bugün

büyük matematikçi, filozof pisagor bir gün bir demir atölyesinin önünden geçerken, uzunluğu belirli bir oran ölçüsündeki demir çubukların dövüldüğünde birbirleri ile daha uyumlu sesler çıkardığını fark eder. bu oranlar 1/2 ve 2/3'tür.

daha sonra pisagor ve öğrencileri yaptıkları çalışmalar sonucunda sırayla bu oranlarda kesilmiş 7 demir çubuktan oluşan uyumlu ses sistemini yani şu an kullandığımız 7 notayı keşfetmişlerdir.
2030 senesi 2005 yılından daha yakındır.
Dünya mavidir.
ingiltere' de Trafik Neden Soldan Akar?

Yüzyıllar önce yolun karşı tarafından gelenin düşman mı? yoksa dost mu? olduğunu kestirmek mümkün değildi. insanların çoğu sağ elini kullanabildikleri için, yolun solundan, duvar gibinden giderek kendilerini güvenli hisseder, sağ ellerini kendilerini savunmak için kullanılardı.

Yolun sol kısmından seyahat, ilk defa 1300’lü yıllarda Papa’nın Roma’ya gelecek olan Hristiyan kafilelerinin yol da karışıklığa müsama göstermemeleri için, yolun sol bölümünden gelmelerini söylemesiyle resmileşmiş ve yüzyıllar boyunca devam etmiştir.
Ağlamak istiyorum ama ağlamanın salgıları yüzünden kendimi tutuyorum.
Dizüstü bilgisayarlar sadece diz üstünde değil masa üstünde de kullanılabilir.
Ernesto Che Guevara ' nın che' si ;
"che" hey anlamına gelen bir hitap şekli.
aynı zamanda che ernesto' nun çok sık kullandığı bir hitaptı; öyle ki bu hitabı en ciddi ortamlarda, en ciddi kişilere bile kullandığı için lakabı che olarak kalmıştır.

küba Devrimi’ nin ardından ismine eklenen che ile ilgili neler hissettiği sorulmuş Ernesto Guevara’ ya, “Benim için che hayatımın en önemli ve değerli simgesidir. Aksini de düşünemezdim zaten. Zira Ernesto ismi de, Guevara soy adı da Arjantin’ de sık rastlanan bir isimdir, özelliği de yoktur.”

görsel
sierre leonenin başkenti freetowndur.
Norveçli bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre günde 120 dakika televizyon izleyen bir kişi toplamda 2 saat televizyon izlemiş olur.
Gereksiz bilginin de böylesi.
Beşiktaşın 8 gol yiyerek avrupa fark rekoru kırmasına neden olan takım liverpool’dur.
Bilim insanlarının yaptığı son açıklamaya göre. Gözlerinizin her ikisinide kapatırsanız hiçbir şeyi göremezsiniz.
almanya'da farklı iş alanlarında yapılan araştırma sonuçlarına göre; iş ortamlarında yapılan mobbing hareketlerinin erkek çalışanlar üst veya ast gözetmeksizin % 69'unu kadın çalışanlara yapıyor.

enteresan olansa bu istatistiklerin kadın çalışanların hem cinslerine uyguladıkları sonuçlarda. maalesef kadın çalışanlar mobbing davranışlarının % 88'ini yine kadın çalışanlara yapıyor.
yarın final testim olacak.
ve bende sinav sorulari var.
'california cevizi' semt pazarına girdi.
Oxford üniversitesinin 1 yıldır sürdürmüş olduğu akıl hastalığına iyi gelen tedaviler arasında şarkılarında eklenebileceğini söyledi. En başta Mahmut tuncer var.
Ne kadar çok sıvı tüketirsen o kadar çok tuvalete gidersin.
sağ ayak sol ayağın sağında ve sol ayak da sağ ayağın solundadır, bilginize.
arines: çok sevdiğiniz birinin kalbinize dokunmadan parçalanmışçasına acıtmasına verilen ad.
Bundan yüzlerce yıl önce klikya havalisinin en korkunç korsanları bugün ki mersin denilen yerde yaşarmış. Günlerden bir gün pupa yelken denize açılmışlar. Kıyıları yağmalaya yağmalaya ege denizine çıkarlar. Karşılarına bir roma gemisi çıkar hemen gemiye saldırıp ele geçirirler. Geminin sahibi Romalı bir avukattır ve rodos adasına hitabet eğitimi almaya gitmektedir. Korsanlara esir duşmesine rağmen müthiş bir etkileme gucuyle onlarla dost gibi olur. Korsanlar bu günün olçusuyle 450 kg gumuş karşılığı o'nu serbest bırakacaklarını soylerler. Avukat karşı çıkar "siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? En az iki katı ederim" der. Korsanlar fidyeyi 900 kg'a çıkarır. Neyse gumuşler gelir avukat ve murettebatı gemiden ayrılacakken avukat korsanlara döner"o paraları harcayamadan sizi çarmıha gerdireceğim" der. Korsanlar güler buna ama avukat hemen midilli adasına çıkar ordan yeni bir gemi ve savaşçıları toplayıp korsanları yakalar. Bu gün ki Bergama denilen yerde yargılanırlar ve çarmıha gerilirler. Fakat avukat bana iyi davrandılar diyerek çarmıha gerilmeden önce boğazlarını kestirir. işte kilikya'lı korsanların bilmeden kaçırdığı o avukat ilerde roma tarihine damga vuracak olan bir imparatordur. Adı da Julius caesar'dır.
toki ev yapıyor. Devlet buna yatırım diyor.
pandalar üzüldüğünde arkasını döner kırıldığına.
Karpuz aslında sadece diyarbakırda değil türkiyenin tamamında yetişir yaza selam olsun.
Seçim olacak, yaklaşıyor.
on türk lirasının üzerinde bulunan arf değişmezi olarak adlandırılan matematik formülü, dünyaca ünlü matematikçimiz cahit arf ın; cisimlerin ikinci dereceden formlarının sınıflandırılması için geliştirdiği kendine ait teoreminin ispatı olan formüldür.

görsel
kırmızı pancar turşusu ürtikere birebir.