bugün

dünya üzerinde sadece ben mi yapıyorum diye son zamanlarda kafamı kurcalayan fiil.
tırnakların oraya buraya dağılmasını engellediği için çoğu kişinin tercihidir.
2013 yılında hala tırnak kesen insanları ortaya çıkarmıştır.
Her tırnak kesme eyleminde yapilandir.
Benim de yaptığım eylem.
kültür seviyesini arttıran eylem. bir gün önce olan biten herşeyi öğrenirsiniz.
Gazeteyi okumaktan başka her türlü araç olarak kullandığımızı kanıtlayan eylemdir. (bkz: Gazeteyle cam silmek)
tırnaklarını lavaboda kesmek istemeyen kişilerin bulduğu çözümdür.
bu işlem için eski gazeteler atılmaz, bir dolabın dibinde depolanır. ayrıca tırnak keserken gazete okuyup zaman değerlendirilmiş olur ki o da ayrı bir güzeldir.
Etrafın temiz tutulması açısından yararlı olduğunu söyleyebileceğim bir eylem.
Tırnak kesmek bana çok sıkıcı gelirdi. Ama tırnak kesmeyi de eğlenceli hale getiriyorum artık. magazin dergisinin üstüne kesiyorum böylece hiç sıkılmıyorum. Keşke 40 tane daha tırnağım olsa da kessem dediğim bile oluyor.
Daha çok gazete yerine kitap kullanmaktır. Tırnaklar kitabın arasına giriyor yere düşmüyor ve annem de ortalığı hep tırnak ettin dememiş oluyor. Kitaplar candır. Bazen de bir araç gereç.
gazetenin en beğenilen sayfası seçilir, güzel bir yere konuşlanılarak rahat rahat tırnaklar kesilir.
özellikle gazetenin bulmaca ekinin üstüne kesilir. göz bulmaca çözerken tırnak makası da parmağı kökten keser genelde.
etrafa saçılmasını engelleme amacı taşır.
bir de bazı gazetelerde geçmiş haberleri okumaya başlatır bu davranış. bir yandan tırnak keser bir yandan da haberleri kesersiniz.
2 yıl öncesinin gazetesinde de, muhakkak ''vay amk'' dedirtecek bir haber çıkar. gariptir.
ha bir de bunun su doku manyağı modu vardır. sudoku sayfasında tırnak kesemez mesela, kenara ayırır onu sonra çözmek için.
hiç de çözmez. bir garip durum.
fakirde olsan zenginde haftada bir yapılan ritüeldir.
biz paranın üstüne kesiyoruz, siz hala gazeteye mi? sorusunu aklıma getirir.
şu günlerde gazetenin sağladı tek fayda.
Saygısız harekettir. Gazeteler ölülerin üstüne örtülür. çohayıp.
ne de olsa balkondan silkeleriz sonra okuruz dimi abi?
edit: eksi veren arkadaş zenginsin dimi piç?
yıllardır yaptığım olaydır.. *
en güzel cevabı başka mevzuda bu abimiz vermiştir .

YouTube'da "Sivas Esnafı : Nereye Sıçacaklar ?" adlı videoyu izleyin - Sivas Esnafı : Nereye Sıçacaklar ?: http://www.youtube.com/watch?v=CeXh5Kz_Zu0
Türktür.
Hepimizin yaptığıdır. Aman ben marjinalim tırnağımı gazete üzerinde kesmem falan demeye kalkmayın yemezler.
5 yıl öncesine kadar sürekli yaptığım eylemdir idi. neyse ki tırnak kesme makineleri çıktı da rahatladık.
aynı gazetenin serilerek sofra diye kullanılmaması için itinayla katlanıp çöpe atılması gerekir.