Advertisement

 1. 1.
  http://www.youtube.com/watch?v=9Rih3MGo_yI+
  ... balsikeste baysungur
 2. 2.
  Tür:

  Dram

  Yapım:

  ABD 1953 118 dakika (Renkli)

  Yapımcı Firmalar:

  Columbia Pictures
  Robert E. Lee Prewitt (Montgomery Clift) Hawaii'deki Amerikan üssüne transfer edilen bir askerdir. Geldiği birliğin komutanı Yüzbaşı Dana Holmes, Prewitt'in eskiden boksör olduğunu duyuyor ve onu yeniden boksa dönmesi için ikna etmeye çalışıyor. Fakat Prewitt boksu bırakmış olduğundan tekrar ringe dönmek istemiyor. Yüzbaşının yanındaki Çavuş Warden (Burt Lancaster) Prewitt'e yardımcı olmaya çalışsa da Prewitt'in en yakın arkadaşı Maggio'nun (Frank Sinatra) başını derde sokması yüzünden Prewitt'in bütün geleceği altüst oluyor.
  hayatımda en çok etkısınde kaldığım , 8 oskarlı fılm.
  -1 ... fuzulii
 3. 3.
  mükemmel soloya sahip iron maiden parçası.
  1 ... jaymz
 4. 4.
  amerikalı yazar james jones ' un bir romanıdır. Romanda ; 1941 ' de Hawai ' de bir Amerikan askeri birliğinde görev yapan askerlerin sorunları anlatılır...
  2 ... mavi haziran
 5. 5.
  insanlar yaşadıkça, amerikalı yazar james jonesnin 1951 yılında yayımladığı savaş romanıdır. özgün adı from here to eternity olan roman türkiyede ilk kez 1957 yılında altın kitaplar yayınevinden nazmi aktanın türkçe çevirisiyle çıktı. aynı yayınevi 1960lı ve 1970li yıllarda kitabın birkaç yeni baskısını daha yaptı.
  james jones bu romanını, 2. dünya savaşının hemen öncesinde hawaiide görev yaptığı amerikan 27. piyade tümenindeki anılarına dayandırmıştır. jones, askerliğini bu tümenin "boks bölüğü" olarak da adlandırılan bir bölüğünde yapmıştı. romanda 1941 yılında hawaiideki bir amerikan askerî birliğinde görev yapan askerlerin sorunları anlatılmaktadır.
  romanın buradan ebediyete kadar anlamına gelen özgün adı, ingiliz şair ve yazar rudyard kiplingin 1892de yazdığı "gentleman rankers" adlı şiirindeki bir mısradan alınmıştır.
  yine bir 2. dünya savaşı hikâyesi olan "thin red line"ın da yazarı olan james jonesun "insanlar yaşadıkça" adlı romanı abdde 1952 yılında, o yıl üçüncüsü verilen ulusal kitap ödülünü kazandı."insanlar yaşadıkça" gibi "thin red line"da iki kez sinemaya aktarılmıştı.

  film uyarlamaları
  1953, (sinema filmi) - james jonesnin 1951 yılında yayımladığı romanı "from here to eternity", 1953 yılında yönetmen fred zinnemann tarafından sinemaya da aktarılmıştır. senaryosunu daniel taradashın uyarlayıp yazdığı siyah beyaz çekilmiş filmin başlıca rollerinde burt lancaster, montgomery clift, deborah kerr, frank sinatra, donna reed, ernest borgnine ve jack warden oynamışlardır. film 1954 yılında en iyi film ve en iyi yönetmen de dahil olmak üzere tam 8 oscar ödülü kazandı. cannes film festivalindeki özel ödül de dahil olmak üzere çeşitli yarışma ve festivallerde filme 12 ödül daha verildi. ayrıca abdde "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek kongre kütüphanesinin "ulusal film arşivi"nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.film türkiyede ilk defa 1955 yılında istanbuldaki yeni melek sinemasında insanlar yaşadıkça adıyla gösterime sunulmuş, sonraki yıllarda da birkaç kez televizyonlarda gösterilmiştir.
  1979, (tv mini dizisi) - roman bu kez televizyon için mini dizi olarak çekildi. 60ar dakikalık 6 bölüm den oluşan dizi toplam 360 dakika sürüyordu. buzz kulik in yönettiği dizide burt lancasterin rolünü william devane, deborah karrın rolünü natalie wood, montgomery cliftin rolünü steve railsback, frank sinatranın rolünü de joe pantoliano üstlenmişti. dizinin diğer oyuncuları arasında kim basinger ve peter boyle da vardı
  1980, (tv dizisi) - mini dizi tutunca bu kez de 60ar dakikalık 13 bölüm halinde bir televizyon dizisi yapıldı. william devane ve kim basinger gibi bazı oyuncular aynı kalırken barbara hershey ve don johnson gibi oyuncular da diziye katıldılar.
  _(roman
  1 ... kizilsakal
 6. 6.
  iron maiden'ın fear of the dark albümünden bir şarkı. sözleri;

  She fell in love with his greasy machine
  She leaned over wiped his head
  kickstart clean
  She'd never seen the beast before
  But she left there wanting
  more more more
  But when she was walking on
  down the road
  She heard a sound that made
  her heart explode
  He whispered to her to get on the back
  "I'll take you on a ride
  from here to eternity"

  Hell ain't a bad place
  Hell is from here to eternity
  Hell ain't a bad place
  Hell is from here to eternity

  She must be having one of her
  crazy dreams
  She'd never sat on a piece so mean
  It made her feel like she's on cloud nine
  She even thought she heard the
  engine sigh

  But like all dreams that come to an end
  They took a tumble at the devil's bend
  The beast and Charlotte they were
  two of a kind
  They'd always take the line...
  from here to eternity

  Hell ain't a bad place
  Hell is from here to eternity
  Hell ain't a bad place
  Hell is from here to eternity
  2 ... tearsofcold
 7. 7.
  Bir sarki. Engelbert yorumu dinlenilesi...
  ... zepboy
 8. 8.
  frank sinatra'nın aktörlüğü ve plajda öpüşme sahnesiyle meşhur, 8 oskarlı film. izlemek lazım.
  ... hugo barrett
 9. 9.
  Süper maiden şarkısı.
  ... devirdaim