bugün

“ Olgunlaşmamış insanın özelliği, bir dava uğruna soylu bir biçimde ölmek istemesidir, olgun insanın özelliği ise bir dava uğruna gösterişsiz bir biçimde yaşamak istemesidir.”

J.D.Salinger- Çavdar Tarlasında Çocuklar
görgüsüzlerin en büyük sermayesi gösteriş, asillerin en büyük sermayesi ise sadeliktir.
“Bu imtiyazlı kurumlarda(manastır) bilim ve sanat gelişmedi. Bunun başlıca iki sebebi vardı. Birincisi kuruma yeni atananların seçiminde ehliyet ve liyakatin değil kayırmacılığın rol oynamasıydı. ikinci sebep ise buralarda özgür tartışma araştırma ortamının oluşmamasıydı. Bırakın özgür tartışma ortamını, özgürlük ruhu buralara hiç uğramadı…” -Rahip Perfectus Belaslatinas.

1337-1357 yıllarında, bir din adamı tarafından yazılan, Papalığın ağırlaşan baskısı altında, geleneksel manastırlardaki serbest ortamın nasıl yok edildiğini sitemli bir dille anlatan bir ortaçağ eserinden. Okumak lazım efendim.

görsel
Dünya boktan Bi yer.
işitin ey yarenler!
Aşk bir güneşe benzer,
Aşık olmayan gönül,
Misali taşa benzer...
Yunus Emre.
Bilinçaltının farkında olmayan kişi başına gelen her şeyi kader zanneder.
daha gece olmadı göt oğlu göt.
görsel
" Parçaları kaybolmuş puzzle gibi artık insanlar. Kiminin ruhu, kiminin beyni ve çoğunun bir kalbi yok. "
Aşamam sandığım, değişmez sandığım her şey ne de güzel yerini buldu bazen çok şaşırıyorum ben bile değiştim. Her şey sonunda ait olduğu yere gidiyor yapamam sansan bile yolunu buluyor. Mükemmel bir işleyiş.
gereğinden fazla değer soytarıyı kral eder.
insanlar gerçekten kabuğuna sığmıyor artık. Bakın burada bir rezalet yaşandı adam cinsel organını attı. Neden yaptı şimdi bunu. Yaptı da eline ne geçti. Kendi kalite ve seviyesini düşürdü defoldu gitti. Hayır benim anlamadığım olay neden insanlara rahatlık batıyor. Kime bu nefret ve de pespayelik. Bu düzen böyle gitmez arkadaşlar gitmemeli. Neyse Herkese huzurlu geceler.
Rüya gibi güzel olmak isterdim; aşkı ruhuna katmış insanlar arasında... Ve güçlü olmak isterdim; gerçekle bağı kopmuş insanlar arasında...

Cedidacer
Okyanus dibindeki inci, yüksekte uçan özgür kuşun umuru mu? inci değerinden kaybeder mi, mağrur kuş varlığından haberdar olmasa? Mevlana söylemiş: Eşeğe katır boncuğuyla inci birdir, diye. Birer gizli hazine olup kalmak, padişahın soytarısı olmaktan evlâdır. Soytarıyı herkes tanır, tanır ya, tanınmamak ne gam; varsın inci kalalım, bir derin okyanus dibinde.

Cedidacer
Bir has iş işleyip, sevilmek davasına kendini inkâr eyleyip, varoluşunun, Tanrı'nın sana verdiği güzel simanın, Ademoğlu oluşunun farkına vararak hatayı affetmek, her daim aklı nicelerde, gönlü yücelerde pak vicdanlara girebilmek, tutar tarafı kalmayan bu dünyanın inadına gidip, her koşul altında, gönlün fukara çeşmesi olan göz nesnesinden bal şerbet akıtmak gerek, susamış canların ervahına.

Cedidacer
Seversen dikilirsin dikersen sevilirsin tabi buradaki dik anlaşılır diye umuyorum, ilk entryden küfür var ama hoşuna gider yöneticilerin üstü kapalı bir şey neticede .
Kötü günler sonsuza dek sürmez...
Yaraların şifalanır,
Kalbin yeniden açılır,
ruhun kendini yeniler,
Biliyorsun, ne kadar şiddetli olursa olsun,
her fırtına bir gün diner...

la edri.
Biz de tatlı dilliydik. Her köşeden bir yılan çıkınca vaz geçtik.
Mutluluk peşinden koştuğumuz bulunmaz bir hazine değil; idman yaparak öğrenmemiz gereken bir ruh halidir...brian jhonson.
"Vicdan denen şey, gece oldu mu çağrılmadan gelir.

insanlar uyanıp da kendilerine bir baksınlar diye."

Halil Cibran.
görsel
Çünkü en zayıf olduğum yerden sınanmış,
En hassas olduğum yerden vurulmuşum.
Hangi yanımdan yara alsam o yanımdan ağrımışım.

Taşıyamam zannettiklerimi taşımış,
Taşırım zannettiklerimin altında kalmışım.

içimdeki ummanı önce sızdırmış sonra taşırmışım..

Anlamışım ki dünya âlem perdesinde ben de gelip geçici,
 ben de bir gölgeymişim.

Asıldan nasibim var ama şimdilik suretmişim.

Öyleyse hepsine de amenna.!
“Geminin mutfağında ölmeyi bekleyen ıstakozlar için, Titanik'in batması bir mucizeydi.”
Ay gecenin ruhunu ortaya çıkarır da güneş olmasa görünmez.
görsel