bugün

göte gelmek deyimine ilginçlik katmak, avrupalılaştırmak adına modifiye edilmiş hali. (bkz: hiç birşey yapmamaktansa gereksiz bir şey yapmak)
(bkz: kuşlara smith atmak)
(bkz: basarisiz)
(bkz: bala göethe) *
(bkz: olmamışlığın hüznüdür bu)
(bkz: umut fuckerın ekmeğidir)
bir edebiyat ustasının ismi kullanılarak yapılmış gereksiz, yersiz bir espridir. goethe kadar iyi olmak zordur.
(bkz: Buram buram özentilik kokan sözler)
bir yazar ve mastar ekli bir fiilin bir araya gelmesiyleolusan sözcük öbeği ötesi değildir.
nejat uygur'un bir oyununda ısrarla üstünde durduğu "goethe ehe ehe" tarzı şakalarının değişik bir türü.
cin fikirli sempatik arkadaslarin turettigi "take dome" tadindaki esprimsi sacmalik..
(bkz: bana gelen goethe gelsin)
(bkz: hayatım boyunca goethe geldim bir faust yazamadım) * *
aslinda hoş olan, her insanın günlük hayatta benzerini bir şekilde kullandığı, ama kamuya açık alanlarda bu ve benzeri şeyleri nedense(?!)eleştirdiği espri. yapan, özellikle kızların bol bulunduğu ortamda rezil edilir ancak erkek erkeğe kalındığı anlarda ise espri anında çalınır uygulanır(ersin karabulut değindi bu konuya, okurken bir hak verdim şimdi iki kere).
(bkz: espiriyse komik değil ciddiyse çok trajik)
bunun birde götheborga gitmek versiyonu vardır.
aslında goethe'nın yaşadığı 18.yy da osmanlıyı zıyaret eden bır almanın goethe'nin gelip gelmedigini sormak amacıyla sarfettiği cümledir.
+ goethe gelmek?
- yok yok bızım şerafettin abi o benzettin heralde.
+ o zaman ben var gitmek.
- sıktır gıt napalım olum zaten mastarda konuşup duruyosun canımı sıktın. Siktir lan! Almıyım ayaaağımın altına amk sarısı...
başarısız espri denemesidir.