bugün

1. yılın kutlu olsun yazarı.
radyo uludağda çok iyi djlik yapması ile beni kendine hayran eden insandır.
muhabbetine doyum olmayan, gerçek bir dost. ah bi de fenerli olmasa...
kendini özleten mükemmel insan, kanka yazar. * *
bir zamanlar buralardaydı.sonra yok oldu gitti.sözlük insanları içerisindeki en "insan" olanıydı.şimdi kim bilir nerelerde...

4 aydır sözlükte yazmıyormuş şimdi farkettim.ama geç oldu
Radyo Uludağ'da istediğim 2 parçayı çalmayan yada çalamayan (Ben sizin babanızım ve Murat kekilli'den bir parça talep etmiştik), sadece 1 isteğimi yapan bir yazar (Hüsnü Şenlendiri'den istanbul müziği).

Ama çalabilmek için elinden geleni yaptı. Hakkını vermek lazım. *
radyo uludağ'da istediğim iki şarkıyı da çalan, cici yazar. gogol bordello, frank sinatra, baba zula, muse, bush ohooo neler neler. zeki müren bile çaldı ayol. fevkaladeydi.
herhangi biri, olay ya da örgüt gibi oluşumlar hakkında bilgi toplamakla görevlendirilmiş kimselerdir. yani hafiye kişidir, hafiyelik de onun yaptığı iş.
bunlar kendi kendilerine de görev verirler bilgi toplama hususunda, çok şeytandırlar çok.
zamanında, hiç geçilmemiş efsane yarış atıdır...

en dipten gelir ve rolantiyi çakar.
74 kiloyla bile yarış kazanmışlığı bulunan sözde arap atı, gerçekte yarımkan. diğer atların sahipleri 80 li yıllarda mahkemeye başvurmuştu.
başkalarıyla ilgili bilgileri gizlice toplayan ve bunları ilgililere ileten görevli, gizli polis.
bilgi içerikli ve esprili entry'leriyle sözlüğe renk katan bir yazar. ama maalesef ne zamandır sözlükte değil gördüğüm kadarıyla.
Halife-i Ruyi Zemin, Sultan-ı iklim-i Rum, Sultan’ül Berreyn ve Hakan’ül Bahreyn Ulu Hakan, Cennet Mekan Sultan Abdülhamid Han Hazretleri hafiyelerinden birini bir işe göndermiş de, oldukça basit ve saçma bir jurnalmiş; serhafiye kadri bey bu emre bıyık altından gülünce, ''ben bugün seni kovsam, gider kalemiyede çalışırsın; fakat ben bu işlere ehemmiyet vermezsem, gideceğim yer mezardır'' demişti.
Casus, ajan manasında.
Arabi kökenli kelime.
müfettiş kelimesi yerine eskiden kullanılan kelime ayrıca yanılmıyorsam kemal sunalın bir filmine de konu olmuştur.

edit: filmin adıni hatırladık
(bkz: zehir hafiye)