bugün

sirf soundtrack'i için bile izlenecek olan james coburn ile rod steiger'in ilk karsilasmasi sahnesi segio leone'nin matrak bir hergelenin teki oldugunu belgeleyen filmdir. gelgelim ki pek kadri bilinmeyen bu filmde oynayan bir çok kişi gercek hayatta coktan ecel serbeti içtiğinden dolayi izlerken ister istemez insanin içini bir burukluk kaplar.

soundtracki ise sudur:

http://www.youtube.com/watch?v=XxGntzAjixA

--spoiler--
- duck you sucker
gümbürtttttttt
--spoiler--
A Fistful of Dynamite ya da diğe bilinen adı ile Duck You Sucker, sergio leone'nin bir başyapıtı daha. meksika'da devrimle yolları kesişen bir banka soyguncusu ile irlandalının serüvenine ironik bir bakış. tüm sergio leone filmlerinde olduğu gibi eşsiz bir soundtrack ile taçlanmıştır.
sergio leone yapımı spagetti western.james coburn, rod steiger, maria monti, romolo valli, antoine saint-john nin başrolerini paylaştığı filmde biri ira militanı ve dinamit uzmanı devrimci, diğeri kanun kaçağı iki ikişinin meksika devrimi sırasında yolları kesişmesiyle yaşadıkları maceralar yer yer komik öğelerle anlatılmaktadır. leone'nin tipik western yapımlarından biridir. özellikle devrim hakkında yapılan tanımlamalar ilginçtir.

--spoiler--
john: Burada bir devrim gerçekleştiriyoruz.
juan: Devrim mi? Devrim de ne oluyor?
Sakın bana devrimden söz etme. Ben devrimleri ve nasıl başladıklarını çok iyi bilirim. "Kitap okuyan" insanlar, "kitap okumayan" insanlara giderler. Fakir insanlara "Artık değişim vakti geldi" derler.Ben devrim derken neden bahsettiğimi biliyorum.Kitap okuyan insanlar, kitap okumayanlara gider.Fakir insanlara gidip, "Değişiklik yapmamız gerek" derler.Böylece fakir insanlar değişikliği yapar. Sonra kitap okuyan insanlar büyük, cilalı masalarda oturur, konuşur, konuşurlar.Yemek yiyip dururlar.
Peki fakir insanlara ne olur? Onlar ölmüştür.
işte sizin devriminiz bu!O yüzden sakın bana devrimden söz etme!
Ya sonra ne olur? Yine aynı şeyler yaşanır!
--spoiler--
devrim/@mustaine
kesinlikle underrated filmler kategorisinde ilk 5 listeme rahat girer. değeri bilinmemiştir.

devrimi son derece akıcı anlatmış ve çok sağlam replikler ile süslemiş filmdir. çoğu kişi leone'nin en kötü filmi olarak görür. benim için en iyi 3 leone filmine rahatlıkla girer. imdb'de yönetmenliğini leone'nin yaptığı filmler arasında en düşük puanlı filmdir. morricone'nin diğer filmlere göre daha sönük kalan müzikler yaptığı söylenir. haykırarak, koskoca bir hayır demek istiyorum. soundtracklar fevkalededir. filmin atmosferini çok iyi yansıtır. film zaten komedi sentezli bir dramadır. şu sahne bunu rahatlıkla açıklar

--spoiler--
juan ve john trende hayvanlarla dolu bir vagonda oturmaktadır. juan çocuklarının ölümü sebebiyle derin derin düşünür ve sessizce gözyaşı dökmeye başlar. bu sahneden çok etkilenen benimde gözlerim dolar ama ardından juan kafasına kuş pisleyince;
juan:zengine gelince şakırsın.
deyince hem ben hemde james coburn 32 diş göstererek kahkaha atar.

zaten filmin sonunda john ölünce, juan ne yapıcağanı bilemez halde baka kalır. o anda yüzünde ''duck you sucker'' yazısı biter.
--spoiler--
velhasıl değeri bilinmemiş bir filmdir. beni aşırı derecede etkilemiştir. geleneği bozmadan puanımı verip bitiriyim, 10/9.
1971 yılında italya'da çekilmiş film.
Yönetmeni Sergio Leone.
Tür: Western, Savaş, Suç, Aksiyon
Filmin ingilizce ve türkçe isimleri: A Fistful Of Dynamite - Yabandan Gelen Adam
Son zamanlarda izlediğim en kaliteli filmlerden. Hatta en kaliteli Western filmlerden diyebilirim. Filmi sonuna kadar sıkılmadan izleyebilirsiniz. Hele o dinamitle patlama sahneleri yok mu. 1971'e göre inanılmaz sahneler. Hemen izleyin. Vermeye çalıştığı mesajları da dikkate alarak tabii.

Filmden bir replik:
DEVRiM, BiR AKŞAM YEMEĞi DEĞiLDiR.
BiR EDEBi OLAY DEĞiLDiR.
BiR RESiM YA DA iŞLEME DEĞiLDiR.
ZARAFET VE iNCELiKLE YAPILAMAZ.
DEVRiM BiR ŞiDDET EYLEMiDiR.
(Replik alıntıdır: http://www.replikler.net/...yabandan-gelen-adam-1971/ )
(bkz: A Fistful Of Dynamite)
başarılı bir spagetti western filmi. ancak alışılageldik western kalıplarının dışında. meksika devrimi yıllarında geçiyor ve ülkesinden kaçmış patlayıcı uzmanı irlandalı bir devrimciyi meksika devrimi'nin ortamında; çıkarcı görünen, ama duygulardan yoksun olmadığı giderek ortaya çıkan bir haydutla biraraya getiriyor. ortamın, çatışmaların acımasızlığını ise gözümüzün içine soka soka veriyor. izlenesi bir film.
western kategorisine girmeyecek kadar farklı ve derin olup, sergio leone'nin en başarılı filmidir. tek pencereden bakan bir propaganda filmi değildir, muhakkak izlenmelidir.
james coburn'un bomba uzmanı irlandalı bir devrimciyi canlandırdığı film.

bu filmin adını, Yabandan Gelen Adam diye çevirenlere de yuh diyorum yani.
klişe western filmi merkalılarını biraz yadırgatacak moddaki hikayesine rağmen gayet izlenesi bir filmdir.
güncel Önemli Başlıklar