bugün

günlük
1 paket parliament ----------- 10.00 tl
okula gidiş gelis ------------ 2.60 tl
kahvaltı --------------------- 5.00 tl
öğle ve akşam yemekleri ------ 12-15.00 tl
gecelik abur-cubur ----------- 5.00 tl

oha babam şu tabloyu görse ağzıma sıçar.

velhasıl öğrenci olmak zordur hiçbir zaman yorgan ayağa, evdeki hesap pazara uymaz kahrolsun emperyalizm.
evinde okusa bile yoktur.

asosyal bi hafta geçirdiğimizi varsayarsak;
haftada 5 gün okul 13 tl yol.
minimum 2.5 tl tabldot yemek (çukurova üniversitesi) 12.5 da o.
haftada bir tane birayı çok görmeyin, ki az bile. o da tuborg şişe olsa, 4.5 da o.
e bu adamın da canı var. püskevit filan alsa, 5 tl o tarz şeylere ayırsın hadi.
fotokopi masrafı yok çünkü asosyalse kendi özetini notunu tutar.

bu haliyle bile 35 tl etti. ki aşıyor bunu yani.

ühühühühü.
Geviş getiren insandır. 25 liraya bir haftada insan yaşamaz ölür lan. Yada bimin 1 liralık ürünleriyle besleniyor. Bu öğrenci büyük ihtimal haftada bir sıçıyor efenim.
Öğrenci değildir o.
öğrenci değil, dizel motordur.
acıyıp burs bağlamayı teklif edeceğim gariban öğrencidir.
internetten yapabilecekleri iş verebileceğim öğrencidir.
hassiktir boyle ogrenci mi olur. devlet baba veriyo zaten 300 kagit ne kasiyosunuz.
şimdi burada dikkat çeken kısım 1 tl ile nasıl yemek yiyor. arkadaşlar bu kişi ailesiyle yaşadığı için kahvaltı ve akşam yemeklerini evde yiyor. öğlende bir adet poğaça veya simit yiyor demek ki.
ilkokul öğrencisidir.
öğrenci gibi öğrenci.
öğrenci için ideal para harcama kompleksidir. sigara, yemek, okul için alım satım, yol parası 25 tl.
marmara üniversitesi'nin yemekhanesinde yemek 1 lira olduğu için bu kadar parayla geçinen insandır. başka türlü imkansızdır.
bu sene mezun oldum. üniversite hayatım boyunca ayda 50 lira harcıyordum. şaka değil, fakirlik işte.
şu an ayda 2500 harcıyorum. öğrencilik günlerimin acısını çıkartıyorum. *
yani vardır böyle öğrenciler.
2000 li yıllarda nesli yavaş yavaş tükenmeye başlamış öğrencidir. Bugün ise nesli tamamen tükenmiştir.
asosyal, birazda fakir, kendi halinde bir öğrencidir.
Ailesiyle yaşıyor ve okulu dışarıda acıkacak kadar yoğun değilse ve de pek aktif arkadaş ortamı yoksa geçinir. Evden okula okuldan eve. Hatta okulda çay bile içebilir.
taktiklerini almak istediğim öğrencidir.
Yemeğini dışarıda yemeyen öğrencidir.
Nereden biliyorum? Yeseydi bu haftalık değil günlük harcama miktarı olurdu.
Babasının gönderdiği bir aylık harçlığını bir haftada bitirip diğer üç hafta parasız pulsuz kalan öğrenciye göre daha az şaşırılması gereken, ayağını yorganına göre uzatan gariban öğrencidir.
haftanın ilk günü 24 lirasıyla krallar gibi yaşayıp geriye kalan 1 lirayla 6 gün idare etmesi gereken öğrencidir. 24 liraya kral olunurmu demeyin olunur efenim.
kasaba/ilçede okuyan lise öğrencisidir. Yola, sigaraya, yemeğe para vermez.
--spoiler--

10 lirası yol parası ( gidiş dönüş)
5 lira yemek parası ( okul yemekhanesinden 1 tl günlük)
5 lira fotokopi vs kırtasiye masrafları

1 liralık açık çekirdek(günden güne değişen miktarlarda 1 kaç avuç)
1 lira cıvarına bimden alınmış le kola (2.5 litre)( 150 ml bardaklarla yaklaşık 17 bardak ediyor günde 2.5 bardak)
2 liraya küçük hoby çikolata paketleri (25 adet var bir pakette)(günde 3-4 tane)
1 lira o hafta ekstaradan bir şey canı çekerse alıyor.

--spoiler--

bu kadar ince ayrıntısına kadar bilen biri böyle yaşıyor demektir; insan kendini neden burada ezer ve dalga geçer ki?!
abartmamak kaydıyla babasının-annesinin emeğine saygı duyan, üniversiteyi para harcanıp alemlere akacak yer olarak görmeyen, eğlencesini de,sorumluluklarını da belli bir düzen içinde yapan öğrencidir. la ben gündüz okuyup akşam saat beşten gece onbire kadar markette part-time çalışıyordum eğitimim devam etsin diye. herkes sizin gibi küçük burjuva iti değil. bu ülkede babası asgari ücretle çalışan ama can-ı yürekten okumak isteyen, kendisi ailesi ve ülkesi için bir şeyler yapmak isteyen kaç tane fakir çocuğu var siz biliyor musunuz? geç klavyenin başına salla ohh ne ala memleket. saygılı olun saygılı. insanların giyimine kuşamına,kaç lira harcadığına,hangi marka ruj sürüp hangi marka parfüm kullandığına bakacağınıza ben bu insanların refahı için ne yaptım,ne yapmalıyım diye düşünün. beyinsiz,gerizekalı embesil tayfası.
2-3 seneye kalmaz ali ağaoğlunun kıçına tekmeyi basar. günlük en az 20 lira harcanması lazımdır ki ay sonu gelmesin.