bugün

gözün trabzonlu rizeli kadar kara olmasına rağmen kafanın ticarete basmamasıdır. Zira diğerleri tüm ülkeyi neredeyse ele geçirmişken giresunlu halen fındık beş liramı dört lira mı sorunsalıyla uğraşır.
Akrabaya çok deger vermek.

Dernek kurmak.

Espiye-Arpacık Derneği.

Annem giresunlu amk.
yaz tatili denilince akla fındık bahçesinin gelmesidir.
taa giresun'dan gelip beykoz'da acarların villalarının altında 'görele' adında köy kurmaktır.
memleketine giderken orgi yapmaktır.
(bkz: orgi havaalanı)
ordu'lu olma gururuna erişememişlerdir..

yaklaşık 45 dakika ile..

ve ordu ilini sevmezler çünkü her anlamda ordu'dan geride kalmışlardır..

gel gör ki karadeniz insanıdır, candır..
ne orta karadenizli ne doğu karadenizli olamamak arada kalmaktır. kızları güzel ama.
Ordulu olmamaktır.
Kafa kagidinda giresun yazmasi ile saglanan durum.
onur duymaktır.
topal osman yüzünden trabsonlularla düşman olmaktır.
karadeniz illeri olarak düşünürsek bir samsunlu ya da trabzonlu olamamaktır efenim. babaannemin katıldığı güruhtur ayrıca*. gözlerin güzel olduğu il.
Trabzonlu olmadığın için şükretmektir efenim. Bir de Giresun'un belirli ilçelerinin Trabzon'a bağlanacağı iddiası var ki (neymiş Trabzon büyük şehir olacakmış efenim.) eğer öyle bir şey olursa yine ''giresunluyum'' diye gezmeye devam edeceğim. Bir Giresunlu olarak Giresunlu olduğum için çok gururlu olduğumu söyleyemem aslında. Bayılmıyorum yani. Ama es kaza Trabzonlu da olabilirdim diye şükrediyorum işte. Sevmiyorum, ne yapayım? Zorla olacak değil ya.
böyle puşt gibin ibne gibin bir şey olmak.

ön yargıdan, genellemeden nefret ederim. fakat tanıdığım 10-15 giresunlunun hepsi karaktersiz. hepsi şerefsiz.
Bu başlığa da yazılanlara alınıyorum. Bana mı diyorlar ne. *
Tanım: denize yüzünü döndüğünde maviyi sırtını döndüğünde yeşili görmektir.
Karadenizde yüzmeyi öğrenmek hırçın sevgiliyle küçükken tanışmaktır.

Ama valla ipne gibi puşt gibiye bende katılıyorum sevgili yazarlar. Benim tanıdıklarımın hepsi de öyle. *
Adam olmaktır. Giresunlu olmak allahın lütfudur. Herkese nasip olmaz. Trabzonlular anlayamaz.
görsel

Canım memleketim. Deniz desen var, yeşillik desen var, temiz hava desen o da var. Tek sıkıntısı merkezinin biraz küçük olması. Gezilcek bi kalesi ve debboy olarak adlandırılan yokuş aşağı bi caddesi var.
insan! olsun da isterse yahudi olsun.. Kardeşimdir..
yeşil ve mavinin birleştiği kentte insanca yaşamak demektir. giresunlu olmayanlar bilemez. sadece atar ve tutar.
Kaderin bir cilvesi. Dusman gotune.
Insani olmasa mukemmel memleket. Ama insanlari asiri garip.

-bizim sulale de full giresunlu...
“Giresunda kuz doğunca sivasta bayram yapılırmış.” Derler.
Çok Giresunlu arkadaşım vardı. Çok tatlı hepside.
memleketim diye demiyorum, çok boş bir yer..
katlanmak lazım. beterin beteri var, ya trabzortlu falan olunsaydı çorumlu , konyalı vs.