bugün

ferrarilerin gelişme göstererek girdiği sezon... ferrari gerçekten bambaşka bir sezon başlangıcı yaptı. motor sorunları, aerodinamik sorunların azaldığı iyi ve güven veren bir araç yapılmış. 2 yarış galibiyeti ferrari gibi bir takıma yakışmaz denilse de bu hedef oldukça gerçekçi bir hedef. bu sezon williams ile yarışacakları ilk yarıştan belli oldu. belki pilotaj farkı ile ferrari daha çok öne çıkar. sebastian vettel'in dinamizmi ferrariye yaramış gözüküyor. demek ki neymiş değişim şartmış.

mercedes, geçen seneden de daha hızlı gözüküyor. onlar sadece olması gerekeni yapıyorlar o kadar. sadece rosberg ve hamilton'ın arasında geçecek birkaç garanti yarışları var. avustralya onlardan biriydi. bu sayı daha da artabilir. fakat umuyorum ferrari ve williams onları yakalayacak. en azından italya'ya kadar.

red bull - renault motoru gelişme göstermiş gözüküyor fakat yetersiz. geçen sene iyi oldukları aerodinamik özelliklerin iyi olmaması aracın iyi kontrol edilemediğini de gösteriyor. sanki tek turluk bir araç gibi, arada bir iyi olabilirler fakat bu sorunun sezon boyunca devam edeceğini düşünüyorum. ortalama wiliiams ve ferrari'den 1-1.5 saniye mercedes'ten 2.5 saniye yavaş bir araç. ricciardo'nun işi zor gözüküyor.

williams- mercedes ortaklığının ekmeğini iyi yiyorlar. aerodinamik açıdan gelişme göstermişler, ferrari'den 0.1 saniye civarında daha hızlı gözüküyorlar. ancak daha önce dediğim gibi ferrari'nin pilotajı daha iyi ve sezon boyunca bu fark devam etse bile ferrari öne çıkacaktır.

mclaren honda- mclaren risk alarak honda motoruna geçti. şimdi bunun sıkıntısını yaşıyorlar. mercedes ile mclaren mercedes olarak şampiyonluk mücadelesi veremeyeceklerini bildikleri için böyle bir karar aldılar. güç ünitesinde belli başlı sıkıntıları var ve araç pistin her yerinde yavaş. hamilton'un normal bir turundan 4.5 saniye geride olduklarını söyleyebilirim. alonso ve button işbirliği, mclaren takımının yeni güç ünitesini anlamasıyla meyvesini verecektir. barcelona'dan sonra puan alma çizgisinde yarışabilirler.

sauber- ferrari motorunun iyileşmesi ve iyi bir test dönemiyle birlikte sauber geçen seneye göre rüya gibi bir başlangıç yaptı. iki araçla puan alan tek takım sauber'di. sponsor eksiklikleri var. fakat yine de en hızlı 4. veya 5. araç olacak gibi gözüküyor. umarım böyle devam ederler.

force india

yaklaşık 15 gün önce yeni araçlarını ortaya çıkardıkları için aracı henüz tanıyamamış gözüküyor. mercedes işbirliği ile iyi işler yapacaklarına benziyorlar. henüz aracı tanıma aşamasındalar, onun dışında dayanıklı bir araçları var. barcelona'dan sonra takım olarak yerini ve hedefini belli edeceklerdir.

lotus- mercedes motoruna geçmeleri iyi bir fikirdi. fakat buna rağmen umut vermediler. testlere bakacak olursak, red bull ile mücadele edebilecek konumdalar. 5. sıra için iyi bir aday da lotus, keşke maldonado gibi bir pilotları olmasa...

str- renault , torro rosso bu seneye red bull'la yarışabilecek bir araçla girdi. özellikle çaylak vestrappen bugün yarış dışı kalmasaydı, sauber'in arkasında ümit vaad ediyordu. renault motorunun hezeyanını yaşadılar. renault sorunlarını çözebilirse, str' de iyi işler yapabilir.

williams ve ferrari arasında 2. lik için geçecek bir sezon bekliyorum. bu iki takımdan yarış galibiyeti veya yarış galibiyetleri alan öne çıkacaktır. bunun dışında ferrari'nin vettel-raikonnen iş birliği, alonso-raikonnen iş birliğinden daha tutarlı gözüküyor. bugün raikonnen'in bütün sorunlara rağmen 25 saniye geriye düştüğü massa'yı farklı lastiklerle de olsa yakalaması 2 saniyeye kadar farkı indirmesi bana bir ferrari taraftarı olarak ümit verdi. şu pit stopları halledin be abi.

sırf ferrari'nin gelişimden ötürü bütün sezonu izlemeyi düşünüyorum. sebastian vettel'i sevmezken belki onun hakkında iyi bir tutuma sahip olurum. iyi bir sezon bizi bekliyor.
hafta sonu yapılacak ispanya gp de dahil olmak üzere geri kalan yarışlar lig tv 2 ve lig tv 3 ekranlarından yayınlanacak olan sezon.

dsmart aldım, tivibu aldım ama lig tv? bokunu çıkarmasalardı keşke.
bu gün saaat 15:00 da italya yarışı var.
nerede o panis'li hakkinen'li, coultard'lı, Schumi'li dönem...
takumato sato'nun hatalarına bile hasret kaldık.
2014 sezonu ile birlikte en sıkıcı sezon liderliğine oturur.

Bernie bey ne yapıyorsunuz?
bir aralar büyük bir heyecanla izlediğim ancak artık eski tadını vermeyen f1 sezonu. formula-e daha çok ilgimi çekmeye başladı zira tamamen elektrikli araçlarla oynanıyor ve fütüristik bir atmosfer yaratılmış. üstüne üstlük başında her sezon kuralları sil baştan yapan bir bernie ecclestone yok.
insanları kendinden soğutmak için özel çaba sarfeden spor organizasyonu. hiçbir çekiciliği kalmadı nerdeyse. toplumda hala bunu takip eden ve konuya hakim olan bir insan sayısı yok denecek kadar az kaldı.
Lewis hamilton un sezon sonuna 3 yaris kala sampiyon oldugu sezondur.

Rosberg e sapkasini firlatmasi da cok kabacaydi.