1-kasmış belki saatlerce beklemişsinizdir konunun gerekli işik gölge bilmem nesi olsun diye an gelmiştir ve konu ile sizin aranıza araba parketmiştir birileri.*
...
2-tam deklanşöre basarken çocuğun birinin hoppadanan kadrajın içine dalıvermesi (bkz: bir sor hele bir sor neden dövdüm ben o çocuğu)
.
3-bir mekana girmişsiniz alet edevat her şey kurulmuş bütün ayarlar yapılmıştır fotograf çekeceksiniz artık tam o esnada görevlinin birisi kadraja girer ve bir ses duyarsının yassak kardeşim burda fotograf çekmek (bkz: ebenin şeyi girerken niye söylemedin)
.
4-arkadaşlarınızla birlikte yolculuktasınız fotograg çekeceksiniz biraz zaman geçmiştir daha ayarları bile yapamamışsınızdır bir ses... hadi gidelim yaa bütün filmleri burda mı bitirecen...(dijital bu lan dijital) (sizinle bir daha geziye çıkanın...)
.
5-çektin mi oğlum
-yok anne ayarlamaya çalışıyorum
-(baba lafa karışır-üstüne vazife ya-) sanki havan topu mubarek. (askerliğini de deniz altı'nda yaptı nereden biliyosa)
......
6-yine arkadaşlarla gezidesinizdir.
-şurda da bir fotografımı çeksene
-az ye de kendine bir fotografçı tut.(artık gına gelmiştir)
....
7-gezi durumu
-çektin mi
-beyaz ayarı yapıyorum
-o hoo daha beyazda mısın
-çekmiyom lan.....
.
8-gezi durumu
-ben şurda duriim benim bir fotografimi çek (mesafe uzak objektif yetersizdir)
-olmaz karınca gibi çıkarsın
-niye verdin bu makineye o kadar parayı.
.......
9-çekilen fotolara bakılıyodur.
-bak gene çirkin çıkartmışsın beni bu fotografta
-niye ki acaba
*sabah günlük güneşlik diye 100 asa takıp da çekim alanına vardığınızda havanın çoktan kapamış; mevsimin de kış olmuş olması.

*yanınızda foto ile ilgisi olmayan arkadaşınızın size "makinenin kapağını açınca film yanıo mu?" demesi ve bunu yaparken zaten kapağı çoktan açmış olması.
gece çekimlerinde makineyi sabitleyecek yer bulamamak. makineyi sabitlemezseniz gece çekimi yapamazsınız.

fotojeni * yapcam diye kasmıyosanız ters ışık da istenilmeyen bi durumdur.
istanbul'daki gökdelen ve binaları çekmeye çalışırken anında bitiveren 'yasahh kardeşim'ci işgüzar güvenlik görevlileri. 'hadi len hıyar ağası, şehri de mi çekemeyeceğiz, git polis çağır' denip savuşturulasıcalar.
fotoğrafı çekerken ; çekilen gruptan bir akıllının 'hepimizi alıyorsun değil mi' diye sorması.
binbir hevesle aldığınız ama nasıl kullanacağınızı bilmediğiniz o güzelim makine ile herkes mükemmel fotoğraflar çekerken, sizin bir türlü becerememeniz! * *
fotoğrafı çekerken; çekilen gruptan bir akıllının birilerine kulak yapması.
ışık dengesinin şuursuz olduğu ortamlarda enstantane, diyafram ayarlarını deneme-yanılma yöntemi ile yaparken, ansızın çıkan güneş.
tam deklanşöre basakken birinin kadraja girmesi veya birinin çarpması.
benim de fotoğrafımı çeksene diye tutturan berduşlar.
yer sartıntısından dolayı, netleyememe. sonucunda flu bir kare. *
(bkz: fotograf cekenlerin cok olsun)
-elinizde makina, bir topluluğa fotoğraf çekecekken, zırt pırt birilerinin daha topluluğa eklenmesi
-bir de çektikten sonra, topluluktaki diğer en az 3 kişinin, kendi makinalarını elinize tutuşturup, 'bi de bununla çeker misin yaa' demesi.
(bkz: dijital makinalar çıktı mertlik bozuldu)
'ay gözlerim kapalı çıktı bidaha çeksene' denmesi.
-fotoğraf çekerken fotoğraf makinesinin şarjının bitmesi,
-çekilen kişilerin tam çekecekken dayanılmaz yer değiştirme isteği,
-tam fotoğrafı çekecekken 3. bir şahsın olaya müdahele etmesi(eliyle kapatması,makinenin önüne atlaması)
-fotoğrafı çekerken önünüzden salına salına geçen duyarsızlar
- ya yine parmağın çıkmış be ne biçim çekmişsin!
- erol atar mıyım lan ben? yürü git.
-hadi gülümse çekiyorum
-aaa dur bi dk dur
-ne oldu yine?
-saçımı başımı bi düzeltiyim
saç baş düzeltilir, ve makinenin önüne geçilir.
çıkırttt
-bak bakalım beğenecek misin?
-yok beğenmedim kötü çıkmışım. hadi bi daha çek
-mümkünse bi süre gözükme makinama... bi git ya