bugün

Çarpık eğitim sisteminin ayan sonuçlarından birisi. Fırsat eşitliği yarattığı bi gerçek.
biz yabancı dil öğrencilerinin gelecekte yapma ihtimalinin olduğu şey inşallah.
artık cılkını çıkarttıkları şey..

üşenmeyin okuyun yazımı.

eskiden yine daha mantıklı verilirdi, şimdi neredeyse bakkaldan kilo işi istenecek. geçen sene bildiğiniz gibi ales ile akademik ortalama nın katkılarıyla verilmeye başlandı.
geçenlerde fakülteye hocalarımı ziyarete gittim ve gördüm ki hepsi bu konudan fazlasıyla muzdarip. zira 70 kişilik açtıkları formasyon kadrosu geen bir mektupla 1500 kişi olmuş. evet yanlış duymadınız. 1500. ve ales puanı aramayın denmiş. herkese ama herkese dağıtılıyor. en haketmediğini düşündüğüm kişilere bile.

bunu kim hangi vicdana sığdırır bilmiyorum.böyle bir adaletsizlik nerde var. hocam matematikten kaç kişi var dedim, 320 dedi, edebiyat daha acı 450 dedi. bu sene kpss ye 17 bin küsür lise mat öğretmeni girdi ve bu sayıya şu an formasyon alanlar dahil değil. işin komik yanı okulun bu seneki ortaöğretim mat öğretmenliğinde öğrenci sayısı 20. kaç senelik mezun veriliyor bir anda!!

neresinden tutarsan elinde kalıyor bu sistem. akademisyenler bilimsel işlerle uğraşacakları yaz dönemini tamamen inanmadıkları bir iş olan formsyona adıyor, asıl mağdurlar ise eğitim fakültesi mezunları. üniversiteye giriş puanları arasında bile büyük fark var bu iki fakültenin. seneye 25 bin olur aday sayısı ve katlana katlana gider. ben matematik üzerinden örnek verdim diğer branşları siz düşünün.

formasyon alanlara da yazık. hem maddi hem manevi zarar. o binlerce kişinin atanma ihtimali yok. insanları küçücük bir umudun peşinde koşturuyorlar. ben sıralarda hamile kadınlar bile gördüm. yazık günah.

bu işe destek veren yök teki komisyonda söz sahibi olan kişileri ise Allah a havale ediyorum. misyonu vizyonu öğretmen yetiştirmekle ilgisi olmayan bir fakültenin hocaları daha baskın diye mahvettiniz her şeyi. mühendisler de iyi mat biliyor onları da öğretmen yapalım o halde.

yakında formasyonsuz ebeveyn kalmayacak ne şanslı ülkeyiz!!

yok sınavda sıfır çekenler, yok okulardaki durumlar falanlarla gelmesinle bana. eğer bu eğitim bugün bu haldeyse bunun bir çok sebebi var. o konuyla alakalı sabaha kadar konuşabilirim ama yeri değil. bu laflar işin bahanesi.

not: bu formasyon olayından canı yananlardan değilim. veryansın ediyorum çünkü bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasıncılardan olmadım hiç.
fen-edebiyat fakültesi mezunlarının sus payıdır. aldıkları zor eğitim sonucu hiçbir kurumda doğru düzgün kontejan olmadığından 'coğrafyacı, tarihçi, sosyolog, fizikçi vs.' olamadıklarından mecburi öğretmenliğe sığınanların adresidir.
Bi de surdan bakmak lazım. Eğitim Fakültesi Bölümlerden daha kolay. Daha az puan alınsada daha detay isleniyor.
Atanamayan eğitim fakültesi öğretmenlerin temel sorunudur.
ulu önder, başöğretmen, genel kurman başkanı, baş imamımız, kıtmelimissss,
bu konuyu da atlamamış ele almıştır.
marmara üniversitesi'nde bu konuya parmak basmıştır.
kalkacak büyük iht. hadi bakalım.
öğretmen olmak için alınması gereken pedagojik formasyon sertifikası eğitiminin yaygın olarak kullanılan adıdır.
hocalarinin öğrenciyi önemsemedigi, sunum ayağına arka sıralarda takılan hocaları bana göstermiştir. Belgesi önemli ama bir şey öğrettikleri yoktur. He he istendik davranış hoca.
Almayan kalmasın kampanyası olan öğretmen olabilmek için elzem eğitim ve belgedir.
Öğretmenlik için güya gerekli olan belgedir. Çoğu kişi öylesine alır. Sınıfın yarısı atanamaz. Ama yine de alınır adettendir.
Sanıldığı kadar kolay değildir staj mecburiyetiniz var ise.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, formasyon belgesi konusunda ise "Bu yılki öğretmen alımlarında, 1 Ocak 2021 tarihine kadar pedagojik formasyon belgesi mevcut olanlar hak kaybına uğramayacak. Bundan sonraki süreçte öğretmen aday adayları için yükseköğretim kurumları tarafından "Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programı" açılacak." dedi.

https://www.memurlar.net/...amasi.html?source=twitter
gsf liler de alabiliyorlar mı. sanırım ben çalışma hayatında tökezleyeceğim bı meslek lisesinde bölüm öğretmeni olmam daha uygun olabilir benim için diye düşünüyorum. ewed
Olabilirsin meslek lisesi öğretmeni olunuyor. Ama branşına bağlı.

Ve meslek liselerinin alımlarını bir araştır derim.