bugün

bak sen terbiyesize denilecek insandır.
her yerde gösteriş yapar bu aptal yaratık. metroda okur, vapurda okur, otobüste okur, denizde okur, bahçede okur, hatta inanmazsın evde bile okur...
olacak iş mi kitap okumak zaten gösteriş işi, bir de sen git gece yolculuğunda kitap oku yuh artık! bu kadar da olmaz dedirtir insana!
millet uyuyacak kardeşim rahatsız etme, millet uyusun...
kültür mantarıdır. tanımıyom ama ben de kaçıyom.
kitap okuduğu için sadece bağlaç olan daların ayrı yazıldığını bilen budaladır.

edit: bu entrynin girildiği saatlerde bu başlık gece yolculugun da kitap okuyan gosteris budalasi şeklindeydi.
gece yolculuklarında -özellikle otobüslerde- uyuyamayan insandır belki de... önyargılı olmamak lazımdır...
kitap okumakla gösteriş budalası olunmaz. ama bunu bu şekilde sananlar ayar verme peşine düşüp;
(bkz: ayar verirken ayar almak) eyleminin alasını yaşarlar.
(bkz: #3771186)*
(bkz: kitap okumak)
(bkz: budala)
(bkz: kavram karmaşası yaşayan yazar)

not: belki o kitaplardan birinde hangi de lerin ayrı yazılacağını gösteren bir yazı vardır.
kitap okumanın kültürel olarak "iyi bir şey" olarak kodlanmasının kitap okuma konusunda isteksiz bünyede doğurduğu rahatsızlıktan mütevellit sanal budalalıktır.
(bkz: kanima dokunuyor)
- haci eksisozluk diye bir yer varmis, haberin var mi?
+ (icses) tovbe tovbe
- peder zickler denen herifin biri milleti kirip geciriyo, valla bak. simdi bim var ya, hani bildigimiz bim. bu adam gidiyo oraya uzerinde pijama falan var...
+ arkadas bi siktir olup gitsene
- abi dinle bak valla cok komik
+ kardesim peder sensin zickler de sana girsin !!!
- aa, sen de biliyormussun yeaaa.
+ (icses)yarabbim bunlari yarattin bari takip et

tanim : vapur yerine otobuste seyahat eden peder zickler tiplemesidir.
ülkemizde kitap okuma aliskanligi o kadar azdir ki, okuyani görünce hemen siniflandirma geregi duyulur. aslinda o kitabi sirf hava olsun diye okuyor, milletin de gözüne sokuyor, bak ben kitap okuyorum, farkliyim ben, entelim, bi defa okumus adamim, bak elimde kitap var, belli olmuyor mu? diyor. ya da biz oyle zannediyoruz. adam sadece kitap okuyor. anormal bi durum yok ortada.

(bkz: kitap okuyalim okumayanlari okutalim)
(bkz: kendin okumuyorsan gölge etme)
gösteriş budalası olmadığını düşündüğüm insan.
millet uyurken o okuyor kardeslerim.bilmediklerini bilinir kılmaya çalışıyor.
cahilliğe karşı savaşan yılmak bilmez bir nefer davranışı değildir de nedir bu.
(bkz: kitap okumak)
(bkz: gösteriş budalalığı)
bir insan düşünün otobüste, toplu taşıma araçlarında kitap okumayı tercih ediyor; bir diğeri etmiyor...okumayan bir diğeri bunun kendi üzerinde yarattığı baskı ile onun bunu gösteriş için yaptığını düşünüyor, çünkü bu ezikliği hissetmese onun bu davranışını ya çocuğa bak, ne güzel kitap okuyor diye yorumlayacaktır, bundan emin olabilirsiniz. Eğer, benim gibi araçta birşey okurken mideniz bulanmıyorsa sırf bu insanlara inat okuyun, etrafınızdaki insanlar gösteriş budalalığı yaptığınızı düşünebilirler diye, herkesin içinde kitap okumaktan çekinmeyin...
Hayatı boyunca bir daha karşılaşsa bile, tanıyamayacağı insanlara gösteriş yapmak için gece gece, uyuyamamanın verdiği sıkıntıyla tepe lambasını yakıp, diğer otobüs yolcularının hafızasına kazınmaya ihtiyaç duyacak denli aciz insan, pis terbiyesiz. o değil de yanındakinden ve koridorun diğer tarafındaki koltuklarda oturanlardan baska kim farkediyor da karizma tavan yapıyor onu anlamadım. o kadar gösteriş budalasıyım ki, herkes görsün diye ayaklarım uyuştu bahanesiyle, otobüsün içinde volta atmışlığım da vardır benim. uyuyanları uyandırıp, kitabımı anlatma gereksinimimi de dizginleyemiyorum. hastayım galiba.
gece yolculugunda kitap okuyan gosteris budalasi diye adlandırılan kişinin ;

amacı illaki gösteriş yapmak olmayabilir de.gerçekten uyuyamamış ve kitap okuyor olabilir.kitap okumak özgür bir eylemdir.illa ki entellik ve gösteriş budalası olarak adlandırmak çok da doru bir tabir değildir.

amaa tabiki de o gösteriş budalalarından da yeterince vardır ki böyle bir kanı oluşmuştur.yazıktır ki kitap okumak böyle basit eylemlere konu araç olmaktadır.yapanları (bkz: esefle kınamak) gerekir. çünkü böyle kişilikler yüzünden gerçekten kitap okumayı sevda haline getiren insanlar da arada kaynamaktadır hem atalarımız ne demiş (bkz: kurunun yanında yaş da yanar)...
bir hafta ardarda yolculuk yaptığı taktirde gözlerini bozması büyük ihtimal olan kişidir.
gsoterisle alakası olmayıp uyku'nun kactıgı sırada yapılabilecek eylemdir
gece yolculuğunda kitap okumayalım, okuyanları uyandıralım kampanyası başlatırsak zaten kitap, okunmayan memleketimizde kitap okuyanları biraz daha azaltırız. hatta belediye otobüslerinde otobüsün güneş alan yerine kitap okuyanları oturtalım onlar için ayrı bir bölme yapalım ki bakalım her şartta kitap okuyabiliyorlar mı? daha da ileri gidelim sokakta elinde kitap ile dolaşanları işte bu kitap okuyor diyerek linç edelim bir sonraki evre kitapçıları yakalım yayınevlerini yıkalım sonra en küçük kağıt parçasına kadar hepsini imha edelim kıçımızı sildiklerimiz hariç zaten nasıl olsa onlar bir işe yarıyor ama kitap okuyandan kime fayda gelmiş ki bize de fayda gelsin hepsinin köküne kibrit suyu dökmek lazım hem dememiş mi bu kitap okumuş adamlardan biri en mutlu adam cahil adamdır e o zaman ne diye kitap okuyup huzurumuzu kaçıralım ki cahil cahil mutlu mesut yaşayalım bu sebeple yaşasın kitap ve kütüphane yangınları!
ufak vakitlerin faydalı birşeylerle uğraşılarak geçirilebiliyorken bu vakitlerde bomboş işler yapan insanların kendilerini haklı göstermek için kurduğu isim tamlamasıdır. Bu şekilde haklı göstermeler vs. insanın sosyal evriminde önemini kaybetmekte ve genelde en uyumlunun seçilmesiyle sonuçlanmaktadır. Ki genelde bu en uyumlu çabalayandır.
gece karanlığında herkes fosur fosur uyurken otobüslerin tepeden aydınlatmalı klima düğmesinin yanında bulunan ışık süzmesiyle kitap okumaya çalışan bana pek de inanadırıcı gelmese de bir yandan insan ne kadar da okuma azmiyle dolu içi dedirtiyor. takdir mi etmeli ne yapmalı bilemedim.
takdiri hakeden kişidir.
burada bu tür başlıkları görünce çıldırıyorum ayrıca.
sanki bu başlığı açıp, bakın kitap okyanlar böyle işte, aaa ne terbiyesizlermiş, hem de gösteriş için ha, tüh tüh yazık sallandırcan bunları, yok anam yok bizim oğlan böyle değil allahtan, şükürler olsun ki bir kere okuduğunu görmedim yüce rabbim.
böyle denmesi mi bekleniyor.
yahu kardeşim kusura bakmayın ama asıl ayıplanması gereken, bir sürü boş zamanı olduğu halde bir kere bile okumaya yeltenmemiş, gazetenin yalnızca spor sayfasını okuyan, bir de orda, burda şurda okuyan insanlara laf sokmaya çalışan kişiliklerdir.
-ışığı kapatır mısınız uyuyamıyorum
+kitabı nasıl okuyacağım
-okumayın
+siz de uyumayın
-ebeniskerim
+kaba kuvvetle ne kazanabilirsin ki?

5 dakika sonra

-birader kusura bakma sert yaptım
+...
-hadi sen de uyu
yanında uyumaya çalışan yolcuyu rahatsız ettiği farkedip çekinen fakat bir yandan da uykusu gelmediği için alternatifi olmayan çelişkide kalmış insandır.
" ipneler siz fosur fosur uyuyun ben de burda sabah olsun diye kıvranıyim z.kerim karanlığınızı" mantığında, uyuyamayan kendini mecburiyeten kitaba veren zavallı yalnız kişi. Dışlanmaya değil anlayışa ihtiyacı olan insan.
Okuyamayan insanı çok özendiren durumdur. Bir satır okuduğunuzda mide bulantısı ile kıvranırsınız. Yanınızdaki yolcu ise okumanın keyfini yaşar.
belli bie saate kadar eyvallah ama gecenin bir yarısı o sarı ışık altında kitap okunması çevredekilere işkence oluyor. inanın tecrübeyle sabittir.