bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  14 Nisan 1925'te New York-Westhampton'da doğan Steiger, şarkı ve dansla geçinen bir çiftin tek çocuğuydu ve doğumundan hemen sonra anne ve babası ayrılmıştı. 15 yaşında ailesi alkolizmden çöktüğü için tek başına hayata atılan Steiger, 16 yaşında olduğunu saklayarak orduya yazıldı ve ikinci Dünya Savaşı'nda Güney Pasifik'te görev aldı.

  Operada küçük roller alan Steiger, 1947-1953'te TV yapımlarında rol aldı, toplam 250 dram oynadı. Tiyatro deneyiminden sonra Amerikan Oyuncular Stüdyosu'na kabul edilen Steiger, burada Rıhtımlar Üzerinde'nin ölümsüz oyuncuları Karl Malden, Eva Maria Saint, Marlon Brando ile tanıştı. Jack Pallance'la ilk filmini oynayan Steiger, dört kez evlendi, dört kez boşandı.

  Los Angeles bölgesindeki hastanede zatürree ve böbrek yetmezliğinden ölen 2002 yilinda ölen Steiger, 'Gecenin Sıcağında' filmindeki şerif rolüyle 1967'de yardımcı erkek oyuncu Oscarını almıştı. Siyahi aktör Sydney Poiter ise bu filmde en iyi erkek oyuncu Oscarını alarak tarihe geçmişti.

  Rod Steiger'ın diğer filmleri arasında, Marlon Brando'nun ilk filminde, sendika çetesiyle bağlantılı Brando'nun kardeşini canlandırdığı, Kayseri doğumlu dünya çapındaki yönetmen Elia Kazan'ın unutulmaz 'Rıhtımlar Üzerinde' (1954) ve kötü adam rolünü üstlendiği 'Doktor Jivago' bulunuyor. Mussolini, Napolyon, Rudolph Hess, Hazreti isa zamanında O'nu ister istemez çarmıha gönderen Roma imparatorluğu'nun Filistin (Kudüs) Valisi Pontius Pilatus, Steiger'ın canlandırdığı tarihten çarpıcı isimler arasında. 2000 yılında, 'Yüzde 60 bakire, yüzde 40 fahişeyim' diyerek bu sanat dalındaki kişiliğini anlatan Steiger, hayatta en önemli kayıplarından birinin 'General Patton' filmindeki başrolü geri çevirmesi olduğunu söylüyordu. ikinci Dünya Savaşı’nın dahi Amerikalı eşsiz 'deli' komutanı Patton'u George C. Scott oynadı ve ona Oscar layık görüldü. Patton ise ödülü reddetti. Steiger, Patton filminin savaşı yücelttiği yanılgısına düştüğünü ileride belirtiyordu.

  50 yıl önce Ernest Borgnine'e en iyi erkek oyuncu Oscarını getiren, mahcup mütevazı kasap 'Marty' filminde Borgnine ile başrol için Steiger'ın adı geçmişti.

  Eşleri, Sally Gracie, Clair Bloom, Sherry Nelson, Paula Ellis oldu. Ünlü oyuncu Bloom'dan, bugün operacı olan Anna doğdu. Ellis'ten oğulları Michael Winston 1983'te doğdu. Steiger, hayranı olduğu Michelangelo ve Winston Churchill'den karma, oğluna bu adı yakıştırmıştı. M. Winston, 2000'de Joan Benedict ile evlendi. Bir söyleşide Steiger'e soruldu: 'Nasıl ölmek isterdiniz?' Yanıt: 'Bir kamera önündeyse hiç de sorun değil.'

  kaynak: http://www.lokomotifkamera.com/osmdoyrodste.html

  --spoiler--
  En önemli şey utanç duymadan kendin olmaktır.

  Rod Steiger
  --spoiler--
  1 ... mulayim
 2. 2.
  izlemesi zevk olan bir oyuncu. filmin akışından kopup o'nun oyunculuğuna dikkatinizi çektiği için bir açıdan bakıldığında başarısız olarak görülebilir. ama o zaman aralarında bilinen en iyi sinema oyuncularının olduğu bir sürü ismi başarısızlıkla suçlamak gerekir.

  (bkz: giu la testa)
  (bkz: in the heat of the night)
  (bkz: Doctor Zhivago)
  ... penguen pertev