bugün

kampüsünün içinden tren * geçen üniversite.
Gebze yüksek teknoloji enstitüsü iken universiteye evrilmis guzide bir okuldur. eski rektörü şu anda aselsan genel mudurlugune getirilmiştir. cok guzel bir bahcesi vardir.
Türkiye’nin akademik anlamda önemli üniversitelerinden olup, gebze kocaeli bölgesindeki yerleşkesinde eğitim vermektedir. Ayrıca online eğitimi en iyi şekilde beceren bir okuldur.
Gebze dediğine bakmayın. Kampüsten çıkıp 15 adım attığınızda istanbul sınırına girmiş oluyorsunuz.
Hazirlik eğitimini dibine kadar iyi veren üniversite.
bir karedeniz teknik değildir.
Gençliğimi çaldın...
Nefret ettiğim üniversite.
Bugün ilk vizeler bitti ve dönüp bakıyorum 2014 ten beri bana ne kattığına dair: koca bir 0!
Ne öğrencileri öğrenci (yüzünüze gülüp not saklayanlar, yavşaklar) , ne öğretmenleri öğretmen (geçirmemek için ellerinden geleni yapanlar, asla yardımcı olmayanlar), ne ortamı ortam (sosyal hayat yok, okula gelip gidiyorsun sadece)...

Ne bana arkadaş kazandırdı, ne de bilgi hazinem genişledi. Durduğum yerde sayıyorum, belki de geri gittim.

Bölümü sevmiyorum, belki ondandır.

Seveceğiniz bir bölüm varsa gelin, yoksa sakın yazmayın üniversitesi...

Edit: sikikler hemen eksilemiş, selamlar.
pek de iyi değildir..

biraz reklam kokan okuldur..

yıldızı geçmesi mesele değildir ki ülkede ege, deu, gazi gibi okullar zaten yıldızdan iyidir.

boğaziçi, itü, odtü yazmışsınız bir de..

(bkz: ay ben gülerim) evet.
Kocaeli üniversitesi'nde okuduğum zamanlarda buraya hayranlık duyar ve burada okuyana imrenirdim.

Kocaeli de iyiydi ama orası bir başkaydı.

Zaman içinde daha da iyi oldu.

Gebze'nin gelişmesiyle ytü,boğaziçi,odtü,ankara,istanbul ayarına gelecektir. (Hatta en iyisi olabilir ileride )

Bu haliyle bile deü,ege,anadolu ve marmara ayarındadır. (Uludağ,ktü,çukurova'dan daha iyi noktaya gelmiştir. )

Tanım : eski adı gyte'dir.
Süper ünv..tubitakin burnunun dibinde..kadro şahane..
Teknik üniversite olup, sanayi bölgesinde olması bir avantajdır. Ara eleman kafasında mühendislere ihtiyacımız var.
Anca kassa anca kök sokturse üniversitesi. Bak sözlük bu oku iyi hoş da fazla kasıyor. Yasitlarim aldı başını,unvanını gidiyor ben daha ödev vs ile cebellesiyorum. Ne zaman üretime başlarım Allah bilir. Yordu beni yordu. Ha bir de çevredeki neredeyse tüm üniversitelerden çok daha kaliteli bir akademik yapıya ve kadroya sahip. Hor görmeye kalmayın komik duruma dusersiniz. istanbul, Marmara,itu,yıldız yanından geçemez. Diğer çöm üniversiteleri saymiyorum bile. Şaka yapmıyorum çok ciddiyim.
55 kere adı değiştirilmiş üniversite..

çok da yeni değildir..

eski adıyla gebze yüksek teknoloji enstitüsüdür..

aynı mantıkla kurulan bir benzeri de izmir yüksek teknoloji enstitüsüdür..

izmirdeki görece daha iyidir kanımca..

gebzedeki tamamen torpilli akademik kadro yığınıdır.. en büyük amacı kuram geliştirmek olan örgütte teknik öğretmen menşeili elemanlar vardır.. bir akademisyenin ilgi alanlarında cad/cam yazabilir ama solidworks, ug fln yazarsa onun adına utanırsınız..

2007 yılında bir dönem kendileriyle teşvik-i mesaim olmuştu.. bilimsellikten ışık yılı kadar uzak insanlardı akademisyen kadrosu.. bunu makina/enerji bölümü için söylüyorum ama okulun genel mantalitesinin de pek farklı olduğunu düşünmüyorum..

ama 2007 yılı itibariyle hiçbir okulda görmediğim lablara sahiplerdi onu söyleyebilirim..

parmak ucumda ve büzüşerek yürüdüm resmen lablarında.. ha hakkını veriyorlar mıdır, hiç sanmam..

ezcümle, son halini bilmiyorum ama şu teknik üniversite kavramının da içi hepten boşaltıldı.. adı teknik olan pek çok üniversite bugün hacettepe, gazi, ege, çukurova, uludağ gibi okulların yanından geçemez..

mesela bir iskenderun teknik üniversitesi var ki evlere şenlik..

en dandik öğrenciyi gönderiyorsun sonra adını değiştiriyosun.. hükümet seçmeniyle ve yönettiği ülkesiyle taşşak geçiyi azizim taşşak..
Doktora derecemi alacağım güzel kampuslu okul. Kurtulmaya çalıştım da olmadı o yüzden sevmeye calisiyorum çaktırma sözlük.
Tanım: gebze'ye dair tek güzel şey.
Bilgisayar mühendisliği bölümü cidden kaliteli olan bölüm. Çevremde herkes öyle söylüyor. Hayvan gibi zor diyorlardı. Diğer bölümleri tırttır muhtemelen.
akademik kadrosu dinci cenahtan seçildiği için güdümlü bir okuldu..

çok güzel labları var.. 2006 senesinde gezmiştim lablarını fazlasıyla beğenmiştim..

ama lablarıyla orantılı akademik kadrosu yok..

dolayısıyla sıradan akademik üretim yapan bir okul..

o günden bugüne ne değişmiştir bilmiyorum da açıkçası.. ilerlemişse eyvallah..

bu arada makine müh. bölümünden bahsediyorum..

edi tekleme: hala salak salak cad-cam tayfası duruyor ama sedat tokgöz gibi delft’li elemanlar geldim.. itü uçaktan az buçuk tanırım kendisini..

sedat gibi bir iki eleman daha bulurlarsa gtü makine farklı bir noktaya gelebilir..

bu arada lisans marmara üni yazan akademisyenlerin alayı makine öğretmenidir.. bunu da bilerek değerlendirin..

halen daha talaşlı imalat vs.. o konuda artık yazılacak ne kitap ne de çalışma kaldı amk..

rezillik..
çayırova da e-5 ten sahile kadar uzanan yemyeşil, doğayla iç içe, içerisinde ptt şubesi, sağlık merkezi, ücretsiz giyim mağazası bulunan, ücretsiz olarak sırf daha sağlıklı yaşamak için bisiklet tahsis edilen, üniversiteye ait plajı, açık ve kapalı havuzları bulunan büyük bir komplekstir.
- her sene odtü urap tarafından belirlenen kriterlere göre dereceye girer. gerçi bunun daha faydasını görmedim ama illa ki vardır.
- ulaşımı çok basittir. 4-5 koldan ulaşım sağlanabilir. hem istanbula yakınlığı hem de kocaeliye yakınlığından dolayı stratejik bir konumda yerleşmiştir.
daha fazla bilgi için tarafıma başvurabilirsiniz.
Zihim olsun teknik üniversitesi. 1 ayda hayattan hayallerimden soguttular la beni. Olursa yatay geçiş olmazsa sil baştan başlayacağım doktoraya. Kafayı ekonometriyle bozan tayfadan ne zaman kurtulacak bu gençlik bilmiyorum. Sayılar araç olsun amac değil. Ahh ömrüm ahh zamanim ahh gencligim!! Curudu gitti ne uğruna... kafam çok bozuk sozluk. Okul iyi hoş kaliteli ama ne beklediginize de bağlı. Yoksa kampusü misal suana dek gördüğüm en güzel kampus. Personeli çok yardımcı, insan la insan. Adamların hepsi nazik. Binalar eski, betona bogulmamis yemyeşil bir kampus. Ayrilirsam bir tek buna üzülürüm. Neyse iste, ben bezdim gerisini bilmem.
Doktora programıyla bünyesine dahil olduğum okul. Yaşayıp göreceğiz iyi mi kötü mu.
Tanim: gebze' de yol kenarında bir okul.
e-5 üzerinden kocaeli'ye giderken tam olarak istanbul'un bittiği noktadadır. bu yönden ulaşım oldukça basittir fakat yorucudur. okulun içerisinden geçen bir de marmaray hattı var. hatta okulun durağı bile hazır bekliyor fakat yıllardır bu hat devreye girmedi. şu an o hattan sadece yüksek hızlı tren geçiyor. okulun içinden bir tren geçmesi güzel bir görüntü oluşturuyor zaman zaman. marmaray da açılırsa tam olacak. biz de bekliyoruz umutlu bir şekilde.

okul e-5'e ve marmara denizine sınırdır. hayal edebileceğiniz gibi inanılmaz büyük bir kampüsü vardır bu yüzden. kampüsün bir ucundan bir ucuna yürüyerek yarım saatten erken gidemezsiniz. bu sorunu her öğrenciye bir adet bisiklet vererek çözer okul. bisikletleri okul içerisinde kullanırsınız ve okul dışına çıkaramazsınız. bu uygulama okul içi ulaşımda hem çok modern ve güzel bir görüntü oluştururken hem de büyük bir kolaylık sağlar. bunların dışında kampüsü dolaşan ring servisleri vardır. diğer üniversitelerin aksine bu servisler bedavadır. onun da dışında kampüsün içerisinde öğrencileri taşımak için ufak golf arabaları gezer ve onları gördüğünüz zaman arkasına atlayıp gideceğiniz yere gidebilirsiniz.

kampüsteki sosyal yaşam pek cezbedici değildir. herkes kendi halinde takılır ve genelde sosyal bir etkinlik yapılmaz. okulun ilk haftaları, vize ve final haftaları kampüs çok kalabalık olur fakat bu zamanlar dışında kedi köpek nüfusu öğrenciden fazla olur genelde. aktivite bağımlısı arkadaşları üzebilir bu durum. her ne kadar kampüs içerisinde sosyal etkinlik kıtlığı olsa da okulun kampüsü spor tesisleriyle donatılmıştır. çim futbol sahası, halı sahalar, tenis kortları, plaj voleybolu, saha voleybolu, basketbol sahaları, fitness salonları vb. ilgilenebileceğiniz tüm spor dallarının en az bir tesisini barındırır. kampüs ayrıca başlı başına bir yürüme parkuru gibidir. şehrin yeşil alan konusunda henüz operasyon yapılmamış noktalarından birisidir ve bu sayede yılın her vakti huzurlu bir kampüs ortamı vardır.

tabi en önemli nokta eğitim. bu okulda lisans eğitimi almak isteyen arkadaşlarımız varsa ve tereddüt yaşıyorlarsa tüm tereddütlerini bir kenara bırakıp tercih listelerine ekleyebilirler. öğretici kadrosunun genişliği ve niteliği çoğu üniversiteden iyidir. hemen hemen her hocası yurt dışında eğitim almışlardır ve dünyayı çok iyi bilirler. ve bu sayede veya buna rağmen 1-2 hocası dışında kompleksli ve egolu hocasına rastlayamazsınız. fakültenin önünde sigara içerken bir şeyler tartışabilirsiniz hocalarla. bu durum okutmanından tutun da rektörüne kadar böyledir. mesela rektörü öğrencilerle çay içerken görebilirsiniz kampüste. bu durum gebze teknik üniversitesi'nde gayet normal. unutmadan söyleyeyim, okul birkaç hafta önce araştırma üniversitesi ünvanını almıştır.
"çalışmazsanız bitiremezsiniz" üniversitelerinden birisidir.
ben bir lisans öğrencisi olduğum için lisansüstü programlarda çok bilgili olmadığım için hiç değinmedim. bilgim yok.

okulun en büyük eksiği yurdunun kampüs içerisinde olmaması. servisle gebzeye gitmek zorundasınız yurtta kalmak istiyorsanız. fakat birkaç sene içerisinde kampüsün içerisine inşa edilecekmiş. yönetim yerleşkenin geniş olmasının avantajını sürekli kullanmaya çalışıyor. her sene yeni bölümler, binalar, spor kompleksleri hizmete giriyor. bu entryi girdiğim dönemde de içerisine devasa bir kongre merkezi yapılıyor. bitince editlerim.

şuan henüz adını bilmediğim sınava çalışırken bir yandan da kendilerine üniversite bakan arkadaşlara tavsiye ederim. gelin. romantik bir kampüsü, elit bir eğitimi, yorucu da bir yolu var. bekleriz.

dipnot: Gebze teknik üniversitesi bir devlet üniversitesidir. duymadığınız üniversitelerin hepsini özel sanmayınız.
Türkiye'deki az sayıda olan kaliteli üniversitelerden biri.
mayıs ayında aziz sancar'ın rektörün daveti üzerine ziyaret edeceği okuldur. ayrıca moleküler biyoloji ve genetik bölümünde yine aziz sancar'in yanında post-doc yapmış bir doçent bulundurmaktadır. (sevdiğimiz bir hocamızdır) hatta kendisi aziz sancar'ın nobel ödülü kazanabilir dediği iki isimden bir tanesidir.

çıkın çıkın gelin. bekleriz.
Okulun eğitimi iyi güzel. Sosyal hayat sıfır. Zaten okulun tek sosyal yeri kantindi orayada mühür vurdular. Okulu yazmayın. Kaçın.

edit: 2 yıl geçti neredeyse. bölüme başladım. alabileceğiniz en iyi mühendislik eğitimlerinden birini alıyorsunuz ama tövbe ettiriyor okul. mat1'i 600 kişi alıyor toplamda. siz düşünün.
Babamin surekli elektronik bolumunu kafama kaktigi Üniversitedir. Elektronik bolumu 74binle aliyor benim puanim 67bin. Gittik gorustuk. Elektronikteki ogretim gorevlisinin dedigi tam olarak şuydu:

-bu universiteye gelinecekse siralamaniz 15 - 20binden kotu olmamalidir. Bu okul 15binlik bir okuldur. Oyle 60binlik bir ogrenci burada yapamaz.

He canim he, o yuzden 74binle aliyor ya elektronik bolumu. O andan itibaren daha okulu tanimamama ragmen okula on yargim olustu. Siz siz olun bu okula gitmeyin.
Bu sene gidilir mi, hazır değil midir, kocaeli'nden iyi midir?

Aydınlatılması gereken üniversite.