bugün

istiklal'de Galatasaray Lisesi'nin karşısındaki Aslıhan Pasajı'nın üst katında bulunan kitapçı. Buranın asıl özelliği müzayede geleneğini devam ettiren istanbul'daki bazı sahaflardan biri olması.

Her cumartesi öğlen saat 14:00'da müzayede başlayıp yaklaşık dört saat boyunca getirilen kitaplar alıcılarına satılıyor. Müzayede deyince gözünüz korkmasın çoğu kitap çok uygun fiyata alıcı buluyor. Yaklaşık 7-8 ay evvel ilk defa gittiğimde "neden bu kadar geç keşfettim" diye hayıflanmıştım. Gerçekten güzel bir atmosfer oluşuyor. yalnızca kitap değil plak, kartpostal, katalog ve resimlerde satılıyor.

Kitapların uygun fiyatlı oluşunu anlatmak için kendimden birkaç örnek vereyim. Orhan veli'nin tüm şiirlerini 2 tl'ye, Yakup Kadri'nin Kiralık konak'ını 4 tl'ye, Homeros'un Can Yayınları'ndan çıkan ilyada'sını ise 10 tl'den daha aşağı fiyata elime geçirme fırsatı bulup, kütüphaneme koydum.

Facebook'ta bir sayfaları mevcut. Orada çıkacak kitaplar önceden duyuruluyor. Meraklılarına duyurulur.

not: yarın sabahattin ali'nin el yazısıyla osmanlıca imzalı bir şiiri satışa çıkarılacakmış.
arkadaş çok güzel anlatmış. ben tekrar akıllara getirmek adına yazmış olayım bunu.

çayınızı hüpleterek içip ortamı koklamak için olsun gidilir arkadaşlar.

edit: müzayedeye katılmak için herhangi bir şey gerekmiyor. sessizce içeri girip oturmanız yeterli.