bugün

insanın gerçek anlamda "insan" olabildiği tek zaman dilimi.
insanların huzuru bulduğu tek zaman dilimi.

etrafın karanlıkta sessizleşmesi ile, huzur uyanır işte o saatte.
derin bi nefes çek sigarandan bi istanbul gecesinde,
kapat gözlerini.
kulağında çınlayan tek ses martılarınki olsun.
istanbul.
gece.
mor ve ötesinin en bi kendi halinde ve en bi güzel şarkılarından.kısacası mütevazi şarkıdır vesselam.
deli düşünme, yol çizme, enerji depolama bazen düşünce sapması; farkında olmadan tüm günün yorgunluğu bizi geceye bağlar..
insana derdini, hasretini, sevdasını, acısını, geçmişini, memleketini, yolları hatırlatan en garip olay. bir işkence türü belki de...
gecenin iki yüzü vardır.her gece,gece bize farklı yüzlerini gösterir.kimi zaman sessizliğin,dinginliğin bize verdiği,gürültüden kargaşadan arınmış olan şehrin duyduğu rahatlığın huzurudur.kimi gecelerse bu rahatlık,bu huzur bize batar.şehrin kafasını dinlerken alıp verdiği düzenli nefesler bile bize etki gösterip,kendimizi sadece ona bırakmayız.oysa ki yapmamız gereken tek şey geceyi seyretmektir. gece günün en kötü bölümüdür bizim için.artık uykumuz kaçmış,yalnızlığımıza gömülmüşüzdür,düşüncelerin ardı kesilmez.
alkole, gözyaşına, şarkılara ve de yaralara en çok yakışan...
insana 15 yılını bi kaç dakikayla özetleyip aklını başına getiren, güzel bir mor ve ötesi parçası. *
hiç bitmemesi, hep bizimle olması dilenen...
gündüz de iyidir ama gece daha bir güzeldir. daha samimidir, daha sıcaktır. dolunayın güzelliğini, hilalin inceliğini, yıldızların ışıltısını gecede bulursunuz. sakinliğiyle sanki uyuyormuş izlenimini veren denizin yüzeyinde göz kırpan yakamozları gece görürsünüz. rüzgarın hafifçe salladığı yaprakların hışırtısını duyabilirsiniz gecede. güneşin ilk ışıklarını göndermeye başladığı zaman hüzünlenirsiniz bir günün daha sonuna geldiğiniz için. ama çok değil sadece birkaç saat sonra yeniden yaşarsınız bunları ve hiç bıkmazsınız. güneşin batış vakti geldiğinde gökyüzünde oluşturduğu kızllığa bakarsınız ve birazdan belirecek olan yıldızları düşlersiniz.
kendim diye söylemiyorum ama yaptığım dandik kayıtla bir çok kişiye kendini çok sevdirmiş bestem. ayrıca bende çok severim her gece uyumadan önce bir doz okurum ya da dinlerim

sözleri de şöyledir :

bu gece her zamankinden fazla özledim seni
bu gece dokunmaktan da öte izlemek seni öylece
bu gece düşünmekten de öte hayatım ellerinde
bu gece istemek yok sadece ağlamak o düşlerde

oof bu aşk...
mesafeler yetmez, dipdibe olmak sadece
oof bu aşk...
sadece sen ve ben le,
sadece gözgöze günlerce

dün gece düşünmekten korkup ağladım sessizce
dün gece ismini duydum ben sağırlaştım öyle düşününce
dün gece silmeye çalıştım seni içimden resimlerden
dün gece yine daldım düşlere ölümsüz bu sevginle

oof bu aşk...
mesafeler yetmez, dipdibe olmak sadece
oof bu aşk...
sadece sen ve ben le,
sadece gözgöze günlerce

bu gece her zamankinden fazla özledim seni
yarına çıksam bile ne yazar baktım yine yoksun yanımda...
bir üç hürel parçası.

Gece sessiz, nefessiz
Gece sensiz, çaresiz
Gece korkunç, karanlık, karanlık
Gün ağarmadan gel

Gece yalnız, huzursuz
Gece uzun, uykusuz
Gün ağarmadan gel

Gene sessiz, usulca, güneş doğmadan gel
Gene sessiz yavaşça, uyandırmadan gel

Gece pişman, ağlıyor
Gece düşman geliyor
Gece, korkunç, karanlık, karanlık
Gün ağarmadan gel

Gece ruhum acıyor
Gece sancım artıyor
Gün ağarmadan gel
sevilen kişi yoksa bitmek bilmeyen zaman dilimi....
hayat karnesinin en birinci sırasındaki ders. bundan geçtin geçtin; geçemedin, özlemler ve acılar tekrarı..
dibi delik bir naylon poşet.. koyup koyup doldurdun sanıyorken sen, tutacak yerlerinden tutup kaldıgın anda akıveriyor tüm çöplerin ayaklarının önüne.

(haşırhuşur)
acıklı bir şarkının nakaratı.. hep aynı!
her dili anadili gibi bilir.

her coğrafyada adamın ağzına sıçıyor, evet!
alkol ve eski aşkların anıldığı zaman..
kendisiyle başbaşa kalabilmek için bütün gün zamanın hızlı ve amansız bir şekilde geçmesini beklediğim yegane arkadaştır. ya başbaşa kalırız, ya da onu terk edip uykunun kollarına bırakırım kendimi.
gece ihanete müthiş bir gerekçe

attila ilhan
seviştik...
Nisan ayı başından eylülün otuzuna dek saat 21 den sabahın dördüne ve Ekimin birinden Mart'ın 31'ine dek saat 21 den sabahın altısına dek uzayan zaman süresi.
güneşin batmasından bir saat sonra başlayan ve doğmasından bir saat evvele kadar devam eden zaman süresi.
yalnızlığı sevenler ve kendini dinlemek isteyenler için en ideal zamandır gece. herkes uyurken fırsat bulursun kendinle dertleşmeye. sessizdir etrafın sadece kendi sesini duyarsın.
mabel matiz eslik eder.
(bkz: şüpheli şarkının şairi)