bugün

s.p. sartre ve michel foucault.

görsel
görsel

16 Haziran (1938) günü reisicumhur için çok kıvanç veren olay manevi kızlarından Sabiha Gökçen'in uçağıyla Balkan ülkeleri turuna başlamasıdır; her baba gibi heyecanlı ve kızıyla gurur doludur, duygularını şöyle anlatmıştır:

Bir kaç saat sonra senin büyük bir Balkan turuna çıktığını ve Türk kadınlığını göklerde temsil ettiğini bütün dünya radyoları yayınlayacaklar, herkese duyurucaklar... Gittiğin yerlerde gazeteciler etrafını alacak, sorular soracak, fotoğraflarını çekerek dört bir ülkeye gönderecekler... Onlarla konuşurken soğukkanlı olmalısın kızım. Sordukları her soruya açık açık cevap ver... Her ne zaman olursa olsun, kamuoyu aydınlatma ve oluşturma yolunda çalışan gazetecilerle böyle açık ve samimi konuşmakta yarar vardır. Röportaj yapmak isterlerse memnuniyetle kabul et... Barışçı bir ülkenin kızı olduğunu, her Türk gibi bunu gönülden istediğini söylemeyi unutma. Türkiye Cumhuriyeti olarak şu kısa dönem içinde nasıl kalkındığımızı, nasıl birbirine kenetli bir bütün, bir tek yumruk olduğumuzu söyle... Fırsat düşerse isim vermeden, bize dün düşman olanlarla bugün dost olmayı şerefli bir barış adımı saydığımızı da sözlerine ilave et... Fazla siyasete girme. Ama Türk kadınını, yeni Türk toplumunu ve toplumda kadınımızın yüceldiği yeri, noktayı anlat bir bir... Daha da ilerleyeceğimizi, daha da medeni bir ülke olacağımızı ifade et...

Burada derin birkaç nefes almış ve devam etmiştir:

Seni geçirmeye gelmek isterdim Gökçen... Ama ne yazık ki bacaklarımda, dizlerimde derman bulamadım... Bu hastalık iyiden iyiye yatağa yapıştırdı. Uykuyu, uykuda geçen zamanı sevmediğimi bilirsin... Oysa durmadan uyumak istiyorum... Veya doktorların verdiği ilaçlar beni uyutuyor... En büyük, en sonsuz, en dönülmez uykunun yavaş yavaş kapısını çalmakta olduğunu hissediyorum dersem yalan söylememiş olurum... Ama bu sözlerime sakın üzülme... Savarona'yı ne kadar çok severim... Denizi, dalgaları... Yosun kokusunu... Uzaktan uzağa balıkçıların türkülerini... Şimdi bu kokular, bu dalga sesleri, bu sonsuz mavilik, o acı türküler bana yabancılaşmaya başladı...

Kızına gördüğü rüyayı da anlatmıştır:

Geçen gece iyiden iyiye dalmışım. Bir rüya gördüm... Rahmetli annemi, o her zamanki giysileri içinde ve mutlu... Ama ne kadar mutlu anlatamam sana kızım... Kollarını açmış beni çağırıyordu. Ben de kendisini hemen iki adım ötedeymiş gibi görüyordum. Başladım ona doğru ilerlemeye. Fakat iki adım sandığım yol bir türlü bitmiyordu. Bu sefer koşmaya koyuldum. Uzun uzun koştum da koştum. Kan ter içinde bitap kalmıştım ki, anacığımın arasında buldum kendimi. Dudaklarını alnıma değdirerek: "Hoş geldin Mustafam" dedi. Uyandım... Ama ne güzel ne güzel bir kavuşma idi bu...

Kaynak : Sabiha Gökçen, Atatürk'le Bir Ömür,
sayfa : 272-274.
okan buruk, fenomen ronaldo, emre belözoğlu 2001.

görsel
Meşhur 1987 kışı, istanbul.

görsel
90'ların laik ve çağdaş günlerinden bir kare.

görsel

(bkz: Old laik days)
ırak’ta saddam’ın altınlarına el koyan Amerikan askerleri, 2003.

görsel
trt'nin yılbaşı gecesi için getirdiği dansöz yasağını kanal önünde göbek atarak protesto eden dansöz şehnaz. ankara 1977.

görsel
yaklaşık iki bin yaşında içi dolu bir zeytinyağı şişesi ve taşlaşmış bir ekmek. bu kalıntılar pompei kentinden. eğer yanardağ patlamasaydı muhtemelen ekmek zeytinyağına bandırılıp yenecekti.

görsel
Bülent Ecevit, seçimlerde oy kullanmak için sıra beklerken, Kasım 2002.

görsel
Mustafa Kemal Atatürk, florya’da Suyun sıcaklığına bakarken, 1935.

Bu şekilde anı ön plana çıkaran tarihi fotoları daha çok seviyorum.

görsel
Rumelihisarı sırtlarından boğaz’a Bakış, 1956.

görsel
Çanakkale'de Atatürk'e 3 kere yenilen ingiliz Mareşal sir william birdwood, hasta olmasına rağmen Ankara'ya gelip bir düzeneğe yaslanarak dahi olsa geçitte ayağa kalkarak Ulu Önder'e selam duruyor. 21 Kasım 1938.

görsel
2007'de oynanan ve 2-2 sona eren Al ittihad (Halep) - Fenerbahçe maçı sonrası Beşar Esad ve Recep Tayyip Erdoğan, sakatlanan Kezman'a bakıyorlar:
görsel
Süleymaniye, istanbul, 1978.

görsel
Ankara'da 21 eylül 1962 tarihinde, artan taciz ve tecavüz olaylarını protesto etmek amacıyla düzenlenen yürüyüş esnasında açılan bir pankart...
O günden bugüne ay'a ( milli uzay programı ) gidecek olmamız dışında değişen bir şey yok galiba.
görsel
Enver ve Cemal paşalar Kudüs'te.
görsel
Yörükler. Kaş, Antalya, 1972.

görsel
görsel
Türk askerleri ve koreli küçük kız Ayla. Güney Kore, 1950.
ulu reis recep tayyip erdoğan..

görsel
görsel

Eskişehir'in ünlü porsuk çayı.
görsel

Metro Market'in aralık 2012'de satışa sunduğu yılbaşı sepeti.
Şimdi o paket 1250 liradan fazla tutar 10 kat silkmişler bizi her yıl 1 kat.