecek kelimelerdir.

ayrıca sovyet rusya'da ve küba'da sistemleri komunizm olarak atfederek ne kadar yüce(!) bilgiye sahip olduğunu gösterir. açıklamak gerekirse, küba'da ve sovyet rusya'da denenen sistem sosyalizmdir ve komunizme gidişte varolan sistemdir. şimdi bu örneklerden yola cıkarak komunizmi eleştirmek saçmalıktan öteye gidemez. bu örneklerle sadece sosyalizm eleştirilebilir.

ayrıca birikim sahibi olmaktan bahsetmişken, marks'ı "ortalığı karıştırıcı lavuk" olarak değerlendirmek, sanırım insanların konuya ne kadar hakim olduğunun belirtisidir.
evet, başlığın son sözcüğü hariç bu düşünce ya da ideolojiyi 'her ne derseniz deyin' içinde yaşatan insanlar mevcuttur, fakat bu durum, o insanın dangalaklığından ziyade bazı şeylerin farkına varamamalarından kaynaklanmaktadır. aslında açılan başlık, yazar arkadaşımızın da başlık açma konusundaki bazı kriterlerin tam olarak farkına varamaması olarak nitelendirilmeli, karşı taaruza geçilmemelidir.. uludağ sözlük yazarları olarak bize yakışan, gördüğümüz yanlışları terbiyesizlik yapmadan uyararak düzelttirmektir..
bu insanlar sosyalizmin komünizmden önceki durak olduğunu bilmeyen insanlardır. ama eninde sonunda tren bir sonraki durağa varacaktır ve komünizm gelecektir. o yüzden sosyalizm ve komünizm eş anlamlıdır. bunun farkına varamayıp halen bir hayalin peşinden koşan insanlardır, dangalak demeyeyim bari ağlıyorlar.

edit: evet komünizm sosyalizmden önceki durak demişim. bir anlık dalgınlık.
komunizmin sosyalizmden onceki durak değil sosyalizmin komunizmden onceki durak oldugunu bilen insanlardır.
bütün dinlere özellikle de islam'a fanatik derecede düşman olan insanlar. komunistler bugüne kadar kimseye saygı göstermedikleri için kimseden saygı da görmemişlerdir.
(#744744)
tanrılar gibi ideolojiler de insan yapımıdır. mecmua (broşür değil) üstünde şık dururlar. mecmua patronuyla biçilen mutfak önlüğü olsa insan üstünde resimdeki gibi durmaz, durmasın. kitle yönetmek için "üretilen" ideolojiler nihayetinde insana indiğinde 'sağ'ından, 'sol'undan yırtılır, patlar.

ben hayal kuracak kadar inansaydım insana mesela, yönetilmeye ve yönetmeye ihtiyaç duymayacak "kamil insan"lar hayali kurardım. ama hayal değil ideoloji konuşulduğuna göre başlık altında; komünizmin kitap üstünde hala demokrasiye 5 basabildiğini düşünenlere dangalak demeyebilirim çünkü okuduğum risalelerden, insana dair hiçbir şeyin, insana rağmen olmayacağını bilirim.

komünizm hayali kurulmayacak kadar kötü yazılmış bir kitap değil. ya sev, ya terket diyenlere kulaklarımı tıkadığım gibi, eski güzel günler yanılsamamı yaşarken, gelecek güzel günlerin hayalini kurmaktan da utanmam. (belki dangalağımdır, bilemem.)

(bkz: laz kalsın gerisini alın)
komünist insandır.

(bkz: düz mantık)
(bkz: her genç kızın rüyası)
yirmisinde sosyalist olmayanın ruhu kırkında kapitalist olmayanın aklı yoktur derler. şimdi seçim zamanı ruhu olmayan akıl mı aklı olmayan bir ruh mu. ayrıyeten

(bkz: buyrun benim) * * * * * *
komünizm bir ütopyadır, sosyalizmin bir sonraki ayagı olarak nitelendirmekte yanlıştır. aslında birbirinden oldukça farklı ideolojilerdir. Karl Marx gelmiş geçmiş en büyük düşünürlerden birisidir. Marx'a dangalak demek cahilliktir.
karl marx bir filozoftur. modern çağın bir filozofudur. ortaya koyduğu ekonomi-politik dünya eşeltirisi çok önemlidir. bu insana lavuk veya dangalak sıfatını uygun görmek, haksızlık olduğu gibi insanın birikimini de sorgulatır.
bu yakıştırmaca açıkça ve açıkça neo-liberal bir safsatadır, totolojidir. eğer bu yakıştırmacalar geçerliyse, hegel falan da hikayedir zaten. ayrıca prof. dr. immanuel wallerstein gibi çok değerli bir sosyolog, Tarihsel Kapitalizm adlı kitabında, "marx'ın kendisi bile marxist değildi" diyebilmiştir. bu bütün, bunca emek, koskoca bir kapitalizm eleştirisi bir anda silinip atılamaz.
ayrıca komunizm hatta sosyalizm hayali yaşayabilir hala akıllarda. uzun boylu düşünülürse pratik olarak da yaşanabilceği hiç değilse iktidara katkı yaparak yaşanabileceği konusunda açılımlara ulaşılabilir. bunu john holloway'de görmek mümkündür. "iktidar olmadan dünya'yı değiştirmek" (kitabın türkçe çevirisi mevcuttur. orijinali hakkında bilgi: http://www.akpress.org/20...heworldwithouttakingpower) isimli holloway kitabı incelenirse bu açılım daha iyi kavranabilir.
fazla hayalci insan modeli.
(bkz: bir ayağı mezara sallanmak)
(bkz: insan hayalleriyle yaşar önermesi)
komünizmi ve sosyalizmi korkulması gereken bir şey olarak tanıyan, 12 eylül'ün yetiştirdiği boş gençlikten daha az dangalakça hayelleri olan insanlar komünü.
"cihannuma da bir heyula kolgeziyor, komünizmin heyulası" (k. marx,f.engels;komümist manifesto) "dünya da bir hayalet geziniyor, komünizmin hayaleti" (anlamayan dangalaklar için türkçesi) bir ütopya bile olsa ortalığı karıştırmak isteyen bir lavuk olarak tanımlanan karl marx'ın das kapital'ini okumadan ne şekilde bir ekonomik sistem kurguladığını, adını komünizm değil de herhangi birşey olarak okuyabilecek, anlayabilecek insan evladı bir okusun. günümüzün kapitalist sistemini tanımlayışı vahşi kapitalizm-kapitalizm-emperyalizm sıralamasını anlamaya çalışsın ve buradan o kitapta yazanları ne kadar yaşadığımız bir düşünsün. yaklaşık 150 yıl önce yazılan bir kitap ne demiş, ve neler olmuş. ayrıca o kitapta hangi dine bir atıfta bulunulmuş bir kontrol edilsin.

komünizm dünya da hiç yaşanmamıştır ve mevcut kapitalist sistem var olduğu sürece de yaşanmayacaktır, ilk yazıda adı geçen ülkelerde "demokratik cumhuriyet, anti emperyalist halk cumhuriyeti, (bana göre de) kısmi sosyalizm" yaşanmıştır. şimdi bu isimlere takıldığımı söyleyecek insanlar şunu söyleyebilirim evet takılıyorum çünkü bu devletlerin hiçbirisi komünizm hayalini gerçekleştirmemiştir hatta çin'de, rusya'da, küba'da yaratılmak istenen sosyalist kuşaklar ve kültür istenilen ölçüde yaratılamamıştır. (bunların nedenleri çok ayrı bir konudur). yani denenmiş olmayan bir sistemin bir iki dangalak'ın ters anlaması o sistemin öne sürdüğü ekonomik öğretileri değiştirmeyecektir. bkz olarak verilen internet sitelerinde neden hiç bu tip konuları öven siteler verilmez, bu da düşünülesi bir durumdur ve bunun ardından madem bu kadar kötü sistemler insan hakları ihlalleri falan bir sürü laf dolaşırken ortamda (bu sistemlerin yaşandığı!!!! yerlerde) neden hala insanlar özellikle aydın tanımlaması yapılan kişiler, profesörler bu düşüncenin öğretilerine ilgi duyuyor,savunuyor, öğretiyor ve neden dünyanın her tarafında marx'ın, engels'in, lenin'in , che'nin, mao'nun vb. insanların resimleri insanların ellerinde meydanlarda dolaşıyor. dünya da ne kadar dangalak varmış öyle; şaşılası durum.

evet komünizim günümüz dünyası için bir hayaldir ama bu hayalin adı bile insanları bu kadar korkutuyor ise dünya da hiç yaşanmamış olsa da yaklaşmaya başladığında bile birilerini tutuşturuyorsa bu işte bir iş var demektir. insanlara "zincirlerinizden başka kaybedecek hiçbir şeyiniz yok" öğretisini veren ve sonunda "ama kazanacağınız bir dünya var" "bütün dünya proleterleri birleşin" çağrısını yapan insanlara karşı bu kadar cephe alanlar kaybedecekleri bir şeylerin olduğunu düşünen ve kapitalizmi anlayamayan insanlardır.anlamaları için o malum marx ın yazdığı das kapitali yada ondan esinlenilerek yazılan kitapları okumaları gerekmektedir. birilerinin okuduklarını dinlemek yetmez.

not: gerçekten komünizme inanmış olan kişiler böyle basit polemiklere girmezler, çünkü onların hepsi günümüz dünyasında!!!! komünizmin bir ütopya olduğunu bilirler ama bu kabullenişe şu son cümleyi eklerler:

"diz çökerek yaşamaktansa ayakta ölmek yeğdir".
seri eksi oy veren ibne'nin uğradığı ve başlığa karşı çıkan mantıklı düzgün entryleri eksi oya buladığı başlıktır.
şu ana kadar olumsuz beyanda bulunan 6 entry var 3 çekimser sayılabilecek entry ve 20 olumlu (komünizm hakkında) denebilecek görüşleri olan entryler var ama nasıl oluyor da 8 tane eksi oy alabiliyor? en son olumsuz görüş 7 entry önce girilmiş ama durmadan eksi oy veriliyor ve bu eksi oyların yasırı son 4 dk. içinde verildi. seri eksi oy veren ibne biraz bilgin varsa, kalemine güveniyorsan yaz bir kaç kelam da sebeplenelim.
(bkz: gerçekçi ol imkansızı iste)
Eşcinseldir.
(bkz: bir gün güneş kuzeyden doğacak)