bugün

saygı:

- Senin için ilişkide en önemli şey nedir?

- Saygı.

Kendimi bu diyaloğun son kelimesini bulmaya adamış bir meczup gibi hissediyorum bazen. 50 yıldır evli olan tatlı çiftlere işin sırrını sorduğumuzda da direkt adını verdikleri bu saygı nedir?

Mesela neden kimse 'Sevgi' beklediğini söylemediği halde bütün şarkılar bunun üzerine? Saygı kelimesi geçen bir tek şarkı gelmiyor aklıma. 50 yılını aynı yastıkta geçiren o tonton çiftin verdiği tek sır, bir tek müzisyene ilham kaynağı olamadıysa 'saygı' aslında hava gibi görmediğimiz ama yaşamsal olduğunu sadece sorguladığımızda bulduğumuz bir şey mi? Kirlendiğinde ikisinin de zarar verdiğini düşündüğümde biraz daha benzetebiliyorum hava ve saygıyı.

işitsel bir duygu olmamasına rağmen sonuna koyduğumuz 'duymak' fiili de aslında ne kadar uzak olduğunu ve az bulunabilirliğini mi anlatıyor acaba? Bazen saygı gören insanlardan bahsederiz mesela ve özeniriz. Hep duymaya yönlendirildiğimiz bu şeyi gören o şanslı insanlara gıpta etmek de bu bilinmezliğin ürünü mü? Ben birlikte olduğum her kadını sevdim mesela, sorduklarında saygı ile ilgili bir cümle çıkmazdı sanırım ağzımdan. Acaba hiçbiri arkamdan '' çok saygılıydık birbirimize'' demiş midir? ilkokulda kafasına silgi fırlatarak ayrıldığım ve adını hatırlamadığım o kız dememiştir kesin ama diğerlerini bilmiyorum.

Sanırım sevgi kelimesini kullanamadığımız her yere sokuşturduğumuz bir şey saygı. Sonuçta ''Sana saygım var'' bende hala bir ayrılık cümlesi gibi tınlıyor. Ama 50 yıl sonra bir kadın yanımda bu kelimeyi kullanırsa takma dişlerimi takırdatarak güleceğim, söz.