1. 1.
  google de aratıldığında sadece kürtlerle ilgili sayfalardaki derleme bilgilerin çıktığı prehistorik kavim. guti-qurti-kürt ilişkilendirmesi gibi basit bir metodla bağlantılandırılan soy kütüksel yaklaşımdan ibaret bir bilgi haznesine sahibiz bu kavim hakkında. bizde hiçbirşey bilmediğimize göre öne sürülen bu görüşleri kısmen kabul etmek durumundayız. nede olsa bilim stabil değildir.
  1 ... iiiiihat
 2. 2.
  gutiler * Mezopotamya'daki insanlar tarafından ''dağların canavarı'' olarak adlandırılan kavimdir.
  mezopotamya'da hüküm sürdükleri 70 senelik süre içinde büyük tahribatlara yol açmışlar, bölgedeki en karanlık döneme sebep olmuşlardır.
  barbarlık ve talandan başka bir şey yapmayan gutiler mezopotamya'da açlığa ve sefalete yol aşmışlar,
  onların zamanında hiçbir olumlu gelişme kaydedilmemiştir.
  bir süre sonra da yenilip, bölgeden çıkarılmışlardır.
  3 ... annabell lee
 3. 3.
  m.ö 3000 lerde yaşamışlardır .

  gut : öküz demektir . guti : siğırcılık ,hayvancılıkla ugraşan halktır.

  http://www.angelfire.com/tn3/tahir/trk13.html

  http://eskianadoludilleri.../11/gut-halk-gutiler.html
  ... 34prometheus
 4. 4.
  Kürtlerin ataları değildir yok olan bir kavimdir hititler ve akadlar gibi.

  M.ö 3000 lı yıllarda yaşamışlardır gerçek adları mitanni dır dağ canavarları diye lakapları vardır sümerleri 70 yıl kadar idare etmiş sonra yıkılmıştır.
  2 -1 ... kama tarkan kagan
 5. 5.
  kürtlerin medlerden ve urartulardan sonra yeni atası!! savun asurlar sıra sana geliyor.
  3 ... iskit saka fatih
 6. 6.
  haklarındaki bilgiler az olduğu için hemen hırtlar tarafından sahiplenilmiş kavim. tutarlı tek bir kaynak var mı desen "foşik" olursun. denendi, onaylandı.

  (bkz: yazık lan)
  3 -1 ... aquila non capit muscas
 7. 7.
  kürtlerin sahiplendiği ama kürt olmayan bi başka topluluk.

  hititler ve akadlar gibi yokolmuş ölü kavimdir.
  1 ... iskit saka fatih
 8. 8.
  kürtçülerin kendi atası zannettiği antik topluluk. kökenleri tam olarak bilinmesede ölü bir kavim olduğu şüphesindeyim.
  2 -1 ... elleri goreyim elleri
 9. 9.
  ünlü asur tarihçisi benno landsbergerin türk olduklarını iddia ettiği kavim.

  Landsberger, “Tarihte Türklerle en yakın münasebet-tar olan, hatta belki de Türklerle ayniyet gösteren kabile Kutlar/Gutilerdir” demektedir .
  Benno Landsberger, Atatürk’ün de katıldığı 1937 senesindeki Türk Tarih Kurultayı’nda Gut (Kut) kavmi kral adlarının geçtiği çok sayıda yazıt olduğunu, ancak yazıtların bir kısmının kırıldığını, 9 kral adının okunabildiğini beyan etmiştir.
  Söz konusu yazıtlarda geçen Guti kral adları; 1-Yarlagan 2-Tirigan 3-Şarlak, Çarlak 4-El-Ulunmuş 5-inim-Bakaş 6-Nikil Lakap 7-inkuşi 8-Şarlak 9-Laşirap şeklindedir.
  Benno Landsberger, Gutium kelimesi ile kral adlarının Türkçe ve Gutilerin Türk olduğunu savunmuştur. Buna göre; Guti dilinde “Yarlagan (haberci)” kelimesi Orhun yazıtlarında “yargan” şeklinde kullanılmıştır. “Tirigen (yardım eden)” kelimesi Uygur Türkçesinde “Tiriga” olarak kullanılmıştır. Gutilerde “Sarlak” adı ile anılan kanatlı memeli hayvan adı, eski Türkçede “Çarlak”, “Lasirap” kelimesi “Laşirap” olarak geçmiştir. Bunun yanı sıra “nikili lakap” ve “ige auş” adlı kral isimleri de Orta Asya Türk isimlerinde “ig Auş” şeklinde kullanılmıştır . Orhon yazıtları ile arasında neredeyse 3000 yıllık bir zaman dilimi bulunmasına karşın, Guti dili ve kral adlarının bu kadar ayniyet göstermesi ve bu benzerliklerin Sami ve irani kaynaklarda olmayışı, Guti halkının Türk olmasa bile Asyatik olabileceğini gündeme getirmiştir.
  1 ... elleri goreyim elleri
 10. 10.
  ne türk'ü ya? kürt'türler kanka.
  1 -1 ... turkmen balasi