1. 1.
  Square Enix firmasının yaptığı ve seri halinde değişik farklı fantastik konuları iceren ve oyuncuları grafikleriyle kendisine bağlayan mukemmel oyun.
  5 -1 ... bkocak
 2. 2.
  hayatımın anlamı olan rpg serisi. özellikle 8. si muhtesem.
  full motion video lara ise söylenecek söz yoktur. tek kelimeyle agzınız acık kalır
  ... ff8
 3. 3.
  serinin 7.si gerek konusu gerek ara videolar olsun bir baş yapıttır. Serinin bu oyununun milyonlarca fanatiğinin olması yapımcı firma Square Enix in iştahını kabartmış olmali ki oyundan 5 yıl sonrasını konu alan bi film yapmışlardır. Ama bu film sadece dvd olarak satışa sunulmuş sinemalrda vizyona girmemiştir (bkz: advent children)
  ... laazimlik
 4. 4.
  2 uzun animasyon filmi ve bir de kısa animesi olan playstation oyunudur. özellikle 2. filmi tavsiye olunur.
  (bkz: sephirot)
  1 ... tenpura
 5. 5.
  her oyunu birbirinden farklı fantastik dünyalar, farklı hikaye, farklı karakter ve farklı anlatımlara sahip olan seridir.
  serinin gelen bazı oyunları da bu aşırı farklılıklar yüzünden kendi serisini oluşturmuştur.örneğin FF vii(7) 3 farklı oyun ve bir animasyon film ile kendi başına dağ gibi ayakta.

  13. oyununu çıkararak(2 ayrı 13. oyun geliyor) rekora doğru giden bitmek bilmeyen seri.
  1 ... fatality of fantasy
 6. 6.
  Square Enix firmasının batmaya yakın dönemlerinde son bir oyun çıkaralım da sonra şirketi kapatırız demeleri üzerine bu oyun yapılmıştı ismine de işte malum isim konulmuştur son ya bu oyun, fakat ilginç bir gelişme ile oyun dünyada patmala yaratmış ve firma batmaktan kurtulmuştur ve oyunu devam ettirme kararı aldılar yanılmıyorsam sanırım 13. sü yoldaydı hadi hayırlısı nice final lere:)
  2 -1 ... aksakalercan
 7. 7.
  serinin 13.sü şöyle:
  final fantasy xiii: http://www.gamespot.com/p...l?tag=eventgames;title;18

  final fantasy versus xiii:
  http://www.gamespot.com/p...l?tag=eventgames;title;34

  final fantasy agito xiii: http://www.gamespot.com/m...x.html?tag=result;title;2

  ilki ve versus ps3'e çıkıyor malumunuz. agito cep telefonuna çıkmasına ramen "çüş" dedirtecek grafiklere sahip.

  seri 7. oyun ile ilk 3d grafiklerini ve ilk mükemmelini, 8. oyun ile 2. mükemmelini, 10. oyunu ile mükemmel ötesini, 11. oyun ile ilk online oyununu, 7. oyunun alt serisi ile ilk aksiyon oyununu, 12. oyun ile rpg oyunlardaki oynanış devrimini yaratmıştır.
  sonsuza kadar gitmesi temennim.
  1 ... fatality of fantasy
 8. 8.
  oyuna ismi, oyunun yapımcısı Hironobu Sakaguchi'nin firmasının kalan son parasıyla, piyasaya son bir oyun sürmesi kararıyla, oyun henüz ortada yokken verilmiştir.
  2 ... rakinfish
 9. 9.
  (bkz: final fantasy the spirits within)
  3 ... kutsal ruh
 10. 10.
  ilk olarak playstation birimde final fantasy origins isimli oyunuyla tanıştığım baş yapıt rpg. Zamanında oynarken nasıl mutlu hissettirdiyse bana seneler sonra hala arıyorum ben bu oyunu. final fantasy origins dışında 4, 5, 7, 8, 9 ve 12. final fantasyleri de oynadım ve hepsinin muhteşem oyunlar olduğunu düşünüyorum. Hala arada bir açarım youtube'u final fantasy müziklerini dinlerim. Ruhu olan bir oyundur.
  ... frisco danconia