bugün

(bkz: guguk kuşu)
Bilimsel adı cuculus Canorus olan bir kuştur. Boyu 32-34 cm arasındadır. Ağaçlık alanlar yaşam alanını oluşturur. Orta boylu, ince yapılı ve ağaçlarda yaşayan bir kuştur. Erkeği,kuşa adını veren "gu-guk" ya da "kuk kuu" sesini çıkarır. Yumurtalarını küçük ötücülerin yuvalarına bırakır.

Bir kuş olmasına rağmen şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Alıntıda da belirtildiği gibi bu kuşlar yuva yapmazlar. Dişiler önceden gözüne kestirdiği bir başka kuşun yuvasına uygun bir fırsatta yumurtlar. Ardından da yumurtayı terk eder. Yavrusyla yaşadığı tek ebeveyn ilişkisi bu kadardır. Konuk olduğu yuvadaki yabancı anne onu kendi yumurtası sanarak kuluçkaya devam eder.Bu da neden kuşbeyinli teriminin ortaya çıkmasını açıklar. Yumurtadan çıkan küçük guguk daha gözleri dahi açılmadan ya diğer yumurtaları ya da diğer yavruları yuvadan iterek atar. Böylece üvey anne ve babasının sadece kendisini beslemesini garanti altına alır. Üvey anne ve babasının yaklaşık 3 katı olmasına rağmen onlardan geçinmeye devam ederek onları kuşbeyinliliklerini acımasızca sömürür. Uçabilecek konuma gelince onlara sırtını döner ve şaşkın bakışları altında uçup gider.
hukuk igfal edilirken ve daha sonrasında çıkan ses/nida.

guguk, guguk..
Baskın olan gri donu ilk bakışta erkek bir atmacayı andırır. Kuyruğu uzun ve basamaklı kanatları sivridir. Genellikle dişi kuşlar kızıl kahverengi donunun alt tarafı enine sık çizgilidir. Dişisi erkeğinden kızıl göğüs kuşağıyla ayrılır. Genci her iki donda da olabilir, ensesindeki açık renkli leke ile ayrılır.
Sabahı anımsatır..
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.