bugün

pilli bebek.
bi aralar çok popüler olan garip yaratık, ben daha çok gremlins filmindeki gremlinlere benzetirim bu ne idügü belirsiz oyuncağı. garip oyuncaktır yemek yedirirsin gegirir, ses duymaya başlayınca saçma sapan bir şekilde dans etmeye başlar, uyurken horlar, kısacası çekilcek dert degildir. bir de kullanma kulavuzunda furbişçe kelimeler vardır, adamı hasta eder..

garip seslerde çıkartır bu yaratık hala daha kulağımda çınlar ara ara; *
-oeeh oeeh oeehh..
-yaumm hungry!!
-meee lovee youu!!!
-me sleep again..**
daha üst modeli çıkan oyuncak. konuştuklarınızı duyuyor ve cevap veriyor. tabi tepki verdiği şeyler kısıtlı. ama olsun ona da şükür.
hatırlarım bundan chosen'da da vardı. tanımayanlar için hemen söyleyeyim kendisi şimdi 35 yaşındadır*.
küçükken birisine tükenmez kalemden pipi takıp, diğerine bikini giydirip evlendirdiğim oyuncaklar.

annem görünce boşanmak zorunda kalmışlardı.

oysa çok sevmişlerdi birbirlerini.
bir devrin efsanevi oyuncagı.
yeni versiyonları hala satılan, ama eski tadı vermeyen oyuncak. ilk versiyonu ile, bir dönemin furby sahipleri, çoğu zaman, iki oyuncağı etkileşime sokabilmek için başka furby sahipleri aramıştır.
yavşak mı yavşak bir oyuncak. bundan bilmem kaç sene önce bu oyuncak ilk çıktığında, kardeşimin israrlarına dayanamayarak eve bir tane almışlardı. dolayısıyla eşşolueşeği çok iyi tanıyorum. huylarını anlatayım hemen;

1) bağırır.., sürekli bağırır. havaya atarsınız bağırır. ters çevirirsiniz bağırır. gıdıklarsınız bağırır. ilgilenmezsiniz bağırır. beslemezseniz bağırır. hatta bir gece hiç unutmam, bangır bangır bağırmıştı dolaptan, acıkmış, uyanmış sanırsam, ailece kardeşimle beraber recmedecektik aleti. (bkz: bağırma be adam)

2) feci ilgi ister, diline bastırıp yemek vermezseniz ağlamaya başlar, oyun oynamazsanız küser, gıdıklamazsanız surat asar, kucağınıza almazsanız arkanızdan konuşur..

3) uyku düzeni bozuktur, gece gece uyanır ve birinci maddeyi gerçekleştirir. pilini çıkartırsanız anca susar at kafası.

4) karşı cinsten başka bir furby gördü mü bittiniz siz, allahım bir kur yapmalar, bir bağırmalar çağırmalar, dansetmeler, yazarlar birbirlerine, ancak şu ana kadar icraatlarını da görebilmiş değilim. o kızılötesi bağlantıyla o kadar tabi..

5) hayvan gibi pil yer, baba iflas ettirir, 4 kalem pille çalışıyor eşşek. Sanırsınız terminator.

velhasıl kelam uzak durulası bir oyuncak efendim. kendisini 10 senedir görmüyorum, görmemekten de gayet memnunum*
pokemona benzeyen çirkin bok.
eve gelip çalıştırdığım andan itibaren hapşurmaya başlayan yaratık, hastalıklı çıktı diye anasının evine gönderesimin geldiği mekanizma.

(bkz: kız bozuk çıktı)
yaklaşık 10 yıl sonra kilerde bulduğum yaratık. pillerini değiştirmemle hayat bulması bir oldu.
10 sene evvel sünnet olduğumda takılan altınlardan bozdurup* aldığım robot/hayvan, hatta hayvan oğlu hayvan. 98 yılında türkiye'ye geldiğinde ''lan duydun mu förbi diye bir robot varmış 1 ayda türkçe öğretebiliyormuşsun laan'' gibisinden saçma diyalogları da beraberinde getirmiştir.
bu beklentilerle alınan furby, sadece ''ayem hangırii'' demesi ve parmağınızı bu hayvanın ağzına sokarak beslemeniz tam bir sükut u hayal olmuştur. aynı şekilde bende de oluşan bu hayal kırıklığı sonucunda rafa kaldırılmış ve muhabbet kuşum tarafından tecavüze uğramıştır.*
kullanılmadan durdukça akıllanan hayvan.

15 sene sonra çatı arasında bulup pil taktım, come with me if you want to live dedi, korktum çıkardım.
baykuş görünümünde ve bir dönemi kasıp kavurmuş oyuncaktır. daha sonraları sanal bebekler çıktı. şimdilerde de monitörde görünen mouse ile oynanan tamamen sanal oyunlar var. evcilikler, körebeler, saklambaçlar, yakalambaçlar rafa kalktı barbie bebeklerimiz, burçin bebeklerimiz, fatoş bebeklerimiz gibi...
burger king insanlarının menü yerken karşılarına oturtma gibi bir gaflete düşmesine neden olan görmemişlik etkisi yapan oyuncak.
ışığı kapatınca uyuyan, uyumaya başlayınca da horlayan sevimli ötesi oyuncak.
bir nevi gremlin filmindeki gizmo.
Her çocuğun en az bir kez almayı düşüneceği türden robot oyuncak.
Yıllar sonra bugün kendi kendime düşündüm.
Bir zamanlar çocuktum ama para azdı.
Şimdi var ama oyuncak çağım geçti.Hep içimde uktesi kaldı.
Kediciğimi özledim fazlaca o yüzden bir alternatif olarak geldi aklıma.
Şaka bir yana çok yalnızım sözlük öyle böyle değil yani .
Bir zamanlar her çocuk gibi benim de rüyam olan icraat makinesi... Ondan bir tane almak için bir yıl tüm harçlıklarımı biriktirmiştim. En sonunda gri tonlarında bir tane aldım. Almamla parçalamam bir oldu. Pili bi takıyosun bıcır bıcır konuşuyo. Hayatta böyle kafa ütüleyen bir şey daha bulamazsınız. Allah'ımın odunu, tüylü tamagotchi!..
ablamın bana ilk maaşıyla aldığı delicesine sevdiğim ilk oyuncağım. * her yere onunla giderdim. ilk zamanlar alışamamıştım gecenin 3'ünde, 4'ünde uyanıp bıdır bıdır konuşur acıktığını, ilgi istediğini anlatmaya çalışırdı. adını sizle bağ kurduktan sonra söyleyen bir veletti. bir gün muhabbet esnasında me chucky demişti de çok sevinmiştim. 1 seneye yakın dipdibe dolaştık. karşı komşumuzun kızında da vardı ve sanırım hayatımın ilk flörtünü furby' lerimiz aracılığıyla gözlemlemiştim. yok böyle bir kur yapma inanamazsınız. * sonra bir haftalığına tatile gittik ve onu götüremedim. döndüğümüzde penceremin önünde unuttuğum furby' min pilleri içine akmıştı ve çalışmadı. çok ağladım, yeni bir tane istedim ama artık büyüdüm diye almadılar. *
Gecenin bir körü uykuya dalma anında garip sesler çıkararak yatağıma kaçırma sebebimdir.
küçükken kuzenimde vardı bundan. gece korkup annemle babamın arasına yatmışlığım var.
bir dönem efsane olmuş bebek.

ses çıkartırdı. deli gibi oynardı veletler. şimdi amerika'da halen satışta, buralarda bulunur mu bilinmez.
geçenlerde ankamallde bir oyuncakcıya sorduğum için benimle dalga geçilen bebeğimsi. sene kaçmış furby bulunmazmış. iyi de kalp kırmadan söyle. furby'e benzer şunlar var de.
çocukluğumuzun evcil hayvanı idi.
yemek yiyip altına işiyebilen bebekler çıkınca bunun pabucunu dama attıydık.
üstümüzde ahı olabilir.
bir ara küçültülmüşleri mc donald's tarafından çocuk menüsünün hediyesiydi.
güncel Önemli Başlıklar