bugün

bir ekşi sözlük yazarı.
sanırım bir isim. bu kişinin beklenmesi üzerine bir tiyatro oyunu vardır.

(bkz: godot yu beklerken)
amerikalı bir yönetmen: godot`yu beklerkeni sahnelemek istiyorum acaba godotnun ne anlama geldiğini bana soyleyebilirmisiniz?
beckett: bilmiyorum, bilsem oyunda soylerdim.
onu bekleyenler ömürlerinin sonuna kadar bekleyeceklerdir. samuel beckett yazarken bu kadar etki yaratacağını tahmin bile edememiştir herhalde.
godot bi insandır, bi nesnedir, tanridır, seydir...ama en önemlisi umuttur.*

godot'nun gelmeyeceğini biliyordum ama bu kadar sert yüzüme vurmanıza gerek yoktu.

godo diye okunur. godot diye yazılır. bulunca sıkı sıkı sarılınır.
(bkz: godot yu beklerken)
(bkz: waiting for godot)
(bkz: güle güle godot)
(bkz: godot gelmez)
çaresiz insanların hayat dair umutlarını ifade eden isim. kişi değildir godot, geleceğe dair umudu ve bilinmezliği ifade eder.
bir edebiyat dergisinde açılımının god + idiot olduğunu öğrenip şaşırmıştım.
(bkz: good bye godot)
(bkz: güle güle godot)
midesi genit insanlara söylenen söz. ayrıca ekti sözlük yazarıymıt.
hayatın anlamını verdiği söylenen kitabı için lütfen tıklayınız (bkz: waiting for godot)
tanrıcık anlamına gelmektedir.
samuel beckett'ın "godot'yu beklerken" adlı romanında da bekle bekle gelmeyen, zavallı esatragon'la vladimir'i ağaç eden şahıyettir;aslında hayallerdir, beklentilerdir, eyleme geçmeden sadece beklenen uzak mesafelerdir. estragon ile vladimir'in eylemsizliği, sadece beklemekle kalmaları ve söze geçirdikleri şeyleri eylemleştiremeden sözde bırakmaları hayallerinin gerçekleşememesini, yani aslında godot'nun gelmemesine nedendir.
uludağ sözlükte dukur ismiyle yazdığı tarafımdan tespit edilmiştir.
godot herkes için farklı çağrışımlar yaratandır.çünkü herkesin hayalleri farklıdır.o hayallere uzaklığı farklıdır..hepimiz için tek ortak nokta şu ki; ömrümüz godot'yu beklemekle geçiyor..
kimilerine göre umut, kimilerine göre sosyalizm vs. godot değildir önemli olan. gelmemesine rağmen beklemeye inat etmektir.
piyesin yazarı beckett'in provence' da yaşadığı köye her gün işleyen otobüsün şöförünün adıymış godot. hergün taşınan umutlar, hayal kırıklıkları, bekleyenler, beklenenler...
(bkz: godot`yu beklerken)
vüs at o. bener şiiridir.

Vüs'at Bey
Ölümünü bekliyor
Beni beklese de..
Beckett'in efsanevi oyunu. ilk oynandığında hiç bir etki uyandırmamış, ve bir çok eleştirmenin tepkisini çekmiş, fakat bir hapisanede mahkumlara sergilendiğinde, değeri anlaşılmış, üzerine düşünülmeye başlamış ve mahkümların oyun hakkındanki düşünceleri, beğenisi sonrası büyük ses getirmiş bir oyundur.
--spoiler--
insan tarih boyunca hep kurtarıcısını bekledi ; peygamberler geldi yetmedi, kitaplar indi yetmedi... bir tek onu bekledi o da gelmedi !
--spoiler--
(bkz: godoş)
bekle bekle gelmeyen, nazlı sevgili gibi olan insandır.
beklerken gelmeyen , bekleyince gelecek olandır.
geldi, kapıyı açmadım.
herkes için farklı anlamı olan ve gelmeyeceği bilinerek hala beklenendir.
Gelmeyendir. Asla da gelmeyecek olandir. Herkesin bir godotsu olmustur illa ki.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar