bugün

the cold light of day filminin türkçe'ye uyarlanırken verilen adı.
https://www.google.com/se...=859#imgrc=U5qvPrZt5zKs-M:

https://www.google.com/se...=859#imgrc=VVUXO9ojP6am6M:
Koca bir hafta sonu 48 54 saat boyunca oynayabileceğiniz harikulade oyun. En kötüsü de ittifak yaptığınız arkadaşın siz kıtaya doğru giderken anında kıçınıza tekmeyi koymasıydı. Hey gidi günler hey.
asya kıtası bonusunu yemek imkansız gibi bir şeydi. *
kıta bonusu yedirmemek için sık sık birbirinin elinde tuttuğu kıtalara saldırılıp o kıtada bir bölge ele geçirildikten (böylece o turdaki kıta bonusu yalan edildikten) sonra geri çekilinen strateji oyunu.
güney amerika kıtasına yerleşen elemanın çok dikkat etmesi gereken oyun. çünkü sıklıkla kendisine pislik yapılıp güney amerika dışındaki orduları imha edilir ve kuzey amerika ve afrika'yı zapteden elemanların ortasında sıkışarak sandviç olması ve mecburen iki kıtadan biri ile barışı bozup saldırarak çok yıpranması, hatta belki de oyundan çıkması sağlanır.
(bkz: The Cold Light of Day)
Bir tür aile platform oyunu. Geçen gün hani şu mahalle arası, okul yanı kırtasiye dükkanları olur ya, orda buldum. Artık rafta ne kadar varsa aldım. * Eskiden bırak oynamayı gizli hedef bulundurmak bile özel bir durumdu. Eşe dosta dağıttım, sevindi garipler.
süper keyifli bir strateji oyunudur. bölgelere ayrılmış dünya haritası üzerinde rastgele dağıtılan bölgelere eşit sayıda alınan askerler stratejiye göre bölüştürülerek yerleştirilir ve zarlar atılarak savaşılarak oynanır. herkesin sadece kendisinin bildiği görevler gerçekleştirilmeye çalışılır. kimse rakibini çok güçlendirmek istemediğinden oyun ilerledikçe hile, hurda, ittifaklar, gaz vermeler gırla gider. yer yer konuşmalar oyunun kendisinden daha uzun sürer, keyif katsayısı tavana vurur.
en azından bir kişi tarafından gizliliğinin giderilmesi gerekir. gizli hedefi bir kişi bile biliyorsa, hala ona gizli denebilir mi? ben gizli hedef miyim yoksa?
oynama fırsatı bulamadığım, güzeller güzeli; medieval'ın masaüstü olan versiyonu. yıllardır yapmadılar böyle bir şey, istiyorum ben bunu.

internetten oynayabileceğim ya da satın alabileceğim bir link plz derim allahıma.
insanın içindeki işgalci ve emperyalist tarafı ortaya çıkaran ama oynanması çok zevkli çocukluğumun oyunu.
oldukça eğlenceli ve bir kere oynandıktan sonra bağımlılık yapan bir oyun... streteji belirleme, ittifak kurma, anlaşmalar yapıp sonrasında çıkarlar değişince görevi tamamlamak için o anlaşmaları bozma ve daha nicesi. eğlenceli bir grup ile oynuyorsanız tadindan yenmez bir hal alır...

ve en önemlisi insan feci hırs yapıyor her oyunda yeni bir şeyler öğrenip daha kurnaz olup yeni oyunlar oynanması için arkadaşlarınıza baskı yapabilirsiniz.. ben çok sevdim ve sanırım bu oyun yüzünden karga'yı oldukça çok rahatsız edeceğim... *
hedefin herkes tarafında bilinmediği durumdur.
online versiyonu için, (bkz: dominate game)
oyun kültürünün an babalarından biri. kesinlikle çok başarılı.
oynayacak adam olsada oynasak dediğim.
gizli hedefe sadece bir oyun gözüyle bakmak yanlış olur. eğlencesi uzun süren keyifli anlar yaşatan bir oyun olmasının yanında adeta bir eğitim paketidir gizli hedef.
bu oyun sayesinde insan kapitalizmin ne olduğunu anlar, güçlünün yanında neden olunur ve güçsüzler neden ezilir bunu öğretir bize. kalleşliği de öğretir, kalleşliğe karşı uyanık olmayı da. arkadan vurmak/vurulmak nedir anlar insan oynadıkça. bir insanın gözünün içine baka baka nasıl yalan söylenir hemen öğreniverir insan. insanların amacına ulaşmak için ne kadar çirkefleşebileceğini gösterir bize. ve tabi saman altından su yürütmenin nasıl profesyonelce yapıldığını görürsünüz.
benim bugün gözüm açıksa, uyanıksam bu oyuna borçluyum diyebilirim. insanların beni kandırmak istediğini fark edip oltaya düşmüyorsam ve anlayabiliyorsam gözümün içine baka baka yalan söylediklerini hep bu oyundandır. ve tabi gerektiğinde nasıl yalan söyleyeceğimi de bu oyun sayesinde öğrendim.
kısacası bu oyun basit bir dünya haritası üzerinde oynanan en güçlü olma oyunudur, kurallar ve izlenen politikalar gerçek hayattakilerden çok da farklı değildir.
her ülkenin bir kartı, her kartta da o ülkeye uygun top tank asker resmi vardır. bu üçünü birleştirince çark şeklinde piyonlardan alınırdı. normal piyonlardan güçlüydü. sanırım normal piyonun 1 zar hakkı varken bunun 2'ydi.
risk henüz türkiyede yokken dahi 80lerin başında satılan,riskin orjinal hali..2-3-4-5-6 kişiyle oynanabilen oyun,ülkelerin yaklaşık olarak temsil edildiği bir haritada,zar atarak yapılan savaşlar ve herkesin gizlediği hedefleri gerçekleştirmesi (örneğin asya ve avustralya'yı ele geçirmek) üzerine bir platform strateji oyunu.
risk oyununun turk yapimi yandan yemisi. riskten daha ucuzdur, o yuzden tercih sebebidir.