bugün

yazarların geceye bir paradoks bırakacakları başlıktır.

"bir tane bile kaliteli yazara sahip olmayan uludağ sözlük'ün en kaliteli yazarıdır tarz."

açık ve net.
Her kelimesi yalan olan birisi ben yalan söylüyorum derse bu kişi yalancı mıdır? *
Geçen zaman değil insandır.
görsel
(bkz: fermi paradoksu)
Ya hayatımız bir rüyaysa ve rüya içinde rüya goruyorsak?
aslında bir anın bütününe yayılıp o anı önce ve sonra diye ayırırsanız öncede yaptığınız sonrası olmayan her şey aslında bir paradokstur.
Ben de bir adet yok edeyim öyleyse.

Kaplumbağa ile tavşan sabit hızlarla aradaki farkın yarısını ala ala yarışırken normal kavramamızla tavşan kaplumbağayı asla geçemez.

Ancak...

Bunun olabilmesi için zaman durmalıdır ve zaman durmaz en az bir planck zamanına bölünür.
Tavşan kaplumbağadan 1 birim bölü planck aralığı hızlı ise aradaki mesafe bir birim olunca yan yana gelecekler daha düşük olunca da tavşan kaplumbağayı geçecektir. Bunun olmamasının tek yolu hız farkının sürekli düşmesidir ki paradoksun ilk şartı sabit hızlar iken bu mümkün değildir.

Sonuç olarak bu paradoks değil bilgi eksikliğinden dolayı çözülemeyen bir sorudur.

Zaten hareket grafikleri sürekli bütünlerdir zira noktaların türevi sıfırdır ve burada yapılan yanlış hareketin sürekli olmasını ihmal edip noktalara bölmektir ki külliyen yanlıştır. Konum zaman grafiği noktalardan oluşursa türev yani hız daima sıfır olacak hızı olmayan cisim de yer değiştirme yapmayacaktır.
güncel Önemli Başlıklar