teknik direktörlük kariyerine hollanda milli takımı ile başlamış olan esmer renkli,hollanda'lı adam.ardından roda'yı çalıştırmıştır,oradan da fc barcelona'ya geçmiştir.futbolculuk yıllarında ajax ve ac milan'da ter dökmüştür.son yıllarına yetişmiştim ama izlediğim kadarıyla çok yetenekli olduğunu söyleyebilirim.2000 yılında hollanda'ya avrupa kupasında final oynatmıştır.geçtiğimiz yıl da barca'yı la liga şampiyonu yaptı.bu sezonda kupayı kaldıracak gibi görünüyor.
hollanda milli takımını çok başarılı şekilde çalıştırmış ve yarı finale çıkarmıştır.buna rağmen bunu başarılı görmeyerek istifa edebilmiş bir adamdır. hollanda da ise sparta yı küme düşürdü kendisi barca macerası öncesi...
Barcelona'daki ilk günleri düşünüldüğünde futbolda özellikle de teknik direktör seçiminde istikrarın ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir..
barcelonaya şampiyonlar ligi şampiyonlugu ve lig şampiyonluğunu bir arada kazandırarak başarısını taçlandırmıstır.
hollanda futbolunun en büyük efsanelerinden biridir. (bkz: ajax) ve (bkz: milan) gibi takımların formasını giymiştir. (bkz: barcelona) da teknik direktör olarak şampiyonlar ligi kupasını kazanmıştır.
bir boktan anLamayan teknik direktör.. dünya starı iki oyuncusuna dua etsin..
dünyanın en şanslı teknik direktörü. ofansif alanda thierry henry, samuel etoo, ronaldinho ve messi gibi dört adamın olsun, defansa da laf olsun diye 2 adam koy otur maçı rahat rahat izle. onun da yaptığı bundan fazlası değil zaten.
geride kalmis futbol kariyerine laf soyleyenin alnini karislayacagim teknik direktor ayrica ne hikmetse gullit ile karistiriyorlar bu herifi hala..
barcelonanın dün akşam getafe ile 0-0 berabere kalmasının ardından taraftarların istifaya davet ettiği teknik adam.maç biter bitmez taraftarlar mendil, gazete, ne buldularsa sallamaya başladılar.
sezon sonunda gönderileceği kulislerde dolaşan... yerine eski barcelona futbolcusu joesp guardiola nın getirileceği söyleniyor.

http://www.sporx.com/deta...kategori=42&go=105562
laportanın basın toplantısıyla sene sonunda gönderileceğini açıkladığı asla barcelonaya yakışmayan rüştü yü harcayan adam.
teknik direktörlük bilgisi öyle aman aman olmayan fakat karizması tavan yapmış olan adamdır. şampiyonlar ligi kupasını aldıktan sonra bile o vakur halini muhafaza etmiştir.
barcelonanın en başarılı teknik direktörleri listesine adını yazdırmıstır.takımdan gönderilmesini ise oyuncular arasındaki ego kavgasını taşıyamamıs olmasına baglıyorum...
barcelona ya deco eto o ronaldinho ya mal olmuştur. onunla beraber kulüpten soğuttuğu dünyanın en iyi oyuncuları da gidecektir bu bile bacelona ya attığı kazığın büyüklüğünü gösterir.
galatasaray'a gelceği iddia edilen teknik adam. ben demiyorum dha diyor.

http://www.sporx.com/futbol/superlig/128583/
eger ki galatasaraya gelirse sınıf atlatacak teknık adamdır.zira kendısıne has antrenman tarzı olması ve oyuncuları hem teknık hem de mental olarak ılerıye tasımasından oturu tercıh edılebılırlıgı mevcuttur.
şu aralar adı chelsea ile anılıyor...
fenerbahçeyle anlaştığı ileri sürülen teknik direktör. şöyleki;

--spoiler--
Barcelona'nın eski teknik direktörü Frank Rijkaard'ın istanbul'a gelip stadı gezdiği ve Fenerbahçe'yle anlaştığı iddia ediliyor.

Sabah gazetesinin haberine göre: "Neşet Yalçın'ın Hollanda'ya gittiği haberinden sonra, eski milletvekili Zaimoğlu, Rijkaard'ın istanbul'a geldiğini iddia etti. Menajeri, Hollandalı'nın istanbul'da çalışmak istediğini açıkladı. Fenerbahçe'nin Hollandalı Teknik Direktör Frank Rijkaard'ı istanbul'a getirdiği iddiası dün gündeme bomba gibi düştü. 21. dönem milletvekili Rasim Zaimoğlu, dün Kanaltürk'teki Telegol programına bağlanıp Rijkaard'ın 1 Mayıs'ta istanbul'a geldiğini açıkladı.

Filipinler istanbul Fahri Başkonsolosu Zaimoğlu, "1 Mayıs'ta Filipinler'den dönüyordum. Uçağımıza Dubai'den Rijkaard bindi. Bizimle istanbul'a geldi. Sohbetimizde önümüzdeki sezon yeniden takım çalıştıracağını söyledi. 'G.Saray mı?' diye sordum. 'Hayır' yanıtı verdi. 'Fenerbahçe olabilir mi?' diye sorunca yanıt vermedi. istanbul'a inince de iki özel görevli tarafından karşılanıp hemen pasaport kontrolüne götürüldü" ifadesini kullandı.

MENAJERi AÇIK KAPI BIRAKTI

Telefonla ulaştığımız Hollandalı'nın menajeri Perry Overeem ise "Türkiye'den arıyoruz" deyince için "Müsait değilim. 3 saat sonra arayın" yanıtını verdi. Overeem, üç saat sonraki konuşmada ise yanındakilerden rahatsız olmuş gibi bir izlenim uyandırdı. "istanbul'da mısınız?" sorusuna "Hayır" yanıtını veren Overeem, Rijkaard'ın istanbul'a gelmediğini öne sürdü. Fenerbahçe'den teklif almadıklarını açıklarken açık kapı bıraktı. Overeem, "Fenerbahçe'den teklif almadık ama Rijkaard istanbul'u çok seviyor. Böyle bir teklif gelirse, kesinlikle değerlendirmek isteyecektir" diye konuştu. Bilindiği gibi yönetici Neşet Yalçın geçtiğimiz hafta sonu teknik direktör konusunu halletmek üzere Hollanda'ya gitmiş, Hollanda basını Hollanda Milli Takımı Teknik Direktörü Bert van Marwijk ile görüştüğünü öne sürmüştü.

BARCELONA'DAN FENERBAHÇE'YE

Tam adı Franklin Edmundo olan Surinam asıllı Rijkaard, antrenörlük kariyerine Hollanda Milli Takımı'nda Hiddink'in yanında başladı. Hiddink ayrılınca, tecrübesiz olmasına rağmen milli takımın başına geçti. Euro 2000'de Hollanda'ya oynattığı futbolla takdir topladı. Ancak italya'ya penaltılarla elenince istifa etti. 2001-02 sezonunda Sparta Rotterdam'ı çalıştırdı. 2003'te Barcelona'nın başına getirildi. Bu takımda büyük başarılar elde etti. 2008'de görevinden ayrıldı. Rijkaard futbolculuğunda da Van Basten ve Gullit'le birlikte Milan'a tarihinin en parlak dönemlerinden birini yaşatmıştı.
--spoiler--

kaynak: hürriyet
slaven bilic den sonra fenerbahçe ye teknik direktör olarak getirilmesini umduğum ikinci sıradaki insandır. zeki adamdır, nerede hangi hamleyi yapabileceğini çok iyi bilir, futbolcularıyla diyaloğu her zaman üst düzeydedir.
galatasaray'ın yeni teknik direktörüdür. ilk ben yazdım *.
http://www.sporx.com/futb...superlig/155912/?ref=AKM1
1-2 iyi transferle çok iyi işler çıkarabilir bu kıvırcık. hayırlı olsun.
gerek hollanda milli takımı gerekse barcelonayla başarılı olmuş dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri. galatasaray yönetimi deneyimsiz ve vizyonsuz hocalarla bu işin yürümeyeceğini anlamış ve paraya kıyıp büyük bir hoca getirmiştir; lakin dikkat edilmesi gereken nokta rijkaard'ın çalıştırdığı takımlarda istediği sistemi takıma monte etmesi oldukça zaman almakta. barcelona'daki ilk günleri çok sancılı geçmişti. mutlaka sabredilmesi ve günlük başarılara göre değerlendirilmemesi gereken bir hocadır. hollanda ekolünün hücuma dayalı futbolunu galatasaray'da göreceğimize inanıyorum. rijkaard'ın gelişiyle kalburüstü futbolcuların galatasaray'a gelmesi de kolaylaşacaktır.
KULÜBÜN iÇiNDEN GELEN HABERLERE GÖRE HOCA iKi OYUNCUYU DA YANINA iSTEMiŞ. DEFANSA BiR TAKViYE- Ki BUNUN EN BÜYÜK ADAYI METZELDER- VE iLERiYE NiSTELROOY-SAViOLA iKiLiSiNDEN BiRiSi... NiSTELROOY'UN YAŞI VE HOLLLANDALI OLUŞU DAHA SICAK BAKMASINA NEDEN OLABiLiR. AMA BU TAKIM BU HOCAYLA UÇACAKTIR. KENDiSiNiN FUTBOL ANLAYIŞININ YANISIRA iYi DE BiR SCOUT KADROSU VAR BiLdiĞiME GÖRE. EĞER UCUZ iKi OYUNCUYLA DA ORTA SAHA GÜÇLENDiRiLiRSE BU TAKIMIN ÖNÜNDE ANCAK DÜNYA DEVLERi DURABiLiR.
3-4 ay öncesine kadar fotomaç, fotospor gibi gazetelerin * ismini fenerbahçe ile andıkları, galatasaray ile anlaşmış yeni teknik direktörümüz.

o sırada fenerbahçeli ev arkadaşlarımı hatırlıyorum "olm yanına hoydonkta gelirse, zaten süper hoca, süper de transferler yapar, sikertiriz sizi" diyorlardı, şimdi "yok olm zamanında barcelona'yı şampiyon yaptığında kral gibi kadrosu vardı, birde galatasaray'ın kadrosunua bak" diyorlar.

ulan katil olmamak elde değil.