1. 1.
  firefox'un 10'ncu sürüm tarayıcısı. (bkz: firefox 10) nightly adıyla sunuluyor.

  firefox yeniliklerine göz atarken kendimi çok uç mecralarda bulmam sonucu sessiz sedasız betasının da yayınlandığını fark ettim. 24 ekim 2011 saat 06:13 sularında yapıştırıyolar ftp'ye 10.0a1 beta sürümünü.

  ekran görüntüsü şu şekil;

  firefox nightly

  32 bit windows versiyonu:

  http://ftp.mozilla.org/pu...en-US.win32.installer.exe

  64 bit windows versiyonu:

  http://ftp.mozilla.org/pu...in64-x86_64.installer.exe

  ayrıntılı bilgi için http://nightly.mozilla.org/ adresi ziyaret edilebilir.
  ... sarpedos
 2. 2.
  öncelikle (bkz: firefox 10/#13691402)

  yani? o artık (bkz: firefox 11)

  bakınızda da dediğim gibi fark aslında son kullanıcının anlayacağı şekilde söylersek 10 değil de 11 nci sürüm yazıyor olması diyebiliriz.
  ... sarpedos
 3. 3.
  bundan önce yazdıklarımın tam tersini hayata koydukları için acayip bozuluyorum onlara. neyse...

  firefox'un 10. sürüm tarayıcısının adı "değildir" yani aslında öyleydi ama don değiştirir gibi radikal karar aldıkları için bitürlü kalıcılık söz konusu olmuyor.

  velhasıl nightly adı artık 10. sürümden sonra çıkan tarayıcıların genel adı olarak lanse edildiğinden diyebiliriz ki 11,12,13 üncü sürümleri firefox nightly'dir.

  ayrıca;

  (bkz: firefox 11)

  (bkz: firefox 12)

  (bkz: firefox 13)
  ... sarpedos
 4. 4.
  son kullanıcı genelde, arayüz değişikliği bekler; göremezse "bu ne lan aynı işte, bir de sürüm atlatıyorlar" diye serzenişte bulunur.

  işin aslı, altyapı çözümleri ve bug fixlemedir. versiyon 46 da olsa umrumda değil, hayır bize ne versiyonu kaç olursa olsun, milleti niye gerer versiyon onu da hiç anlamam.

  chrome yapınca ses etmiyorlar mesela, sanki firefox 28 diye versiyon çıkarınca ceplerinizden para alacaklar. bırakın salakça versiyon numarasına takılmayın.

  önemli olan performanstır, iyiyse ne aladır.
  1 ... opus magnum
 5. 5.
  (bkz: bir chrome değil)
  1 -2 ... miss jackal
 6. 6.
  adı üzerinde "nightly", her gece güncellenen firefox'tur. Yeni bir tarayıcı değildir. bu firefox sürümü her gece update olup bu işle uğraşanların geri dönüş yapıp, şu şu şu gecelik update'nizde bu bu bu oldu demesi için vardır. yani bir nevi gecelik değişen beta sürüm gibi bir şeydir.
  -1 ... selim pusat
 7. 7.
  64bit işletim sistemi kullananlar için çok büyük bir nimet. bildiğiniz üzere 32bit tarayıcılarda flash player çok kasmaktadır. hatta durduk yere habire çökmektedir. bunun derdi 64bit tarayıcı kullanmaktır. ancak bir çok kişi sadece internet explorer'ı biliyor 64 olarak. benim gibi ie'yi sevmeyenlere tavsiye nightly'nin 64bit versiyonu var ve 32bite göre çok çok hızlıdır. yaptığım testler sonucu daha hızlısı yoktur.*
  1 ... trespass
 8. 8.
  Firefox'un 64bit sistemimde flash dosyalarını aşırı kasmasından dolayı geçiş yaptığım firefox'un başka bir sürümü. şuana kadar herhangi bir kasma v.s. yaşamadım. hayvan gibi bilgisayarda arada bir kilitlenip beni deli eden firefox'a göre daha rahat çalışıyor. göreceğiz.
  ... meo ne ki la